A Kossuth-díjas táncos-koreográfus, népi faszobrász, faragóművész, érdemes művész, Erdélyi Tibor kiállítása a Hagyományok Háza Kallós Zoltán kiállítótermében.
Erdélyi Tibor a Magyar Állami Népi Együttes szólótáncosaként emlékezetes darabok főszereplője volt, koreográfusi pályafutása is a kiemelkedő, közelgő tárlatunkban, ezeken túl, Erdélyi Tibor fafaragóként életre hívott gazdag életművét is szeretnénk mind teljesebben látogatóink elé tárni.
Gyermekkorától fogva farag, Bánszky Pál művészettörténész szerint felnőttként „egyéni úton jár, de művészete mégis a hagyományban gyökeredzett. Szobraiban ihletet kap a tánctól, de nem a népművészet szemlélete által diktált stilizált feldolgozáshoz, hanem a modern képzőművészet expresszívebb világához kapcsolódik.”
Mint fával dolgozó ember, nemcsak a fejéből veszi az ötletet, hanem a fa is adja, felkínálja magát, mondhatni emocionálisan sugároz, melyet, ha az alkotó képes felhasználni, azzal a mű művészi értéke sokszorosára nő.
Erdélyi Tibor több száz szobor és faragvány készítője, alkotásai között találunk vallási ihletésű darabokat, de a sámán kultúrából vagy épp a pásztorfaragások világából merítkező alkotásokat is.
90. születésnapjához közeledve tisztelgünk az Magyar Állami Népi Együttes örökös tagja előtt, aki faszobrászata révén is maradandót alkotott.
Ahogy Csoóri Sándor írta egyik levelében:
„… faragásaid épp oly értékesek, mint Kodály és Bartók népdalfeldolgozásai. Eredetiségükből a mi eredetiségünk sugárzik, (….) amelyik megújítja, sőt forradalmasítja a múltat is.”
Hozzászólások