A szeptember 29-én nyíló kiállítás tartalmilag is jelentősen megváltozik, bővül. A földszinti kiállító helyiségekben nyomon követhető a Zsolnay építészeti kerámia fejlődése a historizáló díszítményektől a nagyszabású egyedi munkákig, amelyek meghatározták az elmúlt századforduló magyar építészetének jellegzetes irányzatát, a magyaros szecessziót. Zsolnay Vilmos találmánya, a pirogránit tette lehetővé az épületek homlokzatának színpompás kialakítását. Pirogránit díszíti többek közt a Mátyás templom, a Parlament és az Iparművészeti Múzeum épületét.
A kiállításon nagy érdeklődésre tarthat számot a Steindl Imre-féle máriafalvi neogótikus oltár, a Maróti Géza által tervezett Kacsás kút, vagy a festőien dekorált falburkolólapokból összeállított válogatás.
A korábbiakhoz hasonlóan az emeleti kiállítótermekben kerülnek bemutatásra azok a különleges, művészi értékű termékek, amelyek az 1870-es évektől az államosításig terjedő időszakot ölelik fel. A látogatók megismerhetik a legkiválóbb tervezők munkásságát, a legjellegzetesebb technikákat és formákat a korai, népies korsóktól az irizáló fényű, eosin díszedényekig és a két világháború között készült porcelán plasztikákig.
Ismét látható lesz a népszerű Zsolnay emlékszoba, újdonságként pedig megnyílik a látogatók előtt a múzeum Zsolnay kerámiákkal díszített belső kertje.
Hozzászólások