Imádjátok vagy imádjátok ezt a zseniális filmet?

Szerintünk imádjátok, mivel 9,4 ponton áll a PORT.hu-n. Mondjuk a dráma se semmi, ami alapján készült. Na meg Latinovits! Ma este a tévében.

Természetesen Fábri Zoltán Isten hozta, őrnagy úr! című alkotásáról van szó, amit Örkény István Tótékja alapján forgatott, amelynek végeredményeként

az a ritka helyzet állt elő, hogy a feldolgozás az eredeti művel egyenértékű lett.


A dráma cselekményét valószínűleg mindenki jól ismeri: a II. világháború idején járunk, egy kis mátrai faluban, ahol a tűzoltóparancsnok rettentően aggódik a fronton lévő fiáért. Családjával (feleségével és lányukkal, Ágikával) kapva kapnak hát az alkalmon, hogy vendégül lássák a fiú idegösszeomlás szélén álló parancsnokát, az álmatlanságban szenvedő őrnagyot, hiszen azt remélik, ha mindenben a kiszámíthatatlan és szeszélyes férfi kedvében járnak, Gyula sorsa jobbra fordulhat. Az őrnagy kívánságai azonban kezdenek elszabadulni…


Örkény művét Fábri olyan színészóriásokkal vitte filmre, mint a már említett Latinovits Zoltán, Sinkovits Imre, Fónay Márta és Venczel Vera – s habár az Isten hozta, őrnagy úr! úgy maradt meg a köztudatban, hogy elsősorban a címszerepet hozó Latinovits jutalomjátéka, Sinkovits is ugyanolyan briliáns – kettejük összjátéka pedig valami olyan parádés (Sinkovits lassú, csendes rezignáltsága kiváló ellenpontját képezi a másik színész ideges izgágaságának), hogy sokadjára újranézve is hangosan felkacagunk például a budis jeleneten.

S hogy az élmény még jobb legyen, a meg- vagy újranézés előtt/mellett/után/közben

olvassátok el 10 dolog, amit talán nem is tudtál az Isten hozta, őrnagy úr!-ról című cikkünket, mert a kollégánk irtó érdekes dolgokat szedett össze a forgatásról.

 

Minden, amit tudni akartál a filmről

10 dolog, amit talán nem is tudtál az Isten hozta, őrnagy úr!-ról

Örkény István írta, Fábri Zoltán rendezte, és hatalmas színészek játszották el.

Tovább


Megtudhatjuk például, hogy fentebb bődületes butaságot írtunk, mivel Fábri igazából nem az Örkény-dráma, hanem az azt megelőző fázis, egy kisregény alapján forgatott. Sőt, hogy az író eleve filmnek szánta a művét, szóval először forgatókönyvként írta meg, a nagyon vicces Pókék címmel, csak akkor még senki sem látott fantáziát a filmre vitelében.

További érdekesség, hogy Latinovits összesen háromszor játszotta el az őrnagyot, hiszen a filmverzió mellett két évvel korábban színpadon, később pedig egy rádiójátékban is megformálta a bogaras zsarnokot. S talán még ennél is izgalmasabb adalék, hogy a film forgatásának helyszínül szolgáló Eger-közeli Szarvaskő lakosai nagyjából ugyanazt élhették át a valóságban, mint Tóték a vásznon,

hiszen a filmesek befogták őket dobozolni!