„Édes fiam!” – Haydn-est

2021. december 10. (péntek) 18:00 Ötpacsirta Szalon / FSzEK Zenei Gyűjteménye 1088 Budapest, VIII. kerület, Ötpacsirta utca 4.
Ingyenes
2021. december 10. (péntek) 18:00 Ötpacsirta Szalon / FSzEK Zenei Gyűjteménye 1088 Budapest, VIII. kerület, Ötpacsirta utca 4.
Ingyenes

Km.: Egri Márton (klarinét), Vitályos Bence (brácsa), Gál Kinga (cselló)


Joseph Haydn életében az 1780-as évek igen fontosnak bizonyultak. Ekkor ismerkedett meg ugyanis Luigia Polzelli énekesnővel, akit férjével együtt az Esterházy család szerződtetett. Haydn mély érzelmeket táplált a hölgy iránt, ami az udvarban szolgálók figyelmét sem kerülte el. Hogyan alakult a nagy zeneszerző és Polzelli későbbi sorsa? Ki lehetett Antonio Polzelli? A koncerten levelek, elbeszélések és zenei betétek segítségével elevendik meg történetük.


Elhangzanak Joseph Haydn és Antonio Polzelli triói korhű hangszereken.
Gál Kinga öt évvel ezelőtt kezdte régizenei tanulmányait a Zeneakadémián, majd Münchenben tanult a Hochschule für Musik und Theaterben. Rendszeresen részt vesz barokk és klasszikus stílusú projektekben, illetve régizenei kurzusokon; aktív részese a magyar régizenei életnek. BA diplomakoncertjére dicséretet kapott, kitüntetéses MA diplomáját tavaly vehette át a Zeneakadémián. Két alkalommal nyerte el a Nemzet Fiatal Tehetségeiért Ösztöndíjat, melynek révén szert tehetett korhű csellóra és klasszikus korabeli vonóra. Az autentikus hangzásvilág igazán közel áll hozzá, szívügye a régizene hagyományának ápolása.
Vitályos Bence hétévesen kezdett el hegedülni az I. kerületi Farkas Ferenc Zeneiskolában, dr. Makláryné Baranyai Valériánál. 14 évesen felvételt nyert a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolába, ahol Petőfi Erika irányításával folytatta tanulmányait. Kamarazenét ugyanitt Tóth Erikánál tanult. 2017 óta tanul a Zeneakadémián, ahol Kertész Istvánnál és Pintér Dávidnál hegedűt, Wagner Ritánál, Fejérvári Zoltánnál, Kováts Péternél, Falvay Attilánál és Szabó Juditnál kamarazenét hallgatott. Tavaly diplomázott, az idén fejezte be a tanári szakot. Az elmúlt években részt vett Helfried Fister, Anke Schittenhelm, Párkányi István, Richard Ireland és Erika Geldsetzer hegedű, valamint Pauk György, Wagner Rita, Takács-Nagy Gábor és Arnóth Balázs kamara-mesterkurzusain. 2020 szeptembere óta tagja a Szent István Filharmonikusoknak (korábban Zuglói Filharmónia). Amikor csak ideje engedi, nagy kedvvel kamarazenél, a klasszikus összeállításokon kívül időnként barokk formációkban is közreműködik.
Egri Márton 2018-ban szerezte meg klarinétművész diplomáját a gráci Zeneművészeti Egyetemen Stefan Schilling osztályában. 2015-ben Nikolaus Harnoncourt kurzusán vett részt, ezután fordult figyelme a historikus klarinétok felé. A gráci egyetemen Ernst Schlader osztályában tanult 18. és 19. századi korhű klarinétokon. A Nemzet Fiatal Tehetségeiért Ösztöndíj és a Sólyom László által adományozott ösztöndíj segítségével tehetett szert hangszereire. Elkötelezett célja, hogy a klarinét korábbi változatait minél szélesebb körben megismertesse.


A belépés ingyenes, de a részvételhez előzetes regisztráció szükséges. Regisztrálni a koncertregisztracio@fszek.hu e-mail-címen vagy a (06-1) 411-5011-es telefonszámon lehet a résztvevők létszámának megadásával.


A rendezvényen a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően kizárólag védett személyek vehetnek részt, illetve 18 év alattiak védett felnőtt kíséretében. Védettségi igazolvány és szájmaszk viselése szükséges.