Jelentős nézettséggel zárult az első eSzínház Fesztivál - Szakmai és közönség díjakat osztottak

A szeptember 26-i záróestet követően október 20-án ünnepélyes keretek között kiosztásra kerültek az eSzínház Fesztivál szakmai- és közönségdíjai, valamint az Alapítvány a Magyar Színházakért 2020-as szakmai díjai is, amelyek a pandémia miatt a tavalyi évben nem kerültek átadásra. A ünnepi átadóra a Radnóti Miklós Színházban került sor, a legjobb férfi főszereplőnek járó díjat Pál András a Radnóti Színház színésze kapta.

2021. szeptember 17-26. között tartották az ország első online térben rendezett színházi seregszemléjét, az eSzínház Fesztivált. A tíznapos eseményen 21 színház 25 produkcióját nézhette meg a közönség. A vártnál is nagyobb érdeklődés mellett 303.000 órán keresztül aktív nézői jelenlét mellett 31 országból regisztráltak az előadásokra és az ingyenes kerekasztal-beszélgetésekre. A fesztiválra jelölt alkotásokat szakmai zsűri és a nézők egyaránt értékelték, ennek köszönhetően a szeptember 26-i záróestén a fődíjat, azaz a legjobb digitális adaptációnak járó díjat a Kutyaportéka című előadás nyerte. A legjobb női főszereplő Kiss Mari, a legjobb férfi főszereplő Pál András, a legjobb látványtervért járó díjat pedig az Orlando című darab érdemelte ki. A zsűri különdíját a Haragossziget vihette haza. A közönségszavazás eredményképp a prózai kategóriában a Kiváló dolgozók - igaz történetek a gondoskodásról, valamint a gyermek- és ifjúsági kategóriában az Emma csöndje című előadás vihetett haza különdíjat. 
 
A szeptember 26-i záróestet követően október 20-án ünnepélyes keretek között kiosztásra kerültek az eSzínház Fesztivál szakmai- és közönségdíjai, valamint az Alapítvány a Magyar Színházakért 2020-as szakmai díjai is, amelyek a pandémia miatt a tavalyi évben nem kerültek átadásra. A ünnepi átadóra a Radnóti Miklós Színházban került sor.


 
Az eSzínház Fesztiválra nevezett produkciókat szakmai zsűri értékelte, amelynek tagjai Radnóti Zsuzsa, Ráckevei Anna, Horváth Csaba, Ujj Mészáros Károly és Légrádi Gergely voltak. A zsűri 4 kategóriában osztott ki elismerést, továbbá egy különdíj odaítéléséről is döntött. A zsűri által értékelt szempontok, kategóriák és díjazottak:
 

- A zsűri fődíját, amely a legjobb digitális adaptációnak járó díj a Kutyaportéka nyerte (Trafó – Kortárs Művészetek Háza) – az elismeréssel járó pénzdíj: 250.000,- Ft,

- A legjobb női főszereplőnek járó díjat Kiss Mari kapta (Rendes lányok csendben sírnak – Vígszínház) – az elismeréssel járó pénzdíj: 150.000,- Ft,

- A legjobb férfi főszereplőnek járó díjat Pál András kapta (Molière – the passion – Radnóti Miklós Színház) – az elismeréssel járó pénzdíj: 150.000,- Ft,

- A legjobb látványtervezésért járó díjat az Orlando kapta (Az Európai Szabadúszó Művészek Egyesülete és a FreeSZFE Egyesület közös produkciója) – az elismeréssel járó pénzdíj: 150.000,- Ft,

- A zsűri különdíját a Haragossziget kapta (Szombathelyi Weöres Sándor Színház) – az elismeréssel járó pénzdíj: 150.000,- Ft.

 
A zsűri mellett közönség is szavazhatott, így mind a próza, mind a gyermek- és ifjúsági kategóriában megválasztotta, hogy melyik produkció kapja az eSzínház Fesztivál közönségdíját (mindkét kategória győztese 150.000,- Ft pénzdíjban részesül). A nézők szavazatai alapján
 

- próza kategóriában az eSzínház Fesztivál közönségdíját a Kiváló dolgozók - igaz történetek a gondoskodásról című előadás nyerte (Örkény István Színház)

- gyermek- és ifjúsági kategóriában az eSzínház Fesztivál közönségdíját az Emma csöndje című előadás nyerte (Kolibri Gyermek-és Ifjúsági Színház)

 
Az Alapítvány a Magyar Színházakért kuratóriumának döntése alapján 2020-ban az alábbi díjak és elismerések kerültek átadásra: 
 

- MŰVÉSZETI DÍJBAN részesültek: Nyakó Júlia és Kovács Zsolt színművészek 

- KIEMELKEDŐ ADÁSRENDEZŐI MUNKÁSSÁGUK miatt elismerésben részesültek: 
Farkas Attila és Zilahy Tamás 

- A Magyar Színházakért MECÉNÁS DÍJÁT 2020-ban Csiszár Dénes kapta. 

 
És végül néhány számadat az eSzínház fesztiválról:
 

- 31 országból követték figyelemmel az előadásokat (számos európai ország mellett, például az USÁ-ból, Egyiptomból, Kanadából, Dél-Afrikából, Izraelből, Ausztráliából vagy éppen Új Zélandról),

- csupán bérletből közel 400 talált gazdára a nézők között,

- nagyságrendileg 18 200 000 percen keresztül néztek előadásokat a nézők, amely 303.000 órának felel meg, 

- 5 ingyenes szakmai élő kerekasztal beszélgetést láthattak az érdeklődök, amelyre összesen több, mint 1000 néző regisztrált.