A Holokauszt Emlékközpont tisztelettel meghívja az érdeklődőket online előadására.
ZOOM csatornán történő részvételhez regisztráljon az alábbi e-mail címen: regisztracio@hdke.hu
Előadó Dr. Praznovszky Mihály irodalomtörténész, muzeológus
Mikszáth Kálmán a magyar irodalom egyik legszínesebb egyénisége. Kiapadhatatlan mesélőkedvét, fanyar humorát, sokrétű életművét generációk olvassák egy évszázada. Pályája korai szakaszán a romantikához kötődött, majd a XIX. század végének Magyarországáról, annak jellegzetes társadalmi rétegeiről rajzolt hiteles képet. Mikszáth Kálmán regényeiben, novelláiban a tótok és palócok híven megformált alakjai mellé felsorakoznak a zsidó típusok is, melyekről Praznovszky Mihály előadásában hallhattok.
Praznovszky Mihály pályája során a Nógrád megyei, majd a Veszprém megyei múzeumi igazgatóság vezetője, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója, a veszprémi Eötvös Károly Megyei Könyvtár igazgatója. A Nógrád megye és a pannon vidék (Veszprém) kettősségében élő és alkotó irodalomtörténész (és irodalom-, folyóirat- meg múzeumszervező) fő kutatási területe a 19. század, valamint a tájirodalom, az „irodalmi kultusz” (adott hely/vidék irodalmi értékeinek feltárása; ezen irodalmi értékek hagyományőrzése az utókor részéről; az alkotóval való szellemi közösség megélésének alkalmai, formái).
Hosszú évtizedek óta elismert Mikszáth-kutató, a Mikszáth Kálmán Társaság örökös tiszteletbeli elnöke. Számos tanulmányt, önálló kötetet jelentetett meg kutatásairól (Mikszáthtal a Felvidéken (2020), A hatodik, hetedik ember az országban – Mikszáth-tanulmányok (2006), Mikszáth Kálmán (Élet-kép sorozat, 1999), Az öreg batár utasai – Mikszáth tanulmányok (1997), Nógrádi Mikszáth-lexikon (1991). Praznovszky Mihály szerkesztésében, szöveggondozásában értékes forrásközlések, tematikus összeállítások jelentek meg Mikszáth Kálmán műveiből, ill. az íróval kapcsolatban: Tizenkét Mikszáth-interjú (2010), Mikszáth Kálmánné visszaemlékezései (2017), Az utolsó boldog író – Magyar írók Mikszáth Kálmánról (1997), Az én jeles mondatom – Mikszáth Kálmán füveskönyve (1999), Mikszáth Kálmán: A székelyek között (válogatás Mikszáth erdélyi vonatkozású írásaiból) (2010), Mikszáth Kálmán: Magyarország lovagvárai regékben (2000), Mikszáth Kálmán: A Sipsirica és más elbeszélések (1999), Mikszáth Kálmán: Két választás Magyarországon (1994), Mikszáth Kálmán: A tót atyafiak (1993), Mikszáth Kálmán: Boldog Nógrád vármegyeiek! – Elbeszélések (1990).
Írásainak és előadásainak stílusában a legszebb irodalomtörténeti és esszéhagyományt követi, ezért mind a szakmabeliek, mind pedig az érdeklődő irodalombarátok egyaránt élvezhetik eszmefuttatásait, elemzéseit, szellemességét.
A programhoz ZOOM alkalmazáson keresztül lehet csatlakozni, vagy FACEBOOK oldalun élőben követhető az előadás.