Egyéb

Csillagkapu! Óriásbolygók éjszakája

Svábhegyi Csillagvizsgáló
2024. október 19. (szombat) 17:00

Helyszín:

Svábhegyi Csillagvizsgáló
1121 Budapest, XII. kerület, Konkoly-Thege Miklós út 15-17.

Az őszi estéken lassan a felkelő bolygóóriások kezdenek uralkodni. Az Óriásbolygók Éjszakáján a Naprendszerünk négy óriásbolygójának eredhettekk nyomába, nem csak szemetekkel és a távcsőóriással, de még az orrotokkal is! Átélhetitek a bolygók köré küldött űrszondás missziók felfedezéseinek izgalmát, és bepillanthattok a bolygókon tomboló óriásviharok drámájába. A Bolygószimatoló Laboratóriumokban nem csak az óriásbolygók gömbjeit, de felhőzetük igen egzotikus szagát is megvizsgálhatjátok. A fiatalok a plüssbolygós programon plüss óriásbolygókat rakhatnak ki. A távcsövekben pedig mind a négy óriásbolygó kavargózó, vagy éppen kisimult felhőzetét csodálhatjátok meg!
Az este égi ráadás produkciója pedig a Fiastyúk csillaghalmaz Hold általi elfedése lesz: a hatalmas, fogyó Hold a Fiastyúk csibecsillagainak ölelésében pompázik majd a távcsőben!
Csillagkapu: A mai színes forgatagban a Svábhegyi Csillagvizsgáló csillagászati programhelyszínei szabadon, saját tempóban bejárhatók. Ha biztosan nem akarsz lemaradni e zsongó csillagészlelő forgatagról, a helyszínen értékesített jegyeik mellett már jó előre, online is megválthatod belépődet.


Mi mindennel készülnek a mai délutánra és estére:
17:00-18:00 Alkonyi vénuszles
A Csillagkapu 17:00 órakor kitárul! A program kezdetén a Budapest kupolában és a Tetőteraszon is megpróbálják lencsevégre keríteni a Vénusz bolygót. Az apró, 80%-os fázist mutató bolygókorong fényesen izzik, és a szivárvány színeiben tündököl a távcsőben!
17:00-21:00 Interaktív programok:
Sötétedés előtt több tudományos, interaktív szórakoztató, a csillagászathoz szorosan kötődő programmal készülnek:
Óriásbolygók űrszondaszemmel: előadásban az óriásbolygók űrszondás felfedezéseinek izgalmaiban merülhettek el, épp úgy, ahogy a Galileo szonda elmerült a Jupiter légkörében. Óriásviharok, mennydörgés és jégeső vár - de szerencsére nem a Földön!
Bolygószimatoló Laboban mind a négy óriásbolygóról, és holdjaikról láthattok bolygógömböket. De az igazi meglepetés csak akkor ér, ha az óriásbolygók felhőzetének illatát rejtő lombikokba beleszagoltok! Vajon tényleg gyémánteső esik a Neptunuszon?
Plüssbolygós naprendszer programon megismerkedhettek az összes bolygóval és azok legismertebb holdjaival. Sőt, a gyerekek segítségével fel is építik a Naprendszer távolságarányos plüssmodelljét.
Meteoritvizsgálat programon mikroszkópjaikkal megvizsgálhatjátok az égből hullott kövek szivárvány színben pompázó kristályait. Sőt, meteorit gyűjteményük számos darabját is a kezetekbe vehetitek.
A Spektrum Zónában megannyi megvilágosító optikai berendezéssel és fényhajlító eszközzel találkozhatsz. Ez tényleg színes programnak ígérkezik.
Téridő Trambulinon száguldó üveggolyókkal modellezik a bolygók és a csillagok mozgását.
Csillagkép kirakó: Ezúttal nem az égen, hanem Észlelőréten elevenednek meg a legszebb csillagképek és a csillaglegendák. Ebben is számítanak a gyerekek szorgos közreműködésére! 
Helytörténeti séta: A csillagászok romantikus életével és évszázados multú kutatóintézet legizgalmasabb történeteivel ismerkedhettek meg e gyalogtúrán. Vajon mi mindennek volt szemtanúja az öreg távcsőóriás?
18:30-23:00 Esti csillagvizsgálás
A csillagvizsgálás négy helyszínen, a Budapest kupola, az Észlelőterasz, a Távcsőműhely és az Észlelőrét számos teleszkópjával zajlik majd.
19:00-ig a sötétedő égbolt legszebb kettőscsillagait kerítik távcsővégre. A Gamma Andromedae az Androméda csillagkép csodálatos, szoros kettőscsillaga: a fényes, narancssárga főkomponens mellett egy halványabb kékes kísérőcsillag tündököl. Az Epszilon Lyrae dupla kettőse igazi égi különlegesség, a laza kettőscsillag két további szoros kettősre bomlik fel!
20:00-tól az őszi égbolt legszebb csillaghalmazait és planetáris ködeit veszik célba. Majd kelésük sorrendjében mind a 4 óriásbolygó távcsővégre kerül!
Megcsodálhatjátok a Perszeusz-ikerhalmaz (NGC 869-884) csillagoktól sziporkázó páros nyílthalmazát, melynek egyik tagjában narancsos színű vörös óriáscsillagokat is láthattok. A Sárkány nyakán tekergő Macskaszem-köd (NGC 6543) egy ovális, kékes, fodrozódásokkal borított apró korongnak látszik töbszázszoros nagyításon.
A Szaturnusz a bolygók királynőjeként kecses gyűrűjével kápráztat el. Jövőre épp éléről fog a gyűrűje látszani, így már most is késpenge élességű tüneményként mutatkozik az óriásbolygó korongja körül. A barnás Titan holdja most közel jár a koronghoz, a Rhea és a Tethys holdakat pedig a gyűrű két oldalán figyelhetitek meg.
21:30 után a kelő óriásbolygóké a főszerep.
A Neptunusz rendkívül apró, tengerkék korongja hétszázszoros nagyításon lebeg távcsőben, a Naprendszer széléről integet ez a távoli jeges világ.
Az Uránusz sárgás-zöldes korongja kicsivel nagyobbnak látszódik, mint a Neptunuszé. Ínyencség lesz megpillantani a Budapestről szabad szemmel nem is látható bolygót.
A Jupiter lapított korongján pompásan megfigyelhetitek az egyenlítővel párhuzamos vöröses-barnás felhősávokat. Sőt, a Nagy Vörös Folt, ez a földméretű óriásvihar is épp "felénk mutat" majd a távcsőben!
A Hold elfedi a Fiastyúkot!
21:30-tól minden észlelő helyszínen a fogyó Holdé lesz a főszerep, ahogy a Fiastyúk nyílthalmaz déli részének csillagai közt áthalad. A Holdon a csodálatos, teraszos falú Langrenus és a töredezett aljú Petavius kráterekben is gyönyörködhettek!
20:30-23:00 Csillaglegendák a koraőszi égen.
Az Észlelőréten lézeres csillagképtúra keretében kalandozhattok el az őszi égbolt legszebb csillagképei között. A görög csillagmondák mellett legendás magyar, és távoli egzotikus csillagmesék is megelevenednek.