2022. május 5-én, csütörtökön, 17.30 órától a Capa Központ által 2018-ban alapított Fotóriporteri Életműdíj idei nyertesével, Fejér Gábor fotográfussal beszélget Szarka Klára kurátor, fotótörténész.
Fejér Gábor sok évtizede folyamatosan jelen van a magyar sajtóban, az egyik lapnál fotóriporter, a másiknál képszerkesztő, a harmadiknál pedig egyszerre mindkettő. Munkássága a klasszikus fotóriporteri tevékenységbe tartozik. Nagy feladatokon edződött, érett és magabiztos fotográfus. Tehetségét mindenütt elismerték, munkáját megbecsülték. Ugyanakkor a nevéről nem csak a napi eseményekről tudósító fotóriporter jut eszünkbe, hanem a nagy terjedelmű, időigényes elmélyülést, szorgalmat és kitartást követelő munkák sikeres fotográfusa. A régi szellemben fotózik: mindig pontosan és szépen.
Fejér Gábor (sz. 1954) a Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola fotó szakán érettségizett, majd a Magyar Távirati Irodához került fotóriporter gyakornoknak. Ezt követően elvégezte a Magyar Újságírók Országos Szövetsége újságíró iskolája fotóriporteri szakát. Alapító tagja volt a Fiatal Fotóművészek Stúdiójának, sikerrel szerepelt a hazai sajtófotó és fotóművészeti pályázatokon. Alapító tagja és két évig elnökségi tagja volt a Magyar Fotóriporterek Társaságának. Fényképei rendszeresen megjelennek egyéni kiállításokon és csoportos tárlatokon. 1978-ban a Népszavához került, ahol tizenegy évet töltött el fotóriporterként, majd rovatvezetőként. Képszerkesztő-fotóriporterként dolgozott a Világ és a Köztársaság című magazinoknál. 1994 és 2013 között a Népszabadság képszerkesztője, a lap megszűnése után szabadúszó volt. 2001-ben jelent meg a Gera Mihály által szerkesztett Fényképtár sorozatban az eddigi munkásságát bemutató kötet. Balogh Rudolf- és Munkácsi Márton-díjjal tüntették ki.
A Fotóriporteri Életműdíjat 2018-ban a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ a Magyar Újságírók Országos Szövetségének Fotóriporteri Szakosztályának szakmai partnerségével alapította.
Ingyenes