A népszerű streamingszolgáltató úgy van vele, hogy minél véresebb, annál jobb egy valós események ihlette széria.
Készítettünk egy listát a Netflix legjobb bűnügyi sorozatairól, amelyek nem csupán a képzelet szüleményei. Van köztük egy-egy olyan alkotás is, amelynél a legdurvább jelenetekre lehet számítani bármelyik pillanatban. Lássuk az összeállítást.
Szörnyeteg: A Jeffrey Dahmer-sztori (2022)
Néhány évvel ezelőtt debütált Ryan Murhpy és Ian Brennen életrajzi drámája, amelyben a sorozatgyilkos, Jeffrey Dahmer életébe kapunk betekintést. A máig hírhedt férfit Evan Peters alakítja, de mellette még olyan színészek kaptak szerepet, mint Richard Jenkins, Molly Ringwald, Niecy Nash és Michael Learned.
A kannibalizmusáról is híres/hírhedt Dahmer 1978 és 1991 között 17 férfit ölt meg, és előfordult az is, hogy áldozatai levágott testrészeit megtartotta.
A sorozat a megjelenésekor bőven kapott pozitív kritikát, különösen Peters alakítását dicsérték, aki már-már ijesztő módon hasonlított az igazi gyilkosra. Nem meglepő, hogy a színész még a Golden Globe-díjat is bezsebelte Dahmer bőrébe bújva. Sokan azonban nehezményezték, hogy a legfelkavaróbb részleteket is bemutatták, és ennek az áldozatok családtagjai egyáltalán nem örültek.
Kritikánk a sorozatról
Az átlagos külsejű, jellegtelen Dahmer, aki soha semmilyen eredményt nem tudott felmutatni, végül sorozatgyilkosként írta be magát a történelembe, de még annak is különösen undorító volt. Ezt nem is fél megmutatni a Netflix új sorozata.
Tovább
Az egyik meggyilkolt férfi, Tony Hughes édesanyja akkor lett igazán dühös, amikor 2023-ban Peters hazavitte a szobrocskát a neves díjátadóról. Shirley Hughes szerint a gyilkosok eljátszásáért nem szabadna elismerésnek járnia. A nő azt is nehezményezte, hogy a színész meg sem említette az áldozatokat a beszédében.
Sok beteg ember van a világon. Az, hogy színészek díjakat nyernek azért, mert gyilkosokat játszanak, épp arra ösztönzik ezeket a beteg embereket, hogy hírnévre vágyjanak”
– érvelt Dahmer áldozatának édesanyja.
Hihetetlen (2019)
Egy rettentően szomorú történetet bemutató sorozat, amelyből sokat tanulhatunk. A sztori szerint miután egy fiatal nőt nemi erőszakkal kapcsolatos hazugsággal vádolnak, két nyomozónő több kísértetiesen hasonló támadás nyomaira bukkan.
A valóságban Marie nevű nő esetét azután ismerhette meg a világ, hogy 2015-ben két újságíró, T. Christian Miller és Ken Armstrong Pulitzer-díjas cikke elképesztően felkapott lett. 2008 és 2011 között Washington és Colorado államban több nőt megerőszakoltak, ám az akkoriban még csak 18 éves lánynak először nem akartak hinni a hatóságok. Sőt, még pénzbírsággal is sújtották, mert azt hitték, hogy a kamasz csak hírnévre vágyott, és ezért állította be magát áldozatnak.
Stacy Galbraith és Edna Hendershot coloradói nyomozók a munkájuk során több nemi erőszak ügyet összekapcsoltak a fiatal lány támadásával. A két nő végül a valódi elkövető, Marc Patrick O'Leary nyomára bukkant, akinek a számítógépén megtalálták a bizonyítékokat, amelyek megerősítették Marie állításait.
A valós események ihlette Hihetetlenben olyan színészek kaptak főszerepet, mint Kaitlyn Dever, Toni Collette, Merritt Wever és Blake Ellis.
SZÖRNYETEGEK: A Lyle és Erik Menendez-sztori (2024)
Korábban a PORT is részletesen írt róla, hogy 2024 őszén Amerika egyik legmegosztóbb gyilkossági ügyét dolgozta fel a Netflix. Ryan Murphy és alkotótársa, Ian Brennan minden eddiginél jobban sokkolta az embereket azzal, ahogyan Lyle és Erik Menendez történetét bemutatta.
A két testvér 1989-ben a saját otthonukban lőtte le szüleit. A véres tetthely és az apa alvilági kapcsolatai miatt először a rendőrség azt hitte, hogy maffialeszámolás áll a háttérben. A szétroncsolt testeket alig tudták azonosítani a hatóságok.
ez is érdekelhet
Ügyészi indítványban kérvényezik a Los Angeles-i Legfelsőbb Bíróságtól, hogy a szüleiket saját bevallásuk szerint önvédelemből meggyilkoló Erik és Lyle Menendez úgy kapjanak életfogytiglani börtönbüntetést, hogy kerüljön be mellé a feltételes szabadlábra helyezés lehetősége is.
Tovább
A fiúk a gyilkosság után moziba mentek, hogy meglegyen az alibijük. Amikor hazatértek, telefonon bejelentették a rendőrségnek, hogy holtan találták szüleiket, ám végül lebuktak, és azóta is börtönbüntetésüket töltik.
A bírósági tárgyalások során Lyle és Erik állította, hogy a fizikai és lelki bántalmazás mellett édesapjuk kiskoruktól kezdve szexuálisan zaklatta őket, valamint az édesanyjukkal is vérfertőző kapcsolatban álltak. A tárgyalás egyik legfelkavaróbb részlete egyértelműen az volt, amikor Lyle bevallotta, hogy apja tetteinek hatására többször ő maga is bántalmazta az öccsét egy fogkefével.
A történet maga elképesztően izgalmas és sokkoló, és még mindig rengeteg kérdés van az ügy körül. A készítőket azonban sokan támadták, amiért rengeteg pontatlanságot is tartalmaz a két fiú netflixes története.
Néhány hónapja Erik Menendez egy levélben üzent, amiért szerinte Murphy szándékosan eltorzította a karaktereiket:
Szomorú vagyok, hogy mennyire tisztességtelenül ábrázolja a Netflix-sorozat életünk tragédiáját. Felidézi azt a korszakot, amikor a büntetőeljárás olyan sztereotípiára épült, miszerint a férfiak nem lehetnek szexuális zaklatás áldozatai, valamint másképp élik meg a nemi erőszak traumáit, mint a nők.”
A főszerepeket Nicholas Alexander Chavez és Cooper Koch kapta meg, az édesapa, Jose Menendez bőrébe a világhírű színész, Javier Bardem bújt.
Griselda (2024)
A tavalyi év egyik legnagyobb dobása volt, amikor Sofía Vergarát Griselda Blanco szerepében láthattuk. A színésznő számára nagy kihívás volt a munka, hiszen minden egyes forgatási napon hosszú órákat kellett töltenie a sminkeseknél, hogy a lehető leghitelesebben mutassa meg magát az egykori drogbárónő bőrébe bújva. A 6 epizódból álló szériát Andrés Baiz rendezte.
Kritikánk a sorozatról
Griselda Blanco annak idején Miami drogpiacát uralta véres kézzel, és messze nem volt olyan csinos, mint az őt a Netflix kőkeményen induló minisorozatában játszó Sofia Vergara, akit hiába csúfítottak el.
Tovább
A Netflix sorozatában bemutatják, ahogy Griselda Blanco a 80-as években a világ egyik legnagyobb drogüzletét hozza létre, majd elmenekül Kolumbiából, hogy Miamiban kezdjen új életet. A fiaival társulva, egy titkos szajré segítségével megragadja a lehetőséget, és saját vállalkozást indít.
Természetesen ebben a sorozatban is vannak fiktív történetszálak, de Griselda személye nagyon is valós volt, valamint az a tény is, hogy egész Miamit rettegésben tartotta, hiszen rengeteg gyilkosság köthető a nevéhez.
A drogbárónő végül rács mögé került, majd a 2000-es évek elején visszatoloncolták Kolumbiába, ahol 2012-ben elhunyt.
Az áttörés (2025)
Egy idei széria is felkerült a listára. Az áttörés egy svéd krimi dráma, amelynek alapjául a 2004-es Linköpingben történt kettős gyilkosság szolgált. A svéd városban egy nyolcéves, libanoni származású kisfiút, valamint egy 50-es éveiben járó svéd nőt gyilkoltak meg fényes nappal egy parkban.
Kritikánk a sorozatról
Egy 16 év késéssel megoldott, különös kettős gyilkosság utáni nyomozás történetét láthatjuk Az áttörésben, amiben elvileg semmi rendkívüli nincsen – és mégis lebilincselő.
Tovább
A brutális támadáskor a gyilkos hátrahagyta a pillangókést, amellyel kioltotta az áldozatai életét, valamint a sapkáját is. Emiatt a nyomozóknak megvolt a férfi DNS-e, de mégis 16 évbe telt, mire rendőrkézre került.
Végül kiderült, hogy a bűncselekményeket egy akkor 21 éves férfi követte el, akinek elmondása szerint hangok súgták azon a végzetes napon, hogy mit tegyen. A gyilkos alig pár száz méterre élt a tetthelytől.
A 4 epizódból álló minisorozatban brutálisan és rendkívül drámai módon mutatják be, hogyan is történtek a gyilkosságok. Az pedig már a debütáláskor is látszott, hogy a magyarok körében is az egyik legnépszerűbb tartalom lesz a streamingszolgáltatón.
A főszerepben Peter Eggers, Mattias Nordkvist, Jessica Liedberg, Karin de Frumerie és Annika Hallin látható.
Forrás: Entertainment Weekly, ELLE, Refinery29, Unilaid, People