Az anyag körbe vesz bennünket érintetlen formájában és általunk érintettben. Az anyag rejtélyes, fel kell fedezni, meg kell ismerni. Az anyag mindig más arcát mutatja. Tapintjuk, hajlítjuk, megtörjük, porrá zúzzuk, küzdünk vele, formáljuk. Gyakran ellenáll, kikényszeríti a találékonyságunkat, olykor engedelmes eszközünkké válik, de képes elillanni és az örökkévalóság látszatát is kelteni.
Kiállításunkon olyan anyagokból alakítunk ki felületeket, melyeket az érzékszerveinkkel felfoghatunk, láthatjuk, tapinthatjuk, hallhatjuk, illetve érezhetjük őket. Játsszunk a színekkel, illatokkal, halmazállapotokkal, aszerint kutakodunk az anyagfajták között, hogy melyikkel mit hogyan érdemes létrehozni, mit lehet kifejezni. S mivel élő és élettelen környezetünket rengeteg féle anyag építi fel, a kísérletezések száma szinte végtelen.
Bábszínházi alkotóknak lényeges kérdése, hogy egy bábut milyen anyagokból alakítsa ki, hiszen egy-egy anyag viselkedése, tulajdonsága meghatározza a létrehozandó karakter formáját, mozgását, sőt, esztétikáját. S mivel a bábszínház legfőbb eszköze a különböző anyagokból létrehozott bábu, természetes, hogy bábraktárunkból is több féle érdekes figurát láthat majd a hozzánk betérő.
A kiállítás megalkotói: Láposi Terka, Ferenczi Viktória, Surányi Gergely, Mózes Zoltán
HATÁRÁTLÉPÉSEK - kiállítás-sorozat
4 kulcsszó – 4 kísérlet – 4 kiállítás, a Vojtina Bábszínház kiállítótermében 2021 novemberétől 2022 júniusáig
Kulcsszavak: fény, anyag, forma, tárgy.
4 tematikus részben keressük a bábjáték esszenciájának, a bábunak a lényegét, az anyagiságában rejlő titkokat. Mivel a bábut anyagból formáljuk, a bábjátékhoz hozzátartozik az anyag átalakításának szabadsága.
A tárlatok különlegessége, hogy közvetlen alkotási tevékenység is kapcsolódik hozzájuk, a nézői és az alkotói szerep élménye egyszerre lesz jelen. Minden kiállítás egyben kísérlet is, hiszen az improvizáció, a folyamatos változás / változtatás, az azonnali kipróbálás lehetősége sok impulzust, ingert adhat. A bábművészet sajátosságaira építve a tárlatok teret engednek felfedezni a fotó, a képzőművészet, a grafika, a szobrászat, az iparművészet határtalan szépségét.
Tematika:
1. Lehet-e a fénynek képe? – játék a fénnyel (november-december)
2. Tudnak-e az anyagok viselkedni? – játék az anyagokkal (február-március)
3. Formaragozás – játék a formákkal (március-május)
4. A sál nem sál – játék tárgyakkal (május-június)
Hozzászólások