Európai művészet 1250-1600

+ 1 kép

A Szépművészeti Múzeum átfogó rekonstrukciójának köszönhetően kivételes alkalom adódott arra, hogy a Régi Képtár állandó kiállítása egy korszerű, a múzeum történetében előzmény nélküli koncepció szerint újuljon meg. Az újrarendezett kiállítás a művészettörténet fő korszakait kívánja bemutatni, kronologikus sorrendben és kisebb földrajzi egységek szerinti tagolásban.


A 2018 októberében megnyíló, klimatizált Dózsa György úti szárnyban a 13. századtól az 1500-as évek végéig tartó több mint két évszázad európai művészetét mutatjuk be. Itt került elhelyezésre a Régi Képtár gótikus, kora- és érett reneszánsz, valamint manierista anyaga.


A közel négyszáz darabos válogatásban az itáliai régiók – elsősorban Toscana, Veneto, Emilia, Romagna, Róma és Lombardia – művészete a leggazdagabban reprezentált, de a látogató kiemelkedő művek során keresztül ismerkedhet meg a korszak németalföldi, német és spanyol festészetével is. Az új elrendezés lehetővé teszi, hogy az egyes iskolák helyi sajátosságairól éppúgy átfogó képet kapjunk, mint az egyetemes tendenciákról vagy a művészeti központok közötti kölcsönhatásokról.


A kiállítás bizonyos pontjain nagy hangsúlyt kapnak az adott korszakot vagy művészeti kört meghatározó, stílusteremtő mesterek: például Lucas Cranach, Raffaello, Leonardo da Vinci vagy El Greco. A tematikus termekben az egyes műfajok, ábrázolási típusok, stílusirányzatok és a műtárgyak eredeti rendeltetési céljának komplexebb áttekintésére nyílik lehetőség. A kiállított festményeket szobrok, metszetek és iparművészeti tárgyak egészítik ki, így nem csak művészeti-, hanem kultúrtörténeti összefüggéseket megismerésére is lehetőség nyílik.


A kiállításon való eligazodást teremszövegek, tárgymagyarázatok, rekonstrukciós rajzok, audioguide és multimédia-bemutatók segítik.


A jövőre átadásra kerülő Városligeti szárnyban a 17. századi barokk, a második emeleti teremsorban a rokokó, klasszicista és realista stílusáramlatokat felvonultató 18. századi művészet kap majd helyet.


 

Hozzászólások