A Jackie Brownt sok rajongó és kritikus is Quentin Tarantino egyik legérettebb filmes munkájának tartja. Ma este megnézheted a tévében!
A Jackie Brown Quentin Tarantino rendező harmadik, és egyetlen olyan filmje, ami nem az ő saját anyagán alapul. A sztori ugyanis Elmore Leonard, Rum Punch című regényének az adaptációja. Az 1997-es Jackie Brown azon ritka filmek egyike, amelyek a korral és a későbbi megtekintésekkel egyre jobbak lesznek. Összeállításunkban most mutatunk 9 csodálatos tényt, amit eddig talán nem tudtál az Oscar-díjra is jelölt bűnügyi drámáról.
Tarantino majdnem egy másik Elmore Leonard könyvet adaptált
A Ponyvaregény után Tarantino produkciós cége megvásárolta három Elmore Leonard regény jogait, s bár a rendező tudta, hogy valamelyikből remek következő projekt lehetne, abban még nem volt biztos, hogy pontosan melyiket válassza.
Azt gondoltam, hogy egy másik regényt fogok választani
– árulta el Tarantino a Jackie Brown Blu-rayen található bónuszinterjújában.
Nem gondoltam, hogy a Rum Punchot fogom megcsinálni. Igazából éppen arra készültem, hogy odaadom egy másik rendezőnek, ám amikor újra elolvastam, akkor ugyanúgy beleszerettem, mint pár évvel korábban
– magyarázta az legendás rendező.
Tarantino aggódott, hogy Elmore Leonard utálni fogja a forgatókönyvet
Quentin Tarantino jelentős változtatásokat eszközölt Leonard anyagán, eleve a címet is megváltoztatta, valamint a főhősnőből Jackie Burkeből is Brown lett (ami nyilvánvaló tisztelgés Pam Grier Foxy Brown karaktere előtt – a szerk.). Bár a rendező megvásárolta a regény jogait, és bármilyen kreatív szabadságot megengedhetett magának, mégis attól tartott, Leonard ezeket nem fogja jó néven venni. Mint később kiderült, feleslegesen aggódott, az író ugyanis egyáltalán nem haragudott rá. Sőt, Tarantino bevallása szerint Leonard imádta a forgatókönyvet, sőt állítólag azt mondta, talán ez a legjobb forgatókönyv, amit valaha olvasott.
Tarantino ígérete
Tarantino már régóta rajongott Pam Grier munkásságáért, sőt a Ponyvaregény meghallgatására is beszervezte, hogy jelentkezzen Jody szerepére, ám végül a karakter megformálására Rosanna Arquette kapott lehetőséget. Tarantino viszont akkor ígéretet tett Griernek, és azt mondta,
Egy nap együtt fogunk dolgozni.
Robert Forsternek is ígéretet tett
Grierhez hasonlóan Tarantino Robert Forsternek is megígérte, hogy együtt fognak dolgozni, miután a színész a Kutyaszorítóban meghallgatásán vett részt.
Arra a szerepre olvastam fel, amit végül Lawrence Tierney játszott
– emlékezett vissza Forster.
Egyszer csak Tarantino azt mondta, tudod mit, lehet, ez nem fog működni...de ne aggódj, egyszer majd felhasznállak
– tette hozzá a színész. Pár évvel később aztán Forster és a rendező egy étteremben futottak össze, a sorsszerű találkozás pedig elhozta neki Max Cherry szerepét. A színészt aztán 1998-ban a legjobb férfi mellékszereplő kategóriában Oscar-díjra is jelölték, de sajnos szobrocskát nem vihetett haza. Érdekesség, hogy ez volt az első és utolsó jelölése. Forsternél aztán 2019 júniusában agydaganatot diagnosztizáltak, nem sokkal később, október 11-én, éppen az El Camino: Totál szívás – A film bemutatójának (amiben Ed Galbraith karakterét formálta meg – a szerk.) napján halt meg.
Tarantino kiakadt
Tarantino bevallotta, sokkolta, hogy Pam Grier és Samuel L. Jackson még csak Oscar-jelölést sem kapott a Jackie Brownért.
Nagyon meglepődtem. Furcsa volt, mert nagyon örültem, hogy Robertet Oscar-díjra jelölték, de nagyon szomorú voltam, hogy Pamet nem jelölték. Nagyon szerettem volna, ha Pam lesz az első színésznő, aki valaha Oscar-díjat nyer a legjobb színésznő kategóriában
– vallotta be korábban a rendező.
Ordell kinézetét Samuel L. Jackson találta ki
Tarantino elmondása szerint Ordell Robbie kinézetét teljes egészében Samuel L. Jackson találta ki.
Az egész dolog a hosszú hajjal és a kecskeszakállal Sam ötlete volt...és egyszerűen fantasztikus volt
– magyarázta Tarantino.
Michael Keaton saját maga volt a legnagyobb akadálya annak, hogy megkapja Ray Nicolette szerepét
Tarantino szerint Keaton kétségbeesetten próbálta lebeszélni arról, hogy őt válassza Ray Nicolette FBI-ügynök szerepére.
Sosem győzött meg egészen...Michael egész lénye azt sugallta, ő a megfelelő.
Végül Tarantinónak sikerült is meggyőznie a színészt arról, hogy ő a megfelelő ember a szerepre, a többi pedig már történelem. Sőt, valójában Keaton a következő évben újra magára öltötte Ray Nicolette szerepét, Steven Soderbergh, Mint a kámfor című filmjében, ami szintén egy Elmore Leonard adaptáció.
Sylvester Stallone visszautasította Loius Gara szerepét
Ezt maga Stallone vallotta be egy interjúban. A színész igazából két Tarantino filmet is visszautasított, Louis Garát a Jackie Brownban és Stuntman Mike-ot a Grindhouse – Halálbiztosban. Előbbi szerepet végül Robert de Niro kapta meg, míg az utóbbit Kurt Russell.
Tarantino egy hónapig nézte a filmet a mozikban
A rendező fel akarta mérni a közönség reakcióit, ezért a film bemutatása utáni első heteket azzal töltötte, hogy többször is megnézte a mozikban.
Megnéztem a filmet...vagy 13-szor
– árulta el.
A Jackie Brown című filmet március 15-én szombaton, 22.30-tól a Filmcafe kínálatában lehet megtekinteni.
via Mental Floss