A II. kerület Önkormányzata köztéri tárlattal emlékezik Budapest 76 évvel ezelőtti ostromának áldozataira.
A II. világháború idején a mai II. kerület népessége mintegy negyedével csökkent. Buda ostroma több mint 100 napig tartott, nem kímélve a hadseregeken túl a civil lakosságot és az egykor békés városnegyed épületeit sem. 1944. december 24. és 1945. február 11. között minden idők egyik leghevesebb városi csatája zajlott itt, az ostrommal párhuzamosan nyilas halálbrigádok tombolása is fokozta a szenvedést.
Minden budai családnak megvan a maga traumája, az esztelen pusztítás senkit sem kímélt. Budaiak tízezrei vesztették el életüket, otthonukat és reményüket egy emberhez méltó életre. Az áldozatok örökké fájó hiányt hagytak maguk után. Szomszédaink voltak, akik boldogabb életet és méltóbb halált érdemeltek volna. Köztéri kiállításunkon közülük mutatjuk be nyolc ember sorsát és a félbetört életük által hagyott űrt, egyszerre emléket állítva az áldozatoknak és lehetőséget teremtve a közös, méltósággal teli emlékezésre.
A mostani megemlékezés előzményeként az I., a II. és a XII. kerület önkormányzata 2020-ban nagyszabású köztéri kiállítást szervezett Ostrom75 címmel, ennek folytatásaként a három budai kerület polgármestere február 11-én közös koszorúzást tart a járványügyi előírások betartásával.
A köztéri tárlat az alábbi helyszíneken látható:
Széll Kálmán tér - Margit krt.: 39 busz megállója
Széna tér: 4,6,17 villamosok megállója
Szent Lukács Gyógyfürdő: 17,19,41 villamosok megállója
Fillér utca - Garas utca: 149 busz megállója
Pasaréti út - Hidász utca sarok
Pusztaszeri út-Törökvész út : 91 busz megállója
Törökvész út – Baba utca: 11 busz megállója
Zöldlomb utca - Zöldkert utca: 29 busz megállója
Felső Zöldmáli út 14 előtt: 29, 111 buszok megállója
Nagybányai út: 11 busz végállomása
Hűvösvölgyi út - Lipótmezei út: 29 busz megállója
Hidegkúti út - Hűvösvölgyi út: 57, 157, 63, 64, 64 A, 164, 264 buszok megállója
Hidegkúti út - Templom utca: 64 busz megállója
Máriaremetei út - Bölény utca: 257 busz megállója
Ördögárok utca - Arany János utca: 157 busz megállója
Árpád fejedelem útja - Lajos utca sarok
A kiállítás koncepcióját a tematikus városi sétákat szervező Hosszúlépés. Járunk? szakértői, Koniorczyk Borbála és Merker Dávid dolgozták ki, a szakmai hitelességért történész szakértőként Ungváry Krisztián felelt, a művészi megvalósítást Kisjustk végezte a Fortepan gyűjteményének felhasználásával, a citylight felületeket a JCDecaux bocsátotta rendelkezésünkre.
Hozzászólások