Madách program | Csak egy pillanat volt

2022. március 30. (szerda) 16:00 Magyar Nemzeti Múzeum 1088 Budapest, VIII. kerület, Múzeum körút 14-16.

Ár: 3300 Ft, kedvezményes: 2800 Ft
Simon Boglárka színész
2022. március 30. (szerda) 16:00 Magyar Nemzeti Múzeum 1088 Budapest, VIII. kerület, Múzeum körút 14-16.

Ár: 3300 Ft, kedvezményes: 2800 Ft
Simon Boglárka színész

A kislányok sokszor álmodoznak csillogó bálokról, meseszép estélyi ruhákról és a nagy találkozásról. A Magyar Nemzeti Múzeum rendhagyó tárlatvezetésének vendége, a Madách Színház művésze, Simon Boglárka néhány estére maga is részese lehet ennek a jól ismert, álomszerű eseménynek. Tárlatvezetéseinken nemcsak a bálok és szerelmek világába pillanthatnak be, hanem az azon kívüli életbe is. Milyen élet várt egy arisztokrata kisasszonyra és hogyan lehetett nőként a szabadságharcban helytállni?


Egyedülálló programsorozattal mutatkoznak be a Madách Színház művészei a Magyar Nemzeti Múzeumban. Az április 22–24. között debütáló, a szabadságharc eseményeiről szóló „A tizenötödik” című musical színészei márciustól júniusig számtalan alkalommal tartanak rendhagyó tárlatvezetést, melyhez a hátteret a múzeum szakemberei adják. Jegyek az előadásra és a tárlatvezetésekre már elérhetők az intézmények honlapjain.


A tizenötödik című musical az 1840-es évek történetét, illetve az 1848–49-es szabadságharcot meséli el. Milyen volt az élet a reformkorban egy arisztokrata számára vagy egy köznemes számára? Milyen volt megélni a március 15-i eseményeket, majd a szabadságharc kitörését? A különleges tárlatvezetések célja nemcsak egyszerűen a szabadságharc részleteinek feltárása, hanem azoknak az embereknek a megismertetése, akik fontos szereplői voltak az eseményeknek. A programok a kiállításban zajlanak, Petőfi kokárdája, honvéd egyenruha, Görgei Artúr egyenruhájának hiteles rekonstrukciója vagy Batthyány Lajos kivégzéskor viselt mellénye mellett.


A tárlatvezetések összességében egy teljes korrajzot adnak, bemutatva a legfontosabb szereplők – mint például Kazinczy Lajos, Görgei Artúr – életét, sorsát, tetteinek mozgatórugóit. A művészek mesélnek a karakterük megformálásához kapcsolódó érzéseikről, kulisszatitkokról, míg a tárlatvezetők minderre reagálva elmagyarázzák, mi miért történt úgy, ahogy. A közvetlen hangulatú programok során a látogatók kérdezhetnek maguktól a szereplőktől, és beszélgethetnek színházról, érzésekről, történelemről.