Ilyenkor több társulat kínál kedvezményeket, lesz Csinibaba-koncert, jönnek az évad utolsó premierjei, és készülnek a nyári előadásokra is a társulatok.
Pár hét, és vége az évadnak, de mielőtt bárki azt gondolná, már nincs mit nézni a színházakban, nagyon téved. Sőt, jó pár társulat például kedvezményeket is ad a májusi-júniusi produkciókra, esetleg a hét eleji előadásokra. Ennek részleteit akkor tudjuk meg a legbiztosabban, ha feliratkozunk a kedvenc színházaink hírlevelére vagy Facebook-oldalára. (Van olyan társulat, amely csak a hírleveleseknek ad kedvezményt bizonyos előadásokra, például a Madách Színház.)
Tíz színház előadását, koncertjét vagy egyéb programjait ajánljuk most. Van köztük évad végi bemutató is!
1., Centrál Színház

2018-ban mutatta be a Centrál Színház a Büszkeség és balítéletet. Az előadás érdekessége, hogy ez egy Jane Austen-adaptáció, Joannah Tincey írta két színészre a XIX. századi regényt. A magyarországi bemutatót Ujj Mészáros Károly rendezte Balsai Móninak és Schmied Zoltánnak. A június 3-i előadásra még kapható jegy.
Most ugyanez az alkotó csapat (a színészek és a rendező) készül egy újabb bemutatóra a Centrálban: Molnár Ferenc színdarabját, A testőrt próbálják – Györgyi Annával, Kaszás Gergővel, Szabó Évával, Papp Jánossal és Gats Évával kiegészülve. A szigligeti Centrál-nyár rendezvénysorozaton mutatják be szabadtéren, ősszel pedig beviszik a budapesti Révay utcába.
2., DANTE Közösségi Alkotótér

Meglehetősen furcsa betöréstörténetet mesél el Kovács Gábor Attila az Indulhatunk, Edit néni? című darabjában. (Az író az előadás rendezője is.) Beragad a zár ugyanis a nyugdíjas takarítónő, Edit néni (Zsurzs Kati) bejárati ajtaján, és képtelen elhagyni a lakást. Pont egy betörő, Bandi (Jánosi Ferenc) szemelte ki az ő otthonát – ebben az esetben mondhatjuk azt, hogy „szerencsére" . Megegyeznek abban, hogy Bandi, a betörő feltöri a zárat, és elvihet bármit a lakásból, ami megtetszik neki. Edit néni még ajánl is értékes tárgyakat, és persze elkezdenek beszélgetni. Ahogy ilyenkor lenni szokott, már-már össze is barátkoznának, ha nem köpne a levesükbe a szomszédasszony, Franciska (Buza Tímea). Május 28-án nézhetitek meg még az évadban.
3., József Attila Színház

A József Attila Színház nem nélkülözi a zenés darabokat, jövő ősztől jön egy újabb, a Shrek, a musical. Nyáron már szabadtéren látható lesz a zöld ogre és társai története, de a május 25-i gyermeknapi utcabáljuknak a programját is meghatározza. A Déryné Közben és a József Attila Színház területén belakott (ingyenes programon) lesz például lovagi torna, Sárkányölő Krisztián interaktív előadás, sárkányos ugrálóvár, aszfaltrajzverseny Shrek és dinoszaurusz témában, arcfestés, tetoválás, matricázás, kézműves foglalkozás, valamint fotóautomata. Az érdeklődők ízelítőt is kapnak a készülő előadásból, amelyre a helyszínen jegyet is lehet venni.
4., Jurányi

Az évad utolsó premierje a Jurányiban a Mikromacsó. A Freeszfe- Ne csak nézd! pályázat #Jurányi - nyertes előadása május 31-től látható. A színész Király Dániel, az Apertúra társulat tagja szerző és rendező ebben a produkcióban. (Ez nem az első darabja, ahogy nem is az első rendezése.) A történet a férfi-női szerepekről mesél, és a nemek közötti egyenlőségről. (Ezzel a kérdéskörrel a magánéletében is foglalkozik Király Dániel.) Az előadást Major Irma és Juhász Vince játssza, az ezt követő feldolgozó beszélgetést Meyer Lili, a Mikromacsó dramaturgja moderálja.
5., Katona József Színház
Harmadszor veszik fel színes ruháikat a Katona József Színház művészei, hogy slágereket énekeljenek a Budapest Parkban. A Csinibaba Táncdalfesztivál az idén megújul, mert míg az előző két évben a hatvanas évek ismert dalaira táncolhatott a közönség, az idén egy évtizeddel tovább léptek a katonások, és a 70-es évek zenéjéhez a Táncolj még!-alcímet adták. A korszak pörgős és balladisztikus slágereit hallhatják új hangszerelésben azok, akik kivándorolnak a Parkba. A koncertelőadást újra Vajdai Vilmos rendezi, és a Katona színészeivel vendégművészek is fellépnek, Csákányi Eszter, Janklovics Péter, Kulka János, Nagy Ervin és Thuróczy Szabolcs. A produkció énekes csapata: Bagossy Norbert, Beck Zoli, Bérczesi Róbert, Fekete Giorgio, Járai Márk, Jónás Vera, Kollár-Klemencz László, Lábas Viki, Németh Juci, Péterfy Bori, Sena Dagadu, Sisi és Vitáris Iván.
6., Müpa
Két produkciót is ajánlunk május végére és júniusra a Müpából.

Fotó: Jonathan Tichler / Met Opera
Az egyik egy közvetítés a Metropolitan Operából, és az érdekessége, hogy egy magyar operaénekes, Kálmán Péter is énekel benne. Rossini A sevillai borbély című operáját május 31-én, szombaton tekinthetjük meg a hatalmas kivetítőkön (az ismétlése másnap lesz.). Ez lesz az évad utolsó Met-közvetítése. A produkciót Bartlett Sher rendezte, karmestere pedig a komponista szülővárosában, Pesaróban képzett Giacomo Sagripanti. A szereplők: Aigul Akhmetshina (Rosina), Jack Swanson (Almaviva), Andrey Zhilikhovsky (Figaró). Kálmán Péter Bartolo doktor szerepében lép fel.
Az idei Budapesti Wagner-napok vendégművésze június 8-án a csodálatos walesi basszbariton, Sir Bryn Terfel. A művész többször énekelt már a Művészetek Palotájában, és fellépett a Magyar Állami Operaházban is, igaz, mindig áriaestekkel. Most is azzal készül, kizárólag Wagner operákból – A nürnbergi mesterdalnokokból, a Tannhäuserből, A walkürből és A bolygó hollandiból – énekel. A koncerten Fischer Ádám, a Wagner-napok alapítója-művészeti vezetője vezényel, közreműködik a Nemzeti Filharmonikus Zenekar.

7., Nemzeti Táncszínház

Június 2-án és 3-án egy komplex táncszínházi előadás középiskolásoknak, a Talpuk alatt című várja az érdeklődőket a Nemzeti Táncszínházban. A Duna Táncműhely, a Káva Kulturális Műhely és a Nemzeti Táncszínház produkciója az identitás kérdéskörét járja körül, a hagyomány és az innováció témáját vizsgálja. Az alkotók a két fogalom feszültségéről szeretnének közösen gondolkodni a fiatalokkal a néptánc segítségével. Az előadás 2022-ben a X. Kaposvári ASSITEJ Nemzetközi Gyermek- és Ifjúsági Színházi Biennálén a „legjobb színházi nevelési előadás” különdíját kapta.
Játsszák és táncolják: Bori Viktor, Milák Melinda, Kardos János, Bódi Dávid, Kolumbán Norbert / Kanozsai Ákos, Soltész Luca / Kovács Márk Jenőné, Kovács Anita / Fehértóy Zsanett, Nagy Marcus. A Talpuk alatt írója és dramaturgja Romankovics Edit, színházi nevelési konzulense Takács Gábor, koreográfusa Juhász Zsolt és rendezője Sereglei András.
8., Örkény István Színház
Arra a kérdésre, hogy milyen friss előadást érdemes megnézni az Örkényben, mondanánk, hogy az Anyegint, de arra már nincs jegy ebben az évadban az Örkény Színházban. Így érdemes lesben állni ősszel, hogy bejussunk a sétálós produkcióra, ahol csoportokba osztott nézők más és más színészekkel találkozhatnak, a színház tereit járhatják be, míg meghallgatják a Dohy Balázs rendezte Anyegint.

Az évad végén az Örkény Színház és az OFF-Biennále Budapest felolvasószínházi eseményeket tart a Merlinben. Az Örkény színészei kortárs szöveget szólaltatnak meg a képzőművészeti kiállítás tereiben. Május 25-én 16 órától a Magánszenvedély hallható, amelyet Krasznahorkai László művei alapján Bazsányi Sára írt. A felolvasás rendezője Bazsányi Sára és Terhes Boldizsár. Felolvassák: Bari István e.h., Hajduk Károly, Zsótér Sándor m.v., Felhőfi-Kiss László m.v. Június 1-én Bálint Bálint Marcell és Parti Nagy Berta drámáját mutatják be Visszavonulás a világ végéről címmel. Felolvassák: Vajda Milán, Novkov Máté, Polgár Csaba, Terhes Sándor, Ficza István, Brezovszky Dániel m.v., Felhőfi-Kiss László m.v. Rendező: Mácsai Pál.
9., Pintér Béla és Társulata

Június végéig játszik az évadban az Átriumban a Pintér Béla és Társulata. Mi a Titkaink és a Kaisers TV, Ungarn-előadásokat ajánljuk. Az előbbit május 26-án, június 4-én és 5-én lehet megtekinteni, az utóbbit június 1-jén és 2-án. A Titkaink egy pedofiltörténettel foglalkozik – az ügynökkérdésen túl az el nem számolással, a felelősség nem vállalásával. A Kaisers TV, Ungarn transzcendens utazás 1848-ba. Aki még nem látta az opera-formában elhangzó balladisztikus Parasztoperát, azoknak akkor is erősen ajánlott, ha nem elkötelezett Pintér Béla-rajongók. Az ő dátumuk a május 30.
10. Pinceszínház
Négy szereplő sorsán keresztül mutatja meg a magányt, a vágyódást és az emberi kapcsolódás lehetőségeit Zsótér Sándor legújabb rendezésében a Pinceszínházban. Nis-Momme Stockmann A kék kék tenger című darabjában Fehér László, Tóth Orsolya, Vati Tamás és Nagy-Bakonyi Boglárka látható. A premier június 5-én lesz.

Az évadban mutatták be azt az egyszemélyes kortárs magyar darabot a Pinceszínházban, amely a mesterséges intelligenciát szövi egy élettörténetbe. A lírai, de humoros szöveg – a létünket meghatározó filozofikus etűdökkel – Székely Csaba drámája, akinek ez volt az első rendezése. Az MI-t – mint nyilatkozta – csak ott használta a darabhoz, ahol a szereplő, Emma vele beszélget. A MI vagyok című előadást Bakonyi Csilla játssza, a zenét a Székely Csaba-darabok állandó zeneszerzője, Cári Tibor írta.
Májusban kedvezménnyel vehet jegyet, aki párosan megy a Pinceszínházba, és az első belépője teljes árú.