"Csodálatos egy valami ezek a mozgó képek, amelyek mint bogarak a fehér falon másznak. Amikor először Nizzában láttam: elámultam, elképedtem azon, hogy az ördöngös fotográfmasina mi mindenre képes..." - írja Jókai Mór egy alkalommal a XX. század új médiumáról, a filmről. Amilyen gyorsan a némafilm, olyan gyorsasággal terjedt el később Magyarországon a hangosfilm is az 1930-as években. Ezeknek a filmeknek az igazi sztárjai már nem egy alkalommal a színésznők voltak.
Minden színésznő őriz valamilyen titkot. Ki volt Molnár Ferenc legnagyobb szerelme? Milyen történetet mesél egy színésznő sírköve? Melyik híres magyar színésznő küldött haza a II. világháború után egy kalapot maga helyett? Tárlatvezetésünk során a magyar filmgyártás kezdeteinek titkaiba, valamint a híres magyar filmszínésznők életének rejtélyeibe avatjuk be az érdeklődőket.
Közben (dokumentum dráma) - Gobbi Hilda a magyar színháztörténet jeles szereplője: mind színészként, mind magánemberként öntörvényű, szenvedélyes és karakán figura. Nő, de nem naiva, feltűnő, mégsem szép. Androgün figurája már fiatal korában lehetővé tette, hogy ne hátrányként kezelje az öregedést, neki nem kellett beleöregednie idősebb szerepeibe, amelyek száma az ötszázat közelítette meg pályafutása során. Nagymamák és boszorkányok. Sose voltak szerepálmai, ezért sosem szenvedett a szerepek hiányától. A parókák és a lelkek nem őszülnek: Gobbi Hilda játszani szeretett. De pályája szorosan összefonódott a magyar színháztörténet legnagyobb fordulópontjaival.
Előadja: Nagy Dóra
Író: Tóth Réka Ágnes
A program INGYENES, a regisztráltak e-mailben kapják meg a tárlatvezetés és az előadás videófelvételét.