A magyar klasszikus zene napja - In memoriam Kocsis Zoltán

Online nézhető
2021. május 30. (vasárnap) 19:00
Balog József előadó
Bogányi Tibor karmester
2021. május 30. (vasárnap) 19:00 ONLINE
Balog József előadó
Bogányi Tibor karmester

Km.: Balog József (zongora), Pannon Filharmonikusok; vez.: Bogányi Tibor


Bartók Béla-Kocsis Zoltán: Négy zongoradarab – Scherzo, BB 27/4
Maurice Ravel: G-dúr zongoraverseny
Bartók Béla: A csodálatos mandarin – szvit


Az idei évtől új ünnepnap kerül a magyar kultúréletbe: a Zeneakadémia és a Nemzeti Filharmonikusok május 30-át, Kocsis Zoltán kétszeres Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zongoraművész, karmester és zeneszerző születésnapját a magyar klasszikus zene napjává nyilvánította, és meghívta a kultúra minden szereplőjét, hogy hagyományteremtő jelleggel ezen a napon különös tekintettel állítsák fókuszba a magyar klasszikus zenét. A zene világnapját már régebb óta ünnepeljük, de kifejezetten a klasszikus zenét és a magyar klasszikus zenét mostantól külön napon is van lehetőségünk kiemelni.


Kocsis Zoltán a Pannon Filharmonikusok első állandó vendégkarmestere volt, Pécs Kulturális Nagydíjasa. Komoly szerepet vállalt vidéki zenekarok, zenei műhelyek szakmai munkájának segítésében, így Pécs város kulturális-zenei élete, a pécsi zenekar Kocsis szakmai és emberi támogatása nélkül más lenne, mint amivé az egymást inspiráló kitartó munka révén vált.


Koncert kép
A zenekar rendszeres partnere volt Kocsis zenei misszióinak megvalósításában. A Pannon Filharmonikusok szakmai fejlődéstörténetében, - de túlzás nélkül állítható, hogy a szívekben is - megkerülhetetlen igazodási ponttá vált személye, embersége és a vele közös munkában eltöltött több, mint egy évtized. A társulat megújulásának első napjától halála napjáig az együttes mellett álló dirigensként, és művészeti tanácsadóként szakmai origót jelentett az együttes számára. Meggyőződéssel vállalt tevékeny szerepet az EKF Pécs2010 projekt megvalósulásában, amikor kiállt a pályázó városok között Pécs város művészeti és kulturális értékei, valamint városfejlesztési tervei mellett. Mindezen érdemeinek elismeréseként 2016 márciusában vehette át Pécs város Kulturális Nagydíját. Elkötelezett támogatója volt az európai mintájú kulturális decentralizációnak, amely ideát Horváth Zsolt, a zenekar ötödik igazgatói periódusát betöltő vezetője fáradhatatlanul képvisel azóta is.


A Pannon Filharmonikusok számára alapvetés, hogy Kocsis születésének napján megemlékezik róla és részt vesz az új zenei ünnep népszerűsítésében. A műsor összeállításánál is Kocsis Zoltán egy-egy személyiségvonását vélhetjük felfedezni. A műsort Kocsis fontos eszményképe, Bartók Béla egy-egy műve keretezi, ráadásul az első éppen Kocsis Zoltán hangszerelésében, Kocsis Bartók-interpretációt pedig etalonnak lehetett tekinteni. A műsor közepén Ravel sziporkázó G-dúr zongoraversenyét hallhatjuk, ahol megemlékezhetünk a zongoraművész Kocsis Zoltánról. Balog József Liszt-, és Lajtha-díjas zongoraművész személyében igazán méltóképpen.


Zárásként Bartók A csodálatos mandarin szvitje hangzik el, aminek balett eredetije a szerző egyik legvitatottabb és mégis legnépszerűbb darabja.