Még mindig a női egyenjogúság nyomában
A sétát vezeti Antoni Rita újságíró
"Az első világháború drámai változásokat hozott: a nők otthonon kívüli munkába áramlását, a háború előtti erkölcsök lazulását, a „modern nő” megjelenését, a politika és a közélet iránti fokozott érdeklődését követjük nyomon
A két világháború közti társadalmi helyzetben a politikai rezsim újra igyekezett a nőket visszaküldeni a családi tűzhely mellé, és őket kizárólag honleányi és anyaszerepben láttatni. Megnyirbálták a korábban megszerzett szavazati jogot vagy a felsőfokú tanulmányokhoz való jogot. Ilyen körülmények között a nőegyesületek csak – Pető Andrea történész kifejezésével élve – „anyai, nemzeti keretben” működhettek, a Feministák Egyesülete pedig csak „alámerült hálózatban”.
Mi mindent látunk majd ezen a sétán:
Bekukkantunk a Vigadó aulájába
Kapualjakban és udvarokban kutatunk az ott élő, de gyakran elfelejtett nők történetei és emléktáblái után
Az Olimpia Parkban megismerkedünk az első magyar olimpiai bajnoknővel és az asztalitenisz-sport első női világbajnokával
Miről beszélgetünk a sétán:
Hogyan alakult a nők választójoga a két világháború közt?
Kik voltak a legelső magyar filmrendező nők? És milyen foglalkozásokban jelentkeztek még „első magyar nők” a két világháború közti időszakban?
Milyen nézeteket képviselt az első magyar parlamenti képviselőnő?
A sétavezető üzeni:
Programunk az előző nőtörténeti sétánk – Mégis, hol a nők helye? – szerves folytatása. A két séta egymástól függetlenül élvezetes és látogatható. Vegyél részt mind a kettőn!
Az első nőtörténeti sétán ezzel az idézettel búcsúztunk: „Sose felejtsétek el, hogy amint létrejön egy politikai, gazdasági vagy vallási krízis, a nők jogait újra megkérdőjelezik majd. Ezek a jogok sosem garantáltak. Ébernek kell lennetek egész életetekben.” /Simone de Beauvoir, írónő, filozófus/. Magyarországon a két világháború közti időszak ezt a kijelentést abszolút igazolta."
Gyülekezés és indulás/Végállomás, kiszállás: Budapest, Vigadó tér 2, 1051 A Pesti Vigadónál, a szökőkút előtti padokon.