Borszerda: Munkácsy - Mednyánszky

2022. július 20. (szerda) 18:00 - 22:00
Magyar Nemzeti Galéria 1014 Budapest, I. kerület, Szent György tér 2.

Ár: 4400 Ft, kedvezményes: 3400 Ft
2022. július 20. (szerda) 18:00 - 22:00 Magyar Nemzeti Galéria 1014 Budapest, I. kerület, Szent György tér 2.

Ár: 4400 Ft, kedvezményes: 3400 Ft

Ha szerda, akkor Borszerda a Magyar Nemzeti Galériában – 2022-ben immár tizenegyedik alkalommal!

A Magyar Nemzeti Galéria egyik legnépszerűbb programsorozata idén is várja a képzőművészet és a bor iránt érdeklődő látogatókat. A rendezvény ismét színes programot kínál júliusban: szerda esténként különleges kiállítások, izgalmas tárlatvezetések és előadások, élő zene és borkóstoló várja a művészet rajongóit.
Idén nyáron több különleges kiállítást láthat a Borszerdák közönsége: a júliusi esteken megtekinthetik az Art deco Budapest. Plakátok, tárgyak, terek (1925–1938), a Dancing 1925 – Magyar művészek a párizsi éjszakában, illetve Az Eszmény felé. Belga szimbolista szobrászat a Szépművészeti Múzeum gyűjteményéből című tárlatokat. Az esteken az előadások az Art deco Budapest kiállítás köré szerveződnek.

Ne hagyják ki idén sem a Borszerdákat, és élvezzék a csodálatos panorámát a Nemzeti Galéria teraszáról egy-két finom pohár bor társaságában!


BOR | Laposa Pincészet
Egy család, egy borászat, egy birtok és sok-sok gasztronómiai élmény a beach foodtól a modern bisztrókonyháig. A Laposa-birtok mára Badacsony egyik legkedveltebb borászatává vált, bemutatva a borvidék minden ízét és értékét. Családjuk alapvetően tradicionális, helyi szőlőfajtákkal foglalkozik, amelyek a vulkanikus eredetű tanúhegyek legjobb területein teremnek. Fontosnak tartják, hogy Badacsonyt és a Badacsonyi borvidéket megismertessék a világgal, és olyan fenntartható fejlődésre törekszenek, amely összhangban van a természet ritmusával. Fontos céljuk, hogy igazi életpályamodellt biztosítsanak a helyi fiatalok számára, példázva, hogy vidéken is nagyszerűen lehet boldogulni.


19.00 Előadás -  Nagyvárosi társadalom és tömegkultúra – Budapest a két háború között | Gyáni Gábor történész előadása
Az előadás azt a sajátos világot mutatja be, amely az első világháborút követő két évtized Budapestjét jelenti. Az európai metropoliszként ható Budapest, amely ekkor egy konzervatív tekintélyuralmi politikai rendszer fővárosaként is szolgált, tág teret adott a modern életérzés kifejezésének és élvezésének. Ennek egyrészt a népes középosztályi társadalom itteni koncentrálódása, másrészt a fogyasztói és tömegkultúra intézményes térfoglalása volt az elengedhetetlen feltétele.
Az előadás várható időtartama: 50-60 perc


Tárlatvezetések
18.15 | 19.15 | 20.15 Lelazulós, görcsoldó tárlatvezetés Mednyánszky tájaiban, Munkácsy csendjében | Koós Nikolett múzeumpedagógus tárlatvezetése
Találkozási pont: B épület, I. emelet, Munkácsytól Mednyánszkyig kiállítás
18.30 | 19.30 | 20.30 Női művészek a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményében | Balla Enikő művészettörténész tárlatvezetése
Találkozási pont: C épület, II. emelet, Modern idők kiállítás
18.45 | 21.00 Nagyhatású Barbizon | Hegedűs Alexandra képzőművész tárlatvezetése
Találkozási pont: D épület, I. emelet, 1800 utáni nemzetközi kiállítás
A tárlatvezetések várható időtartama: 25-30 perc
19.45 Influential Barbizon | Guided tour with Alexandra Hegedűs
How could a charming village and an enchanting forest in France effect the history of Hungarian Painting? Let’s glimpse into the stories of Gustave Courbet, Pál Szinyei Merse, Géza Mészöly and László Paál, to unravel their connection to The Barbizon school of painters!
Meeting point: From Delacroix to Vasarely – Highlights from the Collection of International Art after 1800
18.30 Art deco a nagy Gatsbyn túl | Bárdi Sára művészettörténész tárlatvezetése
Találkozási pont: C épület, I. emelet, Art deco Budapest kiállítás
19.30 Dancing 1925 – Magyar művészek a párizsi éjszakában | Csizmadia Krisztina és Drienyovszki Zsófia művészettörténészek kurátori tárlatvezetése
Találkozási pont: B épület, I. emelet, grafikai kabinet
A tárlatvezetés várható időtartama: 50-60 perc


Zene | Tálas Áron Trió
Fellép: Tálas Áron: zongora, ifj. Tóth István: nagybőgő, Csízi László: dob
Tálas Áron a magyar jazzélet kiugróan tehetséges fiatal előadója, Junior Prima, Gramofon- és Artisjus-díjas jazz-zongorista, zeneszerző, aki káprázatosan sokszínű előadó: fő hangszere mellett dobon és nagybőgőn is játszik. 2015-ben alapította meg trióját; eddigi két lemezükön a fiatal zenekarvezető saját szerzeményei hallhatók. Első lemezükről így írt Zipernovszky Kornél kritikus a Magyar Narancsban: „Rengeteg finom utalás hallható ki Tálas játékából, de ez mellékes. A lényeg, hogy ezen a ma már szinte elvárható virtuozitáson túl eredetisége, közlékenysége, elképesztően kifejlett formaérzéke és muzikalitása valami olyat produkált ezen a lemezen, aminek saját világa van.” Második lemezük, a Little Beggar 2018-ban az „Év Jazzlemeze” lett a Gramofon magazinban. Július 20-án a régi szerzemények mellett új számok is elhangzanak majd a nagyszerű trió előadásában.


20.15–20.45 Beszélgetés | A bor – és ami mögötte van…
Nádasi Eszter tavaly doktorált az ELTE Film-, Média- és Kultúraelmélet Doktori Programjában. Újságíróként elsősorban ismeretterjesztő és kulturális témákról ír, több piacvezető kiadó megbízásából – egészségügyi témájú cikkéért 2017-ben a Dr. Szegő Tamás Díj Alapítvány elismerésben részesítette. A borok iránti érdeklődését 2020 óta a BorPortré csapatának tagjaként is meg tudja élni – szerzőként és tavasztól a BorPortré Blog főszerkesztőjeként.
A Laposa Pincészet képviselőjével július 20-án Nádasi Eszter beszélget.