Vikingek, angolszászok, felföldi skót felkelők, angol haramiák, vérszomjas germán törzsek, japán szamurájok és még sokan mások - a régmúlt történetei mindig izgalmasak!
Vikingek (2013-2020)
Annak idején még talán még a History Channelnél is meglepődtek saját gyártású, ír-kanadai sorozatuk, a Vikingek elképesztő sikerén. A végül öt évadot megélt széria minden történelemrajongó nedves álma volt, hiszen valós, de persze nagyon jól feltuningolt karakterekkel dolgozott, látványosra sikerült, és hihetetlenül jó lett a szereposztása. Travis Fimmel zseniális volt az első nagy hódító Ragnar Lothbrokként, Katheryn Winnick a harcos királynő Lagerthaként, a Skarsgård testvérek közül talán legkevésbé ismert, Gustaf Skarsgård pedig a közönségkedvenc, kiszámíthatatlan hajóépítő Flokiként.
A Vikingek meglepő módon még Ragnar halála után is képes volt szintet lépni,
és fiainak – Vasbordájú Björn, Csontnélküli Ivar és társai - kalandjai is hihetetlenül érdekesre sikerültek. Igaz, maga a korszak, a hódítások kora, a pogány világ alkonya és a kereszténység diadala is rendkívül érdekes, de ehhez kellett egy remek alkotógárda is.
Az utolsó királyság (2015-2022)
Az eredetileg a BBC-n induló, majd a Netflix által felvásárolt sorozat Bernard Cornwell könyvei alapján készült – neki köszönhetjük az Angliában oly népszerű, a napóleoni háborúk alatt játszódó Sharpe-regényfolyamot is –
a másik oldalt mutatja meg a nagy viking portyák korában.
A számos, egymással is hadakozó angol királyság, Wessex, Mercia és társai sorra esnek el vagy hódolnak be az északiaknak, egyedül a fiatal Alfred király (David Dawson) az, aki képes szembefordulni az egyre népesebb hódítókkal. Hol ellensége, hol szövetségese a szász, de a vikingek között nevelkedett Uthred (Alexander Dreymon). Az öt évadot egy önálló film, a Hét király halála zárta le, szintén a Netflixen. Az angolszász verzió ugyan nem sikerült olyan látványosra, mint a vikingeké, de érdekes ezt a nézőpontot is megismerni.
Outlander - Az idegen (2014-2023)
1945-öt írunk. A világháborút követően a Randall házaspár Inverness környékére utazik nyaralni. Claire (Caitriona Balfe) a harcok alatt hadiápolónőként dolgozott, férje, Frank (Tobias Menzies) hírszerző volt, így a háború hosszú évei alatt alig látták egymást. A házaspár megtekinti a környék egyik különlegességét, az ősi, misztikus állóköveket, ahol a helyiek egy druida szertartást is előadnak a nézőknek. Másnap Claire a rituálé helyszínén furcsa hangokat hall kiszűrődni az egyik kőből, és kíváncsian megérinti.
A következő pillanatban a földön fekve ébred, puskaropogás közepette.
Rá kell döbbennie, hogy ismeretlen erők a múltba sodorták, 1743-ba, a háború dúlta Skóciába, a sorsdöntő Culloden-i csata előtt. Ahol felbukkan egy jóképű skót lázadó (Sam Heughan), aki alaposan megkavarja a házaspár és különösen Claire életét, de ez még csak az eleje, mert még az amerikai függetlenségi háború is befigyel majd.
Tabu (2017)
A Tabu egy 1810-es években játszódó, ízig-vérig kosztümös történelmi dráma, cilinderes urakkal, felpolcolt mellű úrhölgyekkel, szurtos képű utcakölykökkel, háromszögkalapos bérkocsisokkal, és pudvás fogú, kikötői csirkefogókkal. Annyi különbséggel, hogy itt Charles Dickens legismertebb történeteit George R. R. Martin véres-intrikus stílusában mesélik újra, egy hatalmi harcokkal és vudu mágiával átitatott Londonban. A történet főszereplője James Keziah Delaney (Tom Hardy), az apja halála után Angliába visszatelepült világfi, aki korábban évekig Afrikában élt. És ott egy kicsit be is golyózott,
mert néha halottakat lát életre kelni, és a bennszülött törzsek nyelvén társalog velük.
Keziah-ról már lemondtak a londoniak, ezért a felbukkanása teljesen felborítja az addigi erőviszonyokat, különösen amikor kiderül, hogy mivel nem halt meg a gyarmatokon, ő az egyedüli örököse az apja hajózási társaságának, és egy kis darabka amerikai földnek. Egy olyan területnek, ami stratégiai fontosságú lenne mind a Brit Birodalomnak , mind a britekkel épp háborúban álló amerikai kolóniának.
A királyság titkai (2019-2021)
A koreaiak kismillió sorozatot termelnek, már az is zavarba ejtő mennyiség, ami hozzánk eljut, ezek közül az elsők között voltak a kosztümös szériák, hagyományos öltözetet (hanbokot) viselő udvaroncokkal és arisztokratákkal, mindenféle intrikákkal és összeesküvésekkel - lásd A palota ékköve (2003) és társai. Ezeknek adott különös csavart a Netflix első saját gyártású koreai sorozata, amikor az élőhalottak seregét is beküldte a királyi családi hatalmi harcainak kellős közepébe. A király ugyanis meghal, de mégsem, így a koronaherceg (Ji-hoon Ju) nem ülhet a trónra, mégis ő az egyetlen remény a titokzatos járvánnyal szemben, amely bekebelezi az országukat. És az ötlet működött, mert a halottakhoz járt egy jó kis kalandfilmes, akciófilmes beütés is, és a széria két évadot is kapott, illetve egy extra, kibővített előzménytörténetet.
Vikingek: Valhalla (2020-2024)
A Vikingek olyan átütően sikeres lett, hogy nem véletlen akartak még egy bőrt lehúzni a témáról, és a Netflixen futó, most harmadik évadához érő Vikingek: Valhalla 100 évvel később veszi fel a fonalat. Hősei, a harcias Harald Sigurdsson (Leo Suter) és a leleményes grönlandi Leif Eriksson (Sam Corlett) először Angliában segítik a trónra Kanut királyt, aki egyesíti Dániát, Norvégiát és Angliát, majd a kijevi Ruszba indulnak, hogy később a bizánci császár testőrségében szolgáljanak.
Kalandban aztán van részük bőven.
Leif húga, Freydis (Frida Gustavsson) a régi hitet őrző pogányok utolsó mentsvára, Jomsborg uralkodója lesz, amelyre rengetegen támadnak. A most indult, valószínűleg az utolsó, harmadik évadban teljesedik ki az utolsó nagy viking uralkodó, Harald sorsa.
Barbárok (2020-2022)
Időszámításunk szerint 9-ben Publius Quinctilius Varus római konzul (Gaetano Aronica) három légióját vezette egy nem is létező felkelés ellen mélyen a teutoburgi erdőségen át, amikor az egyesített germán törzsek rajtaütöttek csapatain és megsemmisítették őket. Varust egy Arminius (Laurence Rupp) nevű, Rómában nevelkedett, ott magas rangot szerzett, a vezér bizalmasának számító germán nemes árulta el és vezette szó szerint a csapdába, és ugyanez az Arminius egyesítette, ha csak egy időre is a korábban egymással háborúzó fejedelemségeket.
A véres győzelem évszázadokon át tartotta bűvöletben a formálódó német nemzeti tudatot,
és filmes alapanyagként sem utolsó, bár eddig rendszerint a római nézőpontból láthattuk az eseményeket - a Netflix saját gyártású, nagyrészt Magyarországon forgatott sorozata most a germán verziót mondja el. 2022-ben műsorra került a második évad is.
A sógun (2024)
Az FX gyártásában készült, nálunk a Disney+-on nézhető minisorozat James Clavell regényének eredeti adaptációja – gyakorlatilag ugyanaz a történet, mint az 1980-as széria, csak még látványosabb, még korhűbb. A történet az 1600-as évek Japánjában játszódik, éppen az évszázadot meghatározó polgárháború hajnalán. A hűbérúr Yoshii Toranaga (Hiroyuki Sanada) az életéért küzd, hiszen ellenségei a régensek tanácsában fognak össze ellene. Az egyik nap egy rejtélyes európai hajó érkezik egy halászfaluba, amelyen az angol John Blackthorne (Cosmo Jarvis) is szolgál. Blackthorne pedig olyan titkokat hoz magával Európából Japánba, amelyek segíthetnek Toranagának elérni a célját, és Blackthorne saját ellenségeinek, a jezsuita papoknak és a portugál kereskedőknek a befolyását megsemmisíteni. Toranaga és Blackthorne sorsa elválaszthatatlanul összefonódik a tolmáccsal, Toda Marikóval (Anna Sawai), egy titokzatos keresztény nemesasszonnyal, aki egy kegyvesztett család utolsó sarja.