Rappelhet egy Down-szindrómás ember? – ma van AdakozóKedd és a fogyatékkal élők világnapja

  • PORT

Ha már torkig vagy a Black Friday-jal, besokalltál a Cyber Monday-tól, vásárlás helyett segíteni szeretnél, akkor itt a GivingTuesday.

Nemcsak az „AdakozóKedd” van ma, hanem a fogyatékkal élők világnapja is. Mi pedig arra biztatunk (nemcsak ma), támogasd a MáSzínházat, amely következő előadásához Befog(ad)od? címmel adománygyűjtő kampányt indított az adjukössze.hu felületén.

Forrás: MáSzínház


A MáSzínház – amely 2025-ben lesz 20 éves – közösségének tagjai értelmileg akadályozott és autizmussal élő fiatal felnőttek, önkéntes segítők és színházi szakemberek. Nemcsak a közösen készített előadások fontosak nekik, hanem az azt megelőző nevelési folyamat is. A pedagógiai és művészeti munka alapvetése, hogy értelmi fogyatékos tagjaikat nem tekintik sajnálatra méltónak, hanem olyan embereknek, akiknek megvannak az adottságaik és személyiségük. Ezek közül csak az egyik tulajdonságuk a fogyatékosság.

A foglalkozások mellett meghatározónak tartják a társadalmi érzékenyítést is, az értelmi fogyatékosok láthatóságának és elfogadottságának növelését, azaz az inklúziót. Színházi nevelési előadásaikban bevonják a nézőket, a darabok többsége a 5-18 éves korosztálynak szól, és különböző társadalmi, közösségi és egyéni kérdéseket feszegető történeteket mesélnek el.

Forrás: MáSzínház


Új előadásban gondolkodik a MáSzínház csapata, amelynek művészeti vezetője Bakonyvári L. Ágnes. Ehhez adománygyűjtő kampányt indított az adjukössze.hu-n.

Az új produkció a Pük-pük-pük címet kapja, középpontjában szintén az inklúzió áll, amelyben először madártávlatból figyelhetjük meg az embereket, akik még a saját színességüket se tudják igazán elfogadni. Két feketerigó kalandjai indulnak el egy újra és újra átfestett ferencvárosi paddal, és a társadalom különböző szólamaival.

 

 

A kampányhoz videót is forgattak, amelyben Rózsa Luca slammer szövegét mondják el a készülő előadás alkotói. A korábbi inkluzív előadások pillanatait bemutató képeken pedig olyan kérdéseket vetnek fel:

„Képzeletbeli barát lehet-e sérült ember?" „Lehet családja egy atipikus embernek?" „A fodrászod lehetne speciális igényű ember?" „Átverhet-e a Down-os gyereked?" „Rómeó lehet-e autizmusban érintett?" „Rappelhet egy Down-szindrómás ember?"

Jó, ha tudjátok, amennyit adtok, ahhoz a Stronger Roots projekt még ugyanannyit hozzátesz. Ha ezer forintot utalsz, az kétezret jelent így, ha tízezret, akkor abból húszezer lesz. Az előadás létrehozásához összesen 3 millió forintra van szüksége a MáSzínháznak: ennek felét remélik az adományozóktól.

Forrás: MáSzínház