Borszerda: Courbet - Monet - Renoir

2022. július 27. (szerda) 18:00 - 22:00
Magyar Nemzeti Galéria 1014 Budapest, I. kerület, Szent György tér 2.

Ár: 4400 Ft, kedvezményes: 3400 Ft
2022. július 27. (szerda) 18:00 - 22:00 Magyar Nemzeti Galéria 1014 Budapest, I. kerület, Szent György tér 2.

Ár: 4400 Ft, kedvezményes: 3400 Ft

Ha szerda, akkor Borszerda a Magyar Nemzeti Galériában – 2022-ben immár tizenegyedik alkalommal!

A Magyar Nemzeti Galéria egyik legnépszerűbb programsorozata idén is várja a képzőművészet és a bor iránt érdeklődő látogatókat. A rendezvény ismét színes programot kínál júliusban: szerda esténként különleges kiállítások, izgalmas tárlatvezetések és előadások, élő zene és borkóstoló várja a művészet rajongóit.
Idén nyáron több különleges kiállítást láthat a Borszerdák közönsége: a júliusi esteken megtekinthetik az Art deco Budapest. Plakátok, tárgyak, terek (1925–1938), a Dancing 1925 – Magyar művészek a párizsi éjszakában, illetve Az Eszmény felé. Belga szimbolista szobrászat a Szépművészeti Múzeum gyűjteményéből című tárlatokat. Az esteken az előadások az Art deco Budapest kiállítás köré szerveződnek.

Ne hagyják ki idén sem a Borszerdákat, és élvezzék a csodálatos panorámát a Nemzeti Galéria teraszáról egy-két finom pohár bor társaságában!


Bor | Androsics Birtok
Az Androsics Birtok első szőlőültetvényét Androsics Ferenc 1980-ban vásárolta Szőlősgyörökön. „A föld szeretetét nem lehet megtanulni. Csak az tudja becsülni és értékelni igazán, aki beleszületett ebbe a környezetbe, aki már gyerekkorában felismeri és meglátja benne a szépséget, a föld adta lehetőséget és értéket.” Az Androsics Birtok szőlőültetvényei szépen lassan 60 hektárra bővültek. Amellett, hogy jelentős méretű szántóföldbirtok alakult ki, 13 hektár diót és 6 hektár mogyorót ültettek. 2019-ben közel negyvenéves szőlészeti gyakorlatra támaszkodva megkezdődött a borászat fejlesztése, ahol méltó helyszínt tudtak biztosítani az Androsics-borok születéséhez. 2021-ben készültek el az első tételek.


19.00 Előadás - Nagyvárosi élet Budapesten | Ferkai András építészettörténész előadása
„Selyemzuhatagokkal s kényes luxustárgyakkal megtömött, párásfényű kirakatok, hangtalan, elegáns privátautók, korzózó, fecsegő belvárosi nép, drágabundás, ködtől és púdertől pasztellszínűre pácolt női jelenségek lebegnek […]. Kaleidoszkóp, tarka nagyvárosi fényjáték, ha megállsz egy utcasarkon s félig behunyod a szemed, a decemberi esti ködben csillogó homályos, temperált színek mögött hallod a nagyváros szimfóniáját” – lelkendezett egy tárcaíró 1929-ben. E színpompás, luxusos világ megteremtésében a kereskedelemnek, a vendéglátásnak és a szórakoztatóiparnak volt döntő szerepe. A modern üzletportálok, presszók és bisztrók gyökeresen átformálták a város földszintjét, a mozik és mulatók, az esti fényreklámözön pedig a főútvonalak képét. Ez a korszerű réteg eltakarni, meghaladni igyekezett a főváros eklektikus karakterét, s amit hozzátett, az valóban Párizs és Berlin világvárosi színvonalához közelített. Az előadás ezt a rég tovatűnt életet kívánja felidézni.
Az előadás várható időtartama: 50-60 perc


Tárlatvezetések
18.00 | 20.30 | 21.15 Bárányfelhők és pipacsok | Balla Enikő művészettörténész tárlatvezetése
Találkozási pont: C épület, I. emelet, 19. századi állandó kiállítás
18.15 | 19.30 | 20.45 Nemzetközi vizeken | Sepsey Zsófia művészettörténész tárlatvezetése
Találkozási pont: D épület, I. emelet, 1800 utáni nemzetközi kiállítás
18.15 | 19.30 | 20.15 Monet-n innen, Courbet-n túl: Munkácsy Mihály és a francia festészet | Krasznai Réka művészettörténész tárlatvezetése
Találkozási pont: B épület, I. emelet, Munkácsytól Mednyánszkyig kiállítás
18.30 | 20.00 | 21.00 Másszuk meg a hegyeket! | Molnár Brigitta Blanka művészettörténész tárlatvezetése
Találkozási pont: C épület, I. emelet, 19. századi állandó kiállítás
A tárlatvezetések várható időtartama: 25-30 perc
18.30 Kulisszatitkok – így készült az Art Deco Budapest kiállítás | tárlatvezetés Katona Anikó művészettörténész-kurátorral és a kiállítás alkotóival
Találkozási pont: C épület, I. emelet, Art deco Budapest kiállítás
A tárlatvezetés várható időtartama: 50-60 perc


Zene | Gyárfás Trió
Fellép: Gyárfás István: gitár, Molnár Enikő: ének, Oláh Zoltán: bőgő
A Szabó Gábor-díjas, többszörösen az év jazzgitárosa címmel kitüntetett Gyárfás István a szombathelyi Lamantin Jazz Táborban figyelt fel egyik énekes tanítványára, a kiemelkedően tehetséges Molnár Enikőre. Azóta számos közös koncerten léptek fel együtt. Enikő a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem jazz-ének tanszékén végezte tanulmányait, előadói stílusát a dalok érzékeny, finom megformázása mellett bájos visszafogottság jellemzi. A zenekar harmadik tagja Oláh Zoltán, az egyik legkeresettebb hazai bőgős. A trió repertoárján könnyed jazzörökzöldek, kevésbé ismert latin melódiák és gyönyörű balladák szerepelnek, levegős improvizációkkal, kreatív kamara-megszólalásban.


20.15–20.45 Beszélgetés | A bor – és ami mögötte van…
Nádasi Eszter tavaly doktorált az ELTE Film-, Média- és Kultúraelmélet Doktori Programjában. Újságíróként elsősorban ismeretterjesztő és kulturális témákról ír, több piacvezető kiadó megbízásából – egészségügyi témájú cikkéért 2017-ben a Dr. Szegő Tamás Díj Alapítvány elismerésben részesítette. A borok iránti érdeklődését 2020 óta a BorPortré csapatának tagjaként is meg tudja élni – szerzőként és tavasztól a BorPortré Blog főszerkesztőjeként.
Az Androsics Birtok képviselőjével július 27-én Nádasi Eszter beszélget.