Látványkönyvtár és tudástár

A tudástár polcain ősnyomtatványok, több száz éves antikvák, első kiadású XVIII - XIX. századi magyar szépirodalmi és tudományos művek sorakoznak.

A Laczkó Dezső Múzeum Műemléki Könyvtár könyvállományához kultúrtörténeti jelentőségű esemény is kapcsolódik. Az Országos Könyvtárellátó Központ feladata volt a ritka példányok leltárba vétele, majd pedig az Országos Széchényi Könyvtárba való bevételezése. Ilyen értelemben a duplum és triplum példányok feleslegessé váltak, tervezték bezúzásukat. Az 1960-as években - a Veszprém Megyei Múzeumok megalakulás idején - a bezúzástól azzal mentették meg őket, hogy a múzeumok kezelésében levő tihanyi apátsági könyvtár polcain felhalmozott példányokat védettség alá, majd állományba helyezték. A könyvmentő ötletet a Balatonnál nyaraló Keresztury Dezső kérésére Illyés Gyula és Lipták Gábor közreműködésével hajtották végre.

A hányatott sorsú, ritka könyvek kiállítását, katalogizálását, Műemléki Könyvtárba helyezését Tóth G. Péter történész elgondolása, és az OKM "alfa" pályázaton elnyert támogatás tette lehetővé. A Laczkó Dezső Múzeum közművelődési termében eddig lezárt, láthatatlan könyvtárnak könyveivel a nagyközönségen túl az akadémiai és az egyetemi kutatóközösségek is találkozhat ezentúl.

Hozzászólások