Km.: Nemzeti Énekkar (karigazgató: Somos Csaba), Nemzeti Filharmonikus Zenekar; vezényel: Vashegyi György
Szereplők:
Adriana González - Lilia
Aude Extrémo - Olympia
Cyrille Dubois - Hélios
Alexandre Duhamel - Nicanor/Satan
Douglas Williams - Magnus
Félicien David: Herculanum (magyarországi bemutató)
Egy elfeledett francia romantikus zeneszerző, egy ismeretlen opera, egy történet, melynek témája a Vezúv kitörésekor, Kr. u. 74-ben megsemmisült város és a benne lakók élete. Ezen az estén izgalmas leleteket bányászhatunk elő az idő szürke hamurétege alól. Félicien David operájáról Berlioz is elismeréssel nyilatkozott. A művet nemzetközi énekesgárda kelti életre, a karmester Vashegyi György, aki sok éve fáradhatatlanul dolgozik a zenetörténet kallódó értékeit népszerűsítve.
Félicien David (1810-1876), Cherubini tanítványa, Liszt és a nagy romantikusok: Schumann, Mendelssohn, Wagner, Verdi kortársa számos operát írt. Ezek közül az egyik leghíresebb az 1859-ben bemutatott, négyfelvonásos Herculanum. A darab cselekményében a fenyegetőn közeledő, majd beteljesülő természeti katasztrófa a háttér, amely előtt fordulatosan bontakozik ki a csábítással és cselvetéssel tűzdelt szerelmi dráma a pogány rómaiak és az új keresztény hit képviselői között. Ha hozzátesszük, hogy a történetben maga az álruhát öltő, majd önmagát leleplező Sátán is megjelenik, érzékelhető, milyen erőteljesen él David művének kifejezésmódja a romantika szélsőséges eszközeivel. A produkció nemzetközi énekesgárdájának törzse: a mezzoszoprán Aude Extrémo, a tenor Cyrille Dubois és a bariton Alexandre Duhamel francia, a szoprán Adriana González hazája azonban Guatemala, a basszbariton Douglas Williams pedig az Amerikai Egyesült Államokban látta meg a napvilágot. Vashegyi György, aki a francia repertoár területén zajló, nagy jelentőségű felfedezőútját Rameau-val és a barokk operákkal kezdte, Méhul, Cherubini, David és mások zenéjét vezényelve a klasszika és a romantika tájaira is elvezeti a magyar zenehallgatót.
Kocsis bérlet / 2
A Müpa újra megnyitotta kapuit, ám ezzel párhuzamosan folytatódnak ingyenes online koncertközvetítéseik, hogy azok is átélhessék a Müpa-élményt, akik személyesen nem tudnak ellátogatni a koncertekre. Így a következő hetekben is lesznek esték, amikor – műfajtól függően 19:00-kor, 19:30-kor vagy 20:00-kor – megnyílik a Müpa virtuális hangversenyterme, hogy minél többen csatlakozhassanak a programokhoz a világ bármely pontján. Az előadásokat a Müpa honlapján és YouTube-csatornáján követhetik.