A Star Warsban, a Pearl Harborban és Coppola mester utolsó filmjében is van olyan mondat, ami után csak fogjuk a fejünket.
Majdnem pont egy évvel ezelőtt már összegyűjtöttünk 7 olyan mondatot vagy dialógusrészletet, amit az írók ikonikusnak szántak, de egy paródiában jobban működtek volna. Íme a folytatás – volt miből válogatni.
![](https://media.port.hu/images/001/589/544.webp)
Van az úgy, hogy egy mondatot ikonikusnak szánnak, de paródiába illő jelenet lesz belőle.
Az előzmény
Megalopolis (2024) – Megtévesztő erekció
Francis Ford Coppola filmjeinek olyan híres mondatokat köszönhetünk, mint az „Olyan ajánlatot teszek neki, amit nem utasíthat vissza", a „Hagyd a fegyvert. Vidd a cannolit" vagy az „Imádom a napalm szagát reggelente."
Már most mérget vehetünk rá, hogy a Megalopolis egyetlen sorából sem lesz hasonló klasszikus, a Jon Voight szájába adott mondatról nem is beszélve. A szóban forgó jelenetben Wow Platinum (Aubrey Plaza) és Clodio Pulcher (Shia LeBeouf) az utóbbi nagybátyja, III. Hamilton Crassus hálószobájában enyelegnek egymással, abban a hitben, hogy az öreg magatehetetlen állapotban van. Crassus ekkor egy meglepő kérdést tesz fel:
Mit szólsz a merevedésemhez?"
A férfi ölében valóban lapul valami, de mint kiderül, az egy felajzott íjvessző, amivel végez rövid úton Plaza karakterével.
Star Wars: Skywalker kora – Nahát, repülnek
A Skywalker kora legjobban – és méltán – körberöhögött mondata a „Valahogy Palpatine visszatért", amivel egyben be is ismerték az írók, hogy lusták / fantáziátlanok voltak ahhoz, hogy egyértelmű magyarázatot találjanak a főgonosz visszatérésére. A mondatban volt valami akaratlanul vicces, de ugyanebben a filmben az írók megpróbáltak tényleg szellemesek is lenni, az a próbálkozás viszont izzadtságszagúra sikeredett.
Most már repülnek"
– állapítja meg C-3PO a repülő rohamosztagosokat látva, majd előbb Rey, utána pedig Poe Dameron ismétli meg a mondatot. Ez a „poén” jó példája annak, amit sok kritikus "Whedonspeak"-nek nevezett el, vagyis amikor Joss Whedon kikacsintós stílusát másolják, függetlenül attól, hogy abban a kontextusban van-e értelme.
Batman Superman ellen – Az igazság hajnala (2016) – Márta!
Talán még Zack Snyder legnagyobb rajongói is elismerik, hogy a Batman Superman ellen: Az igazság hajnala hírhedt Martha-jelenete megérdemelten lett a gúny tárgya.
A forgatókönyvírók, Chris Terrio és David S. Goyer biztosan nagyon okosnak érezték magukat, amikor úgy döntöttek, hogy Batman (Ben Affleck) azután fejezi be a Superman (Henry Cavill) elleni harcot, hogy megtudta, anyjuknak ugyanaz a neve, és talán ez az ötlet jobb kivitelezéssel működhetett volna. A gyakorlatban sajnos az, hogy Affleck azt kiabálja, hogy
Miért mondtad azt a nevet?"
a legostobább, legkomolytalanabb része egy olyan filmnek, amely iszonyúan szeretné, hogy komolyan vegyék.
Suicide Squad – Öngyilkos osztag (2016) – Expozíció, de minek
Ez Katana ... Egy kardcsapással ketté tudna vágni titeket, mintha csak a füvet nyírná. Azt tanácsolnám, hogy ne ölessétek meg magatokat vele. A kardja csapdába ejti az áldozatai lelkét."
Így mutatja be Rick Flag (Joel Kinnaman) a Karen Fukuhara által játszott bérgyilkost David Ayer filmjében. Túl azon, hogy kínosan hangzik ez a felvezetés, nincs is értelme, mert Katana gyakorlatilag csak statisztál a filmben, így egy felesleges karakter kap túltolt expozíciót.
9-es terv a világűrből (1957) – A jövő futurisztikus
„A valaha készült legrosszabb film” címével többször is kitüntetett Ed Wood-opus a látnok, The Amazing Criswell „jóslatával” indul:
Mindannyiunkat a jövő érdekel, mert ott fogjuk tölteni a hátralévő életünket, te és én. Az ilyen jövőbeli események a jövőben hatással lesznek rátok."
Bevezetőjének felénél Criswell a jövőről a múlt időre vált – felkészítve ezzel bennünket egy olyan filmre, amelyben a felvételek egy jeleneten belül véletlenszerűen váltakoznak a nappal és az éjszaka között.
Pearl Harbor – Égi háború (2001) – Időeltolódás
A II. világháború 1939 szeptemberében kezdődött Európában Lengyelország német megszállásával, több mint két évvel azelőtt, hogy a japánok bombázták Pearl Harbort. Az újságírók már hetekkel az invázió után „második világháborúnak" nevezték az európai háborút. Az Egyesült Királyság, Franciaország, Norvégia, Dánia, Hollandia, Belgium, Luxemburg, Görögország, Jugoszlávia és a Szovjetunió már jóval az Egyesült Államok bevonulása előtt harcolt a tengelyhatalmak, Németország, Olaszország és Japán ellen, míg Kína 1937 óta saját háborúban állt Japánnal.
Mindez azt jelenti, hogy a Josh Hartnett által alakított Danny Walker főhadnagya valószínűleg egy kő alatt élt addig, mert a Pearl Harborban azt a kijelentést teszi, hogy
Azt hiszem, a második világháború most kezdődött!"
Batman és Robin (1997) – Történelemből egyes
Akiva Goldsman forgatókönyve tele van szörnyű szóviccekkel, de ezek jelentős része – ha jó indulatúak vagyunk – valószínűleg szándékosan béna. Ráadásul ezek többségét az az Arnold Schwarzenegger süti el, aki színészi karrierje során a giccses egysorosok benyögésére specializálódott. Ezzel együtt, amikor Mr. Freeze a következő kérdés-választ intézi az áldozatához,
Mi ölte meg a dinoszauruszokat? A jégkorszak!"
– annak nincs értelme, mert a dinoszauruszok valószínűleg egy meteorbecsapódás miatt haltak ki évmilliókkal a jégkorszak előtt, ráadásul a dinók valójában jól alkalmazkodtak a hideg éghajlathoz.
Via: Looper