Nem véletlenül lett olyan bizarr Dan Aykroyd és Chevy Chase agyament komédiája.
Egy film, amit látni kell, hogy elhiggyük. Rajta van nem egy „minden idők legrosszabb filmje”-listán, sokan mégis szeretik – a Port olvasói is 7.1-re értékelik. Lássuk, hogyan született meg ez a mozgóképes anomália!
- A filmet Dan Aykroyd a személyes élményei alapján írta meg testvérével együtt. Egyrészt 1978-ban egy vidéki városban gyorshajtásért megállították, a rendőr pedig az éjszaka közepén a helyi békebíróhoz vitte tárgyalásra. Másrészt a forgatókönyv bizarr karaktereinek és eseményeinek nagy része, például az óriás mutáns babák, Aykroyd álmain alapult, míg a fiktív Valkenvaniát a pennsylvaniai Centralia városa ihlette.
- Dan Aykroyd bátyja nemcsak a történetet írta, hanem fel is tűnik Mike, a portás szerepében.
- Aykroyd felajánlotta a forgatókönyvet John Hughesnak, aki érdeklődött a történet iránt, de végül elutasította, mert csak saját forgatókönyvből dolgozott. John Landis is megkapta a szkriptet, de nem tetszett neki, és azonnal nemet mondott.
- A Warner Bros. fejesei John Candyt szerették volna főszereplőnek. Aykroyd Valkenheiser bíró és Chris Thorne figuráját akarta eljátszani, de a stúdió Chevy Chase-t szemelte ki Thorne szerepére. Mivel ekkor még nem volt rendezője a projektnek, Aykroyd vállalta a feladatot, annak ellenére, hogy a rendezés nem szerepelt a tervei közt.
- Rick Moranis volt a B-terv Chris Thorne szerepére, arra az esetre, ha Chevy Chase visszautasította volna.
- Itt debütált a vásznon Tupac Shakur, a legendás rapper, a Digital Underground nevű egykori hip-hop együttes egyik tagjaként tűnik fel.
- Chase-nek nem tetszett a forgatókönyv, de elvállalta a főszerepet, mert együtt akart dolgozni barátjával, Aykroyddal, és úgy gondolta, hogy improvizálással javíthatnak a filmen. A híresen nehéz természetű színész most sem cáfolta meg magát, állítólag verbálisan sértegetett mindenkit a forgatáson, és kijelentette, hogy ő többet ér, mint Aykroyd, mert az övé a nagyobb a fizetés.
- Chase időnként felhívta a különböző színésztársait éjszaka, a felvételek befejezése után, és bocsánatot kért a viselkedésért, amit szerinte arra lehetett visszavezetni, hogy akkoriban éppen magánéleti problémái voltak.
- A testvéreket alakító Bertila Damas és Taylor Negron sok időt töltöttek egymással a forgatás előtti időszakban, együtt próbálták és építették fel a karaktereiket. A párbeszédek nagy részét is maguk írták Aykroyd jóváhagyásával.
- Miután senki más nem akarta eljátszani az óriási, felnőtt Bobo baba szerepét, Aykroyd elvállalta, de stresszesnek találta, hogy két szerepet kell eljátszania erős sminkben, miközben egyszerre rendező és producer is. A film első Blu-ray kiadásához készült, 2021-es kommentárban elárulta, hogy a forgatás alatt rövid időre kórházba is került a stressz miatt.
- Aykroyd népszerű volt a stáb körében, mert meghallgatta és megvalósította az összes őrült ötletet, beleértve a Kicsontozó Úr névre hallgató, bizarr hullámvasutat és a vacsoraasztalt a beépített modellvasúttal, amely az ételt szolgálta fel.
- Mindez azt is eredményezte, hogy a film tervezett költségvetését jócskán túlhaladták. A Warner Bros. vezetői hetente találkoztak Aykroyddal, és könyörögtek neki, hogy fogja vissza a költekezést. Csak a beépített kisvasút huszonötezer dollárba került, de rengeteg pénz elment a lerobbant autókra, amelyeket a Valkenheiser-kúria előtt állítottak ki. Valójában maga a kúria is 24 méter magas volt, Valkenvania városát pedig a Warner Bros. különböző stúdióiban forgatták. Kicsontozó Úr egy használt hullámvasút volt, amelyet 15 ezer dollárért vásároltak.
- Valkenvania városát ugyanazon a western díszleten építették fel, ahol a Délidőben forgatása zajlott, és annak érdekében, hogy ez ne legyen nyilvánvaló, a lehető legkevésbé világították meg az épületeket.
- A film eredetileg sötétebb és egy fokkal véresebb lett volt, de amikor a tesztközönség rosszul reagált rá, újravágták, és a premiert is eltolták 1990 karácsonyáról 1991 februárjára, hogy legyen idő tompítani a rajzfilmszerű erőszakon, elkerülve így az R-besorolást.
- A tesztvetítéseken többek között az is kiderült, hogy a nézők nem értik az eredeti címet (Valkenvania), ezért a stúdió megváltoztatta „Nothing but Trouble”-ra.
- Körülbelül 8,5 millió dollárt hozott csak a film, miközben a költségvetést 40 millió dollárra becsülték. A Rotten Tomatoeson jelenleg is 15%-on álló produkciót hat kategóriában jelölték a 12. Arany Málna-gálán, ebből egy díjat vehetett át – Aykroyd lett a legrosszabb rendező.
Via: IMDb / Wikipedia