Dalok az élő Naphoz - Vágtázó Csodaszarvas Karácsonyi Nagykoncert a Makám zenekarral

2021. december 10. (péntek) 18:00
A38 Hajó - Koncertterem 1113 Budapest, XI. kerület, Henryk Sławik rakpart Petőfi-híd budai hídfő

Ár: 3400 Ft, elővét: 2900 Ft
Makám előadó
2021. december 10. (péntek) 18:00 A38 Hajó 1113 Budapest, XI. kerület, Henryk Sławik rakpart Petőfi-híd budai hídfő

Ár: 3400 Ft, elővét: 2900 Ft
Makám előadó

Grandpierre Attila zseniális ösztönfolk világmindenség-megidéző impropunk zenekara hatalmas ünnepet csap a legkiválóbb zenéikkel.


A Csodaszarvas az Élő Világegyetem jelképe, s az Élő Világegyetem ünnepét ősidők óta a téli napforduló idején, a december 21/22 körüli időszakban ünnepeltük. A Csodaszarvas és a Rituális Színház közreműködésével az Ég erői elszabadulnak, az élet mámorító teljessége zenei testet ölt, megelevenednek az örök élet erői, közel kerül egymáshoz mind, aki él!
A Makám az etno-folk és világzene egyik legrégibb hazai képviselője. Zenei pályafutását 23 album fémjelzi.
Korszakain átível a hagyomány és a modernitás kettőssége. Zenéjükben a magyar népzene mellett a távol-keleti, balkáni, afrikai zenék és a kortárszene hatása is fellelhető.


Egetverő boldogság, tomboló jókedv, összetartozás, megelevenedő ősmúlt, új távlatok egy nagyobb világra, életreszóló élmények – mindez a magyar népzene eurázsiai ősrétegét, a lovasnépek fergeteges, őserejű népzenéjét felelevenítő Vágtázó Csodaszarvas koncertélménye. Zenéjük a kozmikus életerő diadalának jegyében születik, minden koncerten más és más, és rendkívüli energiákkal tölt fel. Lemezeik aranylemezek lettek. Grandpierre Atilla csillagász-énekes és a tíz ősi hangszeren játszó kiváló népzenész zenéje a hétköznapokon a háttérben parázsló életvágyat elemi erejű tűzzé varázsolja.


A 11 fős, ősi népi hangszereken játszó Vágtázó Csodaszarvast zenekart Grandpierre Atilla, a Vágtázó Halottkémek énekese 2005-ben alakította meg a legjobb hazai népzenészekkel és dzsessz-zenészekkel. A zenekar tagjai: Fábri Géza (koboz, tambura, ének), Benkő Róbert (nagybőgő), Orczi Géza (bolgár tapan, buzuki, bolgár tambura), Vaskó Zsolt (magyar duda, pásztorfurulyák, fuvola, szoprán szaxofon, töröksíp, dorombok), Fazekas András (dob), Molnár Kriszta (hegedű), M. Gebri Bernadett (ének), Bakos Csaba (macedón tapan), Bese Botond (magyar duda), Fábri András (ciszter), Grandpierre Atilla (ének).


„...aligha akad más olyan muzsika, amellyel ennyire hatásosan győzhetnénk meg nemzeti múltunk, örökségünk hatalmas, máig ható erejéről honfitársainkat és akár az egész világot, mint a Vágtázó Csodaszarvas zenéje.” (Magyar Nemzet)


„Ez a zene méltó tisztelgés Bartók Béla és Kodály Zoltán szelleme előtt” (Kultúrpart)


A Makám, a magyarországi világzene egyik klasszikus zenekara több mint húsz éve kezde el korszakot meghatározó tevékenységét. A Krulik Zoltán alapította együttes az "új tradíció", a modernizált és egyéb hatásokkal ötvözött magyar népzenei hagyomány fontos képviselője. Már jóval a "világzene" kifejezés elterjedése előtt ilyesfajta stílust alakított ki, a tradicionális európai hangszerek hangzását ötvözte keleti és afrikai hatásokkal.


Egy időben Szalai Péter, illetve Grencsó istván is játszott az együttesben, az indiai zene, illetve az avantgárd dzsessz motívumait lopva bele a Makám muzsikájába.


A magyarországi világzene egyik legnagyobb múltú zenekara ma is érvényes, mindig megújuló zenéét a legjobban talán a következőképp jellemezhetnénk:


"A Makám zenéje művelt, allegorikusan gazdag, és minden köntörfalazás nélkül gondolkodó emberekből álló közönséghez szól. Olyan zene ez, melyet arra szántak, hogy szellemi zamatokkal kecsegtessen." Ken Hunt - Froots Magazin