Sok legenda született már a magyar gasztronómiatörténetet zivataros évszázadaiból – félreértelmezésekkel, olykor fércművekkel és kalózkiadványokkal. „Bosszantó a magyar gasztro történetet fojtogató sok-sok legenda és dajkamese, miközben konyhánk valós története fehér foltok sorozata.
Még a hungarikumokat is rosszul ismerjük” – summázza a helyzetet Fehér Béla. –
A Kakastaréjban úttörő munkák olvashatók: a kulináris mesterművek mellett a szakácskönyvkiadás kezdeteiről, az idegen nyelvű étlapokról, méltatlanul elfeledett szerzőkről és konyhaművészekről. A vendéglátás hullámzó színvonaláról: csúcsokról és mélypontokról. Milyen a valódi Jókai bableves? Hogyan született a „székelygulyás”? Mi a különbség a flekken és a lacipecsenye közt? Vetrece, bosporus, Kossuth-kifli? – és Gundel, Görög Rezső, Bálóné és Onozóné. Dobos C. Józseffel, a dobostorta atyjával több forrásértékű írás foglalkozik. – A Kakastaréj tévedéseket korrigál, homályos pontokat derít fel, és rávilágít a rejtett(ebb) összefüggésekre – ismeretlen receptekkel és nehezen hozzáférhető gyűjtemények képanyagával kiegészítve. (Ambrus Lajos)
A szerzőkkel Saly Noémi (író, irodalom- és Budapest-történész) beszélget
A bemutató helyszínén a kötet megvásárolható, és a szerzők dedikálnak a kiadó (Horváth Bence) és a könyvsorozat tervezője (Bogdán Csilla) társaságában
Gálffy Zsuzsanna a muszkazóna nevű, erősen fűszerezett zarándoksütemény elkészítésére is vállalkozott, Saint-Hilaire Jozefa német nyelvű szakácskönyvében, 1820-ban megjelent receptje alapján.
A bemutató után a több mint két évszázados sütemény mai megjelenésével várják tehát a résztvevőket szeretettel.
Regisztráció szükséges: mkvmuzeum@gmail.com; 1/375-6249
Ingyenes