Barabás Miklós. A rajz mestere

2023. szeptember 15. (péntek) 10:00 - 2024. január 14. Magyar Nemzeti Galéria 1014 Budapest, I. kerület, Szent György tér 2.
2023. szeptember 15. (péntek) 10:00 - 2024. január 14. Magyar Nemzeti Galéria 1014 Budapest, I. kerület, Szent György tér 2.

125 éve halt meg Barabás Miklós, a 19. század első felében kialakuló magyar művészet egyik legfőbb képviselője. A Magyar Nemzeti Galéria az évforduló alkalmából megrendezett kiállításán 125 mű kerül bemutatásra; néhány ismert festmény mellett elsősorban olyan rajzok és akvarellek, amelyeket korábban még nem láthatott a közönség. A kiállításon a művész korai munkáin kívül az Itáliában született, különleges jelentőségű alkotások – köztük a legismertebbnek számító Velence alkonyatkor –, a pályafutás csúcsát jelentő, negyvenes években készített akvarelljei, egy teljes sorozat litografált arckép, a korabeli fürdőéletet bemutató grafikák, illetve késői művei is szerepelnek.


Barabás Miklós (1810–1898) a 19. század első felében kialakuló nemzeti festészet egyik legfőbb képviselője. Munkássága szinte az egész századra kiterjedt, de elsősorban a reformkori Pesten bontakozott ki. Festőként kortársairól készült több ezer portréjával vált ismertté, emellett zsánerképeivel is nagy sikereket aratott. Grafikusként, rajzolóként azonban pályafutása sokkal sokrétűbbnek mutatja Barabást: ifjúkori utazásainak nemzetközi mércével mérve is kiemelkedő jelentőségű akvarelljeit követően szinte minden műfajban készített rajzokat és vízfestményeket. A sokszorosítás akkor újnak számító műfajában, a litográfiában is maradandót alkotott, a század negyvenes–ötvenes éveiben kortársairól készített kőrajzai arcképcsarnokként elevenítik fel a reformkor politikai és kulturális közéletét.


Az évforduló alkalmából megrendezett kiállításon néhány ismert festmény – mint például a Szalagfű vagy A meny megérkezése – mellett elsősorban olyan grafikai lapok szerepelnek, amelyek nem láthatók állandó kiállításon, ezért lényegesen ritkábban, vagy egyáltalán nem érhetők el a nagyközönség számára. Az arcképek közül a Petőfi-emlékév ad aktualitást a költő azon kis méretű portréjának, amelyet Barabás „modell után” készített.


A tárlaton főként a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményéből válogatott alkotásokat láthat a közönség, de a BTM Kiscelli Múzeum kollekciójából is szerepelnek olyan művek, amelyek korábban még nem voltak kiállítva. A Szépművészeti Múzeum grafikai gyűjteményében őrzött osztrák, német és angol művészek munkáiból izgalmas párhuzamok állíthatók Barabás művei mellé, amelyek új kontextust teremtenek a magyar művész grafikáinak.

Hozzászólások