Cívisek világa

A Nemzeti Kulturális Alap valamint a Magyar Géniusz Program támogatásával újult meg a legnagyobb vidéki múzeum állandó kiállításainak egyharmada. A „Cívisek világa” várostörténeti kiállítás hét fejezetre bontva meséli el Debrecen történetét, és arra keresi a választ: Ki a cívis, mi a cívisváros?
1.A kiállítás „kezdőfejezete” a Föld, Debrecen mezőgazdasági és népi hagyományait dolgozza fel, néhány emblematikus tárggyal.
2.A Megmaradás városa Debrecen főnix-jellegét hangsúlyozza. A számos tűzvészből mindig újjáépült a város elsősorban az erős céhes iparra, a kereskedelemre, polgáraira, cíviseire támaszkodott.
3.A Katolikus és református együttélés egység - amelynek egyik legerősebb szimbolikus tárgya a „kálomista és a pápista” varjú preparátum - rendkívül szemléletesen mutatja be a két felekezet évszázados ellenállását, majd kiegyezését.
4. Rakovszky Dániel főbíró életpályája a keleti szárny végében kapott lendületes ábrázolású idővonalat. A főbíró olyan jelentős szerepet játszott a város életében, ami indokolja, hogy külön szerepeljen a kiállításban.
5. A több mint százéves, a kiállításban helyet kapó Arany Egyszarvú patika festett táblái új értelmezést nyertek: a város közösségi terét, segítségnyújtási központját szimbolizáló gyógyszertári fejezet kulisszái lesznek.
6. A debreceni Szép mesterségek bemutatása is önálló fejezetet kapott, amely a sajátosan praktikus, ugyanakkor művészi színvonalú cívis mestermunkákat mutatja be a rajzoktól a portréfestészetig.
7. Az utolsó fejezet a Lassú városiasodás, az ellentmondásos 19. századi jelenségekre összpontosít. Néhány emblematikus tárgy mellett itt főszerepet a modern városfejlesztő, és a konzervatívabb cívis világkép mozgóképes vetítése kap.


A kiállítás egyes fejezeteiben debreceni géniuszok, összesen 18 kiemelkedő ember portréja jelenik meg. Ezzel a várostörténet még „kézzel foghatóbbá” válik, hiszen ők épületekben, szobrokban, utcákban, terekben mindmáig velünk, a város lakóival élnek.

Éppen ezért a cívisek világát bemutató tárlaton a város vezetői, „debreceni cívis” tudósok, művészek, sportolók, polgárok személyes kötődéseit, emlékeit is megismerhetik a látogatók. A múltat, jelent és jövőt összekötő, gondolatébresztő filmes „kaleidoszkóp” alighanem sokak figyelmére számot tart.

Hozzászólások