Óbudai KultÉj a Budapest Galériában

2021. július 31. (szombat) 17:00 Budapest Galéria 1036 Budapest, III. kerület, Lajos utca 158
2021. július 31. (szombat) 17:00 Budapest Galéria 1036 Budapest, III. kerület, Lajos utca 158

A Budapest Galéria idén is részt vesz a másodszor megrendezésre kerülő Óbudai Kultéjen, az óbudai kulturális helyszínek összefogásában megvalósuló eseményen. A Budapest Galéria ezen a napon este 10-ig tart nyitva és a tárlatvezetések mellett egy városi sétával várjuk az érdeklődőket.

17:00-18:30: Városi séta Schmidt Péterrel - Óbuda: A Királynék Városától a Krúdy Negyedig
Az útvonal a kronológiát és a helytörténetet ötvözi. Ennek megfelelően kiindulási pont (mint házigazda) a Budapest Galéria Lajos utcai épülete, mely Óbuda legrégebbi és egyetlen megmaradt középkori háza. Innen visz az út tovább a két legjelentősebb középkori és barokk épülete felé. A középkornál az alapító, Łokietek Erzsébet magyar királyné, a barokk kornál pedig az akkori földesúr, a gróf Zichy család kapnak hangsúlyt. A sétát egy szubjektív vezetés zárja az óbudai vendéglátásról.

19:00-19:45: Tárlatvezetés Kollár Dalma Eszter kurátorral a Mikrotómia című kiállításon
Kiállító művészek: Bagi Attila, Bernáth Dániel, Dejan Dukic, Koszorús Rita
A Budapest Galéria nemzetközi, csoportos kiállításának címét adó mikrotómia fogalma a természettudományok területéről származik. Azt az eljárást jelöli, amely során a vizsgálni kívánt anyagból – legyen az kőzet, állati, növényi vagy emberi szövet – a szakemberek egy nanométerben mérhető vastagságú szeletet metszenek le, hogy aztán mikroszkóp alatt tanulmányozhassák tulajdonságait. A Mikrotómia című kiállításon szereplő festőművészek hasonló, anyagközpontú vizsgálódást folytatnak.

20:00-20:45: Tárlatevezetés Gadó Flóra kurátorral az Elfelejtett tudások jegyzéke című kiállításon
Kiállító művészek: Petra Feriancová, Camille Henrot, Kaszás Tamás, Joanna Rajkowska,Trapp Dominika, Ulbert Ádám
A természettudományos gyűjtemények kínálta tudás sokfajta lehet. Bármennyire is az objektív, a személyes értelmezéstől eltávolított, egzakt jelleg jut róluk eszünkbe, tudható, mennyi hit és félreértés, gazdasági, politikai szándék formálja ezeket, milyen sokféle, olykor egymásnak ellentmondó tudás olvasható ki egy gyűjteményből. És mennyi marad rejtve bennük. A kiállítás olyan, kortárs művészek által bemutatott vagy kezdeményezett természettudományos – vagy annak tűnő – kutatási anyagokból, gyűjteményekből áll, amelyek valamilyen elfeledett vagy elveszett tudás nyomába indulnak, ezek feltárására vagy megteremtésére vállalkoznak.

Az Budapest Galéria beltéri programjain csak védettségi igazolvánnyal, szabadtéri programjain azonban védettségi igazolvány nélkül is részt lehet venni.