Hold a felhők felett. Gróf Vay Péter püspök élete és japán műgyűjtése

2023. május 11. (csütörtök) 00:00 - 2024. január 28. Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum 1062 Budapest, VI. kerület, Andrássy út 103
+ 1 kép
2023. május 11. (csütörtök) 00:00 - 2024. január 28. Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum 1062 Budapest, VI. kerület, Andrássy út 103

A Hopp Múzeum áprilisban nyíló új időszaki tárlata a mintegy nyolcezer tárgyat felölelő Japán Gyűjteményből mutat be a közönségnek egy olyan gyűjteményi egységet, amely önállóan még nem volt korábban kiállítva. A közel 2400 darabos kollekció a Hopp Múzeum egyik legalapvetőbb és legrégibb gyűjteménye, még 1907-ben vásárolta meg Japánban, állami megbízásból, a Szépművészeti Múzeum számára Vay Péter (1863–1948) püspök, aki amellett, hogy a római katolikus missziók vizitálása során pápai megbízásból az egész világot bejárta, kiváló felkészültségű műgyűjtő volt. A vásárlás során igen korszerű gyűjteménygyarapítási szempontok vezették, helyi szakértők közreműködését is igénybe vette. Vay Péter maga is behatóan foglalkozott a japán művészettel: nevéhez fűződik az első művészettörténeti könyv magyar nyelven.

A gyűjtemény az 1909-es leltár tanúsága szerint 2337 tárgyat számlált. A gyűjtemény súlypontja kétségkívül a képzőművészeti anyag, amelyben a legjelentősebb egységet a sokszorosított grafikák (fametszetek, fametszetes könyvek) és a festmények (tekercsképek) képviselik, de több mint félezer kisplasztika (netsuke, inrō), valamint mindössze 11 db, de annál jelentékenyebb faszobor is a részét képezi.

A tavasszal nyíló kiállítás a Vay-gyűjteménynek, valamint történetének és szélesebb értelemben vett történeti kontextusának első átfogó bemutatása. A főbb tárgycsoportok, illetve a kiemelkedő kvalitású tárgyak egyúttal szemléltetik a 19-20. század fordulójának jellegzetes japán gyűjteményezési szempontjait, képet adnak a korabeli gyűjtéstörténetről és szemléletmódról, a főként a világkiállítások közvetítette, Japánnal kapcsolatos európai és Monarchia-beli művészeti ismeretekről.

Külön termet dedikál a tárlat a világi festészetnek, melyben helyet kapnak a legnépszerűbb műfajok, így a tájképek, a madár-virág képek és a történeti, valamint mitológiai alakok ábrázolásai. Kiemelt helyet kap a buddhista művészet, annak festészeti és szobrászati anyaga. Több teremben láthatók majd japán fametszetek. Egyrészt a korabeli japán tájat ábrázolók, a színház világába kalauzolók, továbbá a szép hölgyeket mintázó ábrázolások. Szerepelnek majd a Vay-gyűjtemény iparművészeti anyagai is: lakkdobozok, kardmarkolatvédő veretek és miniatűr faragványok. A tárgyanyagot Vay életútját bemutató kiállításrész, valamint kortárs reflexiók, párhuzamok egészítik ki, amelyek még teljesebb kontextusba állítják ezt a fontos gyűjteménymagot.

Hozzászólások