Az első világháborúban az egymással szemben harcoló felek hadseregeiben 16 millió állat szolgált. Igavonó lovakról, hírszerző galambokról, gáztámadást jelző kanárikról, sebesültkereső és kabalakutyákról, sőt a hátországban szántó elefántokról is mesélünk az Új világ született című kiállításunk felnőtteknek szóló tárlatvezetésén.
A tárlatvezetés vendége Púza András volt katona, a Magyar Honvédség I. Tűszerész és Hadihajós Ezredének egykori kutyavezető tűszerész altisztje. Szolgált bel és külföldön, Afganisztánban 7 hónapot töltött hadműveleti területen NATO misszióban a tartományt felügyelő tűzszerész csoport tagjaként. Leszerelése után már civilként megvalósította álmát a kutyás akadálypályás futóversenyt a Hard Dog Race-t, amely egyedülálló ebben a formájában a világon.
Gyermekkora óta különleges kapcsolat fűzi a kutyákhoz, ahogy Ő fogalmaz: „Némi romantikus túlzással kutyaszőrbe kapaszkodva tanultam meg járni.” A hobbi kutyázás után a Pannon Kutyás Kutató-Mentő Csapatban szerzett tapasztalatokkal gazdagodva lépett a hivatásos kutyázás útjára a Honvédség kötelekében. Hobbija a sportolás mellett a történelem, többek között a kutyák katonai célú felhasználása is kedvenc témái között szerepel.
Rendhagyó tárlatvezetésen személyes és családi élményein keresztül közelíti meg a témát. Feltárul előttünk hogyan kötődik össze a történelem sodrában nagyapa és unokája sorsa az egyenruhán és a bombákon keresztül. Az interaktív beszélgetésen szóba kerülnek az „afganisztáni vidám nyári napok” és a tapasztalás milyen egy kutya orrára támaszkodva robbanó anyagot keresni, majd döntést hozni, abban a tudatban, hogy ebédre nincs mákos tészta. Megtudhatjuk mi igaz a magányos tűszerész hős mítoszából, aki az utolsó másodpercig hezitál, hogy a kék vagy a piros zsinórt válassza. Véleménye szerint minden igazi katona pacifista még akkor is, ha igaz a mondás: „Aki egyszer katona örökké katona”
Hozzászólások