Tudta, hogy a nagyszerű firenzei manierista festő, Agnolo Bronzino vezetéknevét nem felmenőitől kapta? Portréfestészetében használt különleges és meghatározó színhasználata okán kortársai ragasztották rá oly sikeresen, hogy végül ezen a ragadványnéven lett örökre híres-neves e világon.
A Szépművészeti Múzeumba járni mindig jó, de az ősz mindig hozzáad valami bájos patinát. Andalogni az Andrássy úton, megcsodálni a kivilágított Hősök terét, majd felsétálni a Szépművészeti Múzeum pompás lépcsőzetén, már ez is lélekemelő.
Garantálni nem tudjuk a tökéletes „andalgó” időjárást novemberben, de annyi bizonyos, hogy a Bronzino tematikájú Múzeum+ kitűnő feltöltődést tartogat a művészet szerelmeseinek. Hárfakoncert a hatalmas Márvány Csarnokban, felcsendülő muzsika a csodálatos kiállítóterekben, itt-ott felbukkanó táncosok, művészettörténeti előadások és vezetések, kreatív workshop, borok – egy szóval: élmények. Mi szóltunk; ne hagyják ki!
FONTOS
A száj és orr maszkkal történő eltakarása kötelező a múzeum teljes területén, amit már a belépésnél ellenőrzünk. Kérjük szíves együttműködésüket.
A műsorváltoztatás jogát fenntartjuk.
PROGRAM:
18.00–21.30 Angyali seregek hangszere - Bábel Klára hárfaművész koncertje
Bábel Klára tízévesen kezdte hárfatanulmányait, majd 2007-ben felvételt nyert a brüsszeli Koninklijk Conservatoriumba, 2008-ban pedig különdíjat kapott a IV. Vera Dulova hárfaversenyen Moszkvában. Háromszor nyerte el a Fischer Annie Zenei Előadóművészeti Ösztöndíjat. 2007 óta a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem doktoriskolájának hallgatója. Több alkalommal vett részt mesterkurzusokon Párizsban, Moszkvában, Nizzában. Rendszeresen szerepel szóló- és kamarakoncertekkel Magyarországon és külföldön. 2017-ben Fesztiváldíjjal tüntette ki a Bach Mindenkinek Fesztivál. A 2011-től megálmodott Sounds of Babel koncertek művészeti vezetője.
A koncertek alkalmával nemcsak a szólóhárfa-irodalmat ismerheti meg a közönség, de elkalandozva a jazz világába igazán színes repertoárt hallhatunk kiváló művészekkel együttműködve. Bábel Klára a novemberi Múzeum+ NOVEMBER BRONZINO eseményen klasszikusok és kortársak dallamaival színesíti az estét.
Helyszín: Márvány Csarnok
18.15 Mesél a művészettörténész – Cser Judit
Agnolo Bronzino a Mediciek szolgálatában
Bronzino festészetét távolságtartó elegancia, hűvös színkezelés és márványos felületek jellemzik. A reprezentáció fontosságát hangsúlyozó Medici udvar tökéletes közegül szolgált azoknak a „gyönyörűen rideg” udvari portréknak, amelyek az adott korban születtek. A firenzei udvari kultúra manierista gyöngyszemei között kalandozunk. Helyszín: Schickedanz-terem
19.30 Mesél a művészettörténész – Reneszánsz photoshop – meztelenség a Régi Képtár gyűjteményében – Halász Rita
Milyen az eszményített test a reneszánszban? Sikerrel járunk-e, ha szőrös női láb után kutakodunk a gyűjteményben? Hová tűntek a meztelen férfiak? Szerelem és erotika, mitológia és ószövetség. Istennők, nimfák, és az első emberpár.
Helyszín: Schickedanz-terem
Tárlatvezetések a kiállításokban – magyar nyelvű vezetések
Az Európai művészet 1250–1600 című kiállításban (1. szint):
18:00 és 19:30 Látomás és áhítat El Greco művészetében – Lovass Dóra
A görög, aki spanyol földön alkotta a meg leghíresebb műveit, élete során egyre inkább elszakadt a tapasztalati valóság ábrázolásától. Valódi tér nélküli, saját tengelyük körül csavaródó, magasba szökő formái inkább pszichikai, mint fizikai valóságot sejtetnek.
Helyszín: XXIV. terem
18:15 és 19:45 Test/Kép/Zavar – Varga Viola
Agnolo Bronzino manierista festő képein sokszor valószerűtlen testtartásokat láthatunk, alakjai teljes egészében kitöltik a vásznat, mégsem hatnak furcsának. Vajon hogyan éri ezt el a firenzei mester?
Helyszín: XVIII. terem
19:00 és 20:30 Mozdulatjátékok Bronzinóval – Záray Szilvia
Megelevenítjük a manierista koreográfiát, játszunk a test kifejező erejével.
Helyszín: XVIII. terem
18:30 és 20:00 Gipsz, kő, arany – Mácsay Krisztina
A Szépművészeti Múzeum Román Csarnoka az épület legdíszesebb terme. A különleges motívumok egyszerre mutatják be a román kor művészeti stílusát, valamint az építkezés, vagyis a századforduló időszakát meghatározó millenniumi gondolkodást. A vezetés során a hetven évig elzárt csarnok történetét és dekorációját ismertetjük a látogatókkal.
Helyszín: Román Csarnok
Az Európai szobrászat 1350–1800 című kiállításban (2. szint):
18:45 és 19:45 Tárgyak és műtárgyak – Mertus Ágnes
Kalandozzunk együtt a manierizmus korának fa-, elefántcsont, bronz-, viasz- vagy éppen papírmasé szoborkülönlegességei között! Járjunk utána, melyikből maradhatott fenn több példány is, és melyik lehetett egykor kút, vagy bútor része. A sétát Franz Xaver Messerschmidt méltán híres karakterfejeinek megtekintésével zárjuk.
Az Ókori Egyiptom című kiállításban (mélyföldszint)
18:00 és 19:00 Színezzük újra! Színhasználat az ókori Egyiptomban – Kevély Flóra
A kézművesek palettáin megjelenő színek nem csak élettel töltötték meg az egyiptomi ábrázolásokat. Segítettek kontextusba helyezni a jelenetek szereplőit, kiemelték jellemvonásaikat, pontosították állapotukat. Miért volt az ókori egyiptomiak számára egyértelmű, hogy az istenek bőre lehet kék, fekete vagy akár zöld? A túlvilágon az újjászületett elhunyt arca miért arany színű?
A Klasszikus ókor című kiállításban (mélyföldszint)
18:00 Egy Bronzino-portré és egy Kr. u. 2. századi büszt összehasonlító elemzése – Nagy Árpád Miklós
Megelevenedik az ókor az Antik Gyűjteményben
Ókori személyek ruhájába és szerepébe bújt színészek mesélnek az antik kiállítás műtárgyairól, valamint a saját életükről és az adott korszakról is.
18.30 és 19.30 Találkozás egy római szobrászmesterrel (Boros Ádám)
18:00–21:00 Kreatív műhely– Bronzino-portrék új ruhában – Dembitz Gabriella
Bronzino márványszerű, olykor ridegnek tűnő portréit felhasználva modern alkotásokat készítünk kollázstechnikával. A távolságtartó festményeket modern ruhába öltöztetjük, új kontextust teremtve az időtlen portréknak.
Helyszín: Román Csarnok
18:00–21:00 Art Bonbon
Klasszikus és kortárs reflexiók – zene, tánc és klasszikus improvizáció az állandó kiállítások tereiben
Az este folyamán a képtárakban meglepő dolgok történnek. Volt már olyan érzésed, hogy mennyire jól illene egy műtárgyhoz egy fülbemászó dallam, egy vers, vagy egy mozdulat, amely kifejezi az érzést, a pillanatot, a röppenő csodát, amit egy műtárgy megfigyelésekor átélünk? A gyűjteményekben az este folyamán fel-felcsendülnek érdekes dallamok, jól ismert költemények, megelevenednek mozdulatok, amelyek színesítik, gazdagítják, kiegészítik a képtárak gyűjteményét.
Zene: Szászvárosi Noémi – középkori hárfa, ének; Szászvárosi Sándor – viola de gamba
Tánc: Jávor Lili és Kiss Dorina
Újra nyitva a Román Csarnok
Ha szeretne többet megtudni, kattintson ide!
Dürer kora – Időszaki kiállítás - Meghosszabbítva! Most kiegészítő jegy vásárlása nélkül
Német rajzok és metszetek a Szépművészeti Múzeum gyűjteményéből
A Szépművészeti Múzeumban őrzött, mintegy kilencezer lapot magába foglaló rangos nemzetközi rajzgyűjtemény gazdag és változatos szegmense a korai német rajzok együttese. A tárlatra az internacionális gótika világától a reneszánsz korszakon át a manierizmus időszakáig ívelő két évszázadban német nyelvterületen készült művekből válogatottunk. Ezeket a kompozíciókat kiegészítettük a német reneszánsz virtuóz grafikusművésze, Albrecht Dürer néhány réz- és fametszetével, így összesen 54 művel találkozhatnak a kiállításon.
Tapas- és borvariációk a Fine Art Bistro konyhájából
Kár lenne éhségre vagy szomjúságra hivatkozva idő előtt távozni a művészetek templomából. Két program között tartson egy kis szünetet. Hogy az esti múzeumi kalandozások még emlékezetesebbek legyenek, kapcsoljon be további érzékszerveket: kóstolja meg az ízletes tapasokat és tökéletes kísérőként ajánlunk hozzá egy pohár kiváló bort.