Kiállítás

Tündérvár - Vajdahunyadvár a művészetben

Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár (MMGM)
2021. június 03. (csütörtök) 16:00 - 2021. július 25.

Helyszín:

Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár (MMGM)
1146 Budapest, XIV. kerület, Városliget - Vajdahunyad vár

Új, különleges képzőművészeti kiállítással tiszteleg a Magyar Mezőgazdasági Múzeum alapításának 125. évfordulója alkalmából.


Magyarország 1896-ban ünnepelte a honfoglalás ezredik évfordulóját. E jeles történelmi évforduló kapcsán a Magyar Királyság kormánya országszerte számos társadalmi és kulturális intézmény létesítéséről, köztük több múzeum felépítéséről döntött. Ezen intézkedések részeként 125 éve, a millenniumi ünnepi esztendő június 20-áján alapította meg Darányi Ignác földművelésügyi miniszter a Magyar Mezőgazdasági Múzeumot.


Az építéssel megbízott Alpár Ignác – a kor legtehetségesebb, historizáló-eklektikus stílusban alkotó magyar építésze – egy olyan monumentális, a különböző stílusú magyar műemlékek elemeiből álló, mégis harmonikus egységként funkcionáló várpalotát álmodott a Széchenyi-szigetre, amely 1896 óta a magyarság kulturális örökségének meghatározó elemévé, nemzeti identitásunk fontos szimbólumává, valamint Budapest és egész Magyarország egyik leglátogatottabb turisztikai célpontjává vált.


Képző- és iparművészeti alkotások sokasága örökíti meg a városligeti Vajdahunyadvár épületegyüttesét vagy annak egy-egy részletét. A főváros és egyúttal Magyarország jelképévé vált épületcsoport az ezredéves kiállítás óta nagy népszerűségnek örvend. A Vajdahunyadvárat kezdetektől fogva több képző- és iparművész választotta és választja ma is festészeti, grafikai, éremművészeti, iparművészeti alkotásának tárgyául.


A Magyar Mezőgazdasági Múzeum gyűjteményeiben a leggazdagabb együttest a sokszorosított grafikai technikával készült Vajdahunyadvár-ábrázolások képezik (rézkarc, ex libris), de számos festmény, plakát és egyéb iparművészeti alkotás is található.


A kiállításban bemutatunk a Vajdahunyadvárt ábrázoló festményeket, sokszorosított grafikákat, plakátokat, képeslapokat, éremművészeti alkotásokat, porcelán és fém dísztányérokat, gobelin- és intarziamunkákat. Ezek mellett megtalálhatók a Vajdahunyadvár látképét viselő, sorozatban készült szakmai kiadványok, propaganda célból készült ajándék- és használati tárgyak, például gyufásdobozok, telefonkártyák és levélbélyegek, melyek a Vajdahunyadvár hazai és külföldi turisztikai vonzerejének és népszerűségének egyértelmű bizonyítékai.

Hozzászólások