Téma: A Dal

Edmond Dantes 2014 febr. 27. - 13:44:20
(1262/1642)
Persze, persze. Csupán érzékeltetni szeretném h a "ki a magyar", "ki a még magyarabb" viták vég nélkül folytathatók, ám nem sok értelmük van. A dolog ott kezd elsetétedni, amikor valaki szó szt v átvitt értelemben, "pofára" kezd osztályozni: X magyar, mert szeretem, mert nekem tetszik, Y nem magyar, ezért meg ezért, nem idézném néhány elõttem szólónak a veretes érveit. Látom, egyikük valahogyan el is tüntette tegnapelõtti sommás "összefoglalóját" KSA-ról, amire akkor valaki azt írta (nem én!!) h na ezt moderálni/törölni kellene...ezek szt megtörtént. Igen, a világ bonyolult (volt és van), emberek megszületnek valahol és ott maradnak v máshová mennek, állampolgárok maradnak v más állampolgárokká válnak stb. A variációk száma a végtelen felé tart. Aki hazaffyas érzelmeibe és magyar szül.helyébe meg útlevelébe kapaszkodik, tegye. Ám lemarad. Talán ezért (is) teszi, mert érzi. Félreértéseket elkerülendõ: itt születtem, itt éltem-halok (remélem sokára), magyar az anyanyelvem (elég jól gyakorlom tán) és az útlevelem, meg úgyszólván mindenem. De nem kapaszkodom ebbe, de nem kérkedem evvel, de nem keresem a másikban, miben kevésbé magyar mint én. Más se tegye ezt: velem se, mással se. Sztem jó KSA-unk, Janicsunk, Miklós Editünk, Rúzsa Magdink, Király Viktorunk stb. (akik itt legutóbb említésre kerültek így-úgy) és sokan mások is valszeg ezt szeretné(k).
pneklara 2014 febr. 27. - 13:30:49
(1261/1642)
Jó, hogy tájékozott emberként mondod ezeket. Én egy beszélgetésbe hallgattam bele akaratlanul, és a hölgy azt ecsetelte, hogy immár magyar állampolgárként, a Budapesten tanuló gyermekét milyen kedvezményekkel látogathatja meg,s mi jár nekik. Nem figyeltem a tényekre, csak kimondottan anyagi jelentõségûnek tûnt a lehetõség, hogy hivatalosan is dokumentálhatja, hogy magyar.
Nem vitatom, hogy van-e kimagasló értéke a gyõztes dalnak. Ha jól informált vagyok, akkor 300 fölötti pályázó volt, s a választható végsõ négyben 50% volt a messzirõl jött ember. Statisztikailag is figyelemreméltó.Végül is a nép választott.
Csak ilyenkor meg mindig az motoszkál bennem: hazudtunk reggel, délben, este...De Lencsó Rita, Rákay Philip nem vetemedne ilyesmire, úgyhogy a nép ítéletét elfogadom.És még a dallal is ki vagyok békülve. És figyelemmel csak a döntõt követtem.
Cordelia 2014 febr. 27. - 13:03:34
(1260/1642)
nem tudok válaszolni a kérdésedre és szerintem nem is vársz választ rá. Edit egy sportoló, aki jól szerepelt. Valamivel egyszerûbb Romániában síelni, mint Eplényben.

Én személy szerint elájulnék, ha ilyen távokat kellene megtenni olyan mély havas szakadékokban két darab léccel a talpamon.
Cordelia 2014 febr. 27. - 12:59:50
(1259/1642)
Janics Natasa horvát nemzetiségû és anyanyelvû. Kérte a magyar állampolgárságot. (Az eskütétel abból áll, hogy a polgármester az adott városban, ahol például JN lakott felolvas egy négysoros szöveget, a végén vagy mondod, hogy "isten engem úgy segéljen", vagy nem - ezt meg szokta a polgármester kérdezni.) Ha most már nem kíván többé magyar állampolgár lenni ennek lehet például az is az oka, hogy Szerbiában nem tud elhelyezkedni, mert magyar állampolgárként esetleg munkavállalási engedélyért kell folyamodni. Ezért talán egyszerûbb lemondani a magyar állampolgárságról, hiszen horvát nemzetiségû, horvát anyanyelvû, nem "magyar érzelmû". De hálásak vagyunk neki, mert szerzett nekünk néhány aranyat :) Én büszke vagyok rá. Szerintem embertelen munka az a sok evezés és milyen csúnya vastag a karja tõle :)

Igazad van, ami régen kézfogás volt annak még volt súlya és bizony egy úriember mindig tartotta a szavát. (Vagy fõbe lõtte magát, hogy ne maradjon szégyenben.)

Igazad van, ami régen érték/értékrend volt azt ma már pénzbe mérik...

Igazad van, a határon túli magyarok nem jobbak és nem különbek, mint az anyaországban született magyarok. Ahogy mondtam, tudnak még egy idegen nyelvet, mert kénytelenek voltak az adott ország (Ukrajna, Románia, Szlovákia) nyelvét megtanulni, hiszen nem azt tervezték, hogy na majd egyszer jól áttelepülünk Magyarországra.

Hidd el nekem, nem jár semmilyen pénzjutalommal vagy kiváltsággal a magyar állampolgárság felvétele.

Tavaly egy Németországban élõ erdélyi (magyar) barátunk azért vette fel a magyar állampolgárságot (Németországban él továbbra is), mert Romániából úgy szökött meg, hogy egy szál Lee farmernadrágban átúszott a folyón (éjszaka!) és onnan tudta, hogy partot ért (és életben maradt), hogy befúródott az orra az iszapba. Neki például óriási élmény volt az eskütétel. De nem kapott sem pénzt, sem kárpótlást. Nyáron találkozom vele, még egyszer megkérdezem és visszajövök ide vagy írok neked privátban erre a nick-re.

A mûvészetekben nehéz az összehasonlítás nemzetiségi alapon, mert mivel jobb Ruzsa Magdi Király Lindánál vagy mivel jobb Király Linda Ruzsa Magdinál? Alma és körte.

Egyáltalán nem hiányos a tájékozottságod, hiszen nem dolgoztál sem az idegenrendészeten, sem a menekültügyben.
A bulvárhíreket nem érdemes elhinni, mert ha nincs benne szenzáció (szex, erõszak), akkor nem veszik meg az újságot.
Edmond Dantes 2014 febr. 27. - 12:54:23 Előzmény Cordelia
(1258/1642)
Már írtam errõl délelõtt, szóval:
Miklós Editre büszkék vagyunk, olimpiai 7. helye okán. Nem Magyaro.-on született, 2010 végén lett magyar állampolgár és (tudtommal) többnyire nem Magyarországon él és nem itt edz, ami amúgy tényleg ölég nehéz is volna "síileg". Na akkor útbaigazítást kérek: õ mi? Nekem speciel semmi bajom vele, csak fentiekhez képest (kicsit?) sok körülötte a Zsuzsánna...pardon, a Hozsánna. Wikipédia szt egyébként "...saját bevallása szerint inkább székely, mint román vagy magyar”. Akkor hogy is van ez? Még egyszer, lassan kérdezem: akkor hogy is van ez?
Attól tartok úgy van ez (is), mint az élet más területein: "én mondom meg, ki (volt) kommunista" stb. Aki szimpi, az az én kutyám kölyke...pardon, az én kölyköm kutyája(direkt elírás vót!), aki meg ezért-azért nem szimpi, az meg nem. És ne is menjünk bele, milyen "ezért-azért" szempontok szt osztályozunk. KSA sajnos "jó" példa, így idézõjelbe téve "jó". És sok ilyen "jó példa" van...sajnos.
pneklara 2014 febr. 27. - 12:36:52
(1257/1642)
Én úgy tudtam, hogy Janics Natasa letette a magyar állampolgársági esküt, tehát a szó szoros értelmében magyar állampolgár.
Igen, megváltozott a világ. Azt mondják, régen az üzleti életben elég volt egy kézfogás, arra mérget lehetett venni, mert a hitelét, hitelességét mindennél fontosabbnak tartotta az üzletfél.
Ma akkor sem hiszek, ha 3 jó nevû ügyvéd adja nevét az üzlethez.
Mert a világ változása felment már minden olyan alól, hogy szavahihetõség, hûség, netán hála.A gyereknek enni kell adni.
Egyet nem kellene elhitetni: aki határon túli magyar, az különb,jobb képességben, mint aki itt született. És van néha olyan érzésem, hogy álszentségbõl ezt szeretnék egyesek elhitetni.
Magam hallottam, hogy valaki azért vette fel a magyar állampolgárságot, mert sok-sok anyagi haszonnal jár, "hát nem
megéri, hogy kiváltsam azt a papírt?"
Engem még nem kapott el a világpolgár érzés, földhözragadtként az tetszene nekem, ha olyan "képviselne" a világban, sportban, mûvészetben, aki itt nevelõdött, itt küzdött, szenvedett, szocializálódott. Egy esetben engednék csak, ha nálunk senki alkalmasabb nincs erre a feladatra.
Én még betartanám a csak magyar árut!, akkor is, ha olcsóbban járnék a made in China produktummal.
De még egy évtized, és nem csinálok én sem már ilyenekbõl lelkiismereti/érzelmi problémát.
És nagyon hiányos a tájékozottságom, hiszen lehet, hogy más országok is tárt karral várják a mi polgárainkat,hogy egy-egy szülõ állampolgársága okán rá bízzák az országuk képviseletet. Csak ilyenrõl nem hallottam, bár lehet, hogy sok van.
offtopic
HáziSárki 2014 febr. 27. - 12:12:16
(1256/1642)
:)

Így van! Én is azt gondolom, hogy aki ilyen fórumokon "bátran" pocskondiáz másokat (névtelenül, arctalanul), az a valóságban egy gyáva, gyenge senki.
Sajnos nem tudom a helyén kezelni a dolgot, mindig hagyom, hogy felhúzzanak. :) (Annak ellenére, hogy bizonyos szint alatt lévõkkel igyekszem nem szóba állni.)

A szellemes riposztokat viszont örömmel veszem - még akkor is, ha nekem szólnak. :)) (Persze ezek könnyen bántóvá válhatnak, és külsõ szemlélõként könnyebb szórakozni rajtuk, mint célszemélyként.) :)

A Dal esetében abszolúte elfogadom, ha vki azt mondja - intelligens, emberi módon -, hogy õ nem örül András gyõzelmének, mert nem tetszik a dala. (Ennek ellenére, ha már õ jutott ki egy nemzetközi megmérettetésre, drukkol neki.) OK, persze, ízlések és pofonok.

Attól megy föl bennem a pumpa, ha abszolút irreleváns dolgokba kötnek bele (amik ráadásul gyakran igencsak bántóak).
De ezt nem fejtem ki bõvebben, hisz már megírtam korábban. :))

Azt hiszem, mára el is köszönök ettõl a fórumtól, mert dolgoznom kell, ha holnap szabira akarok menni. :)
Cordelia 2014 febr. 27. - 11:53:51
(1255/1642)
A nagymamám mondatát adom tovább: ha rosszul mondják – értsd jól. A fórumozás átka a sok-sok félreértés, mert a szavak mögött érzelmek vannak, mi pedig emberek vagyunk és nem mindig olvassuk jól a leírtakat.

Sok határon túlit és nem határon túlit ismertem meg a munkám révén. Nagy tévedés, hogy a határon túli magyaroknak Magyarország a hazájuk. Nekik ez külföld. Hiszen máshol szocializálódtak. Nekik Kárpátalja, a Vajdaság, Erdély vagy a Felvidék a Haza. Ott van a rokonság, a szomszédok, az osztálytársak, az életük. Elég nehéz ezt az egészet hátrahagyni és újrakezdeni. Nem, nincsenek segélyek, ezt határozottan állítom. Nincs adókedvezmény, nincs „hátszél”, nincs semmi. De van sok lenézés, lekezelés. Javítgatják a beszédüket, milyen alapon? Másképpen használják a nyelvet, mert másképpen gondolkodnak.

Az állampolgárság nem jár automatikusan hazaszeretettel, mivel nem ez a hazájuk. Igen, ha tovább akarnak menni, akkor tovább mennek, na és? Ha enni kell adni a gyereknek és fizetni a rezsit, a külföldi vagy bármilyen munkalehetõség a lehetõ legjobb megoldás. Sajnos külföldön megint újra kell kezdeni. Nincs ismerõs, nincs barát, nincs szomszéd. Hidd el, külföldön is lehet Magyarországot szeretni. A hazaszeretet nem helyrajzi kérdés.

Janics Natasa horvát, nem magyar. Tud magyarul, de nem magyar. Szerintem jól tette, amit tett. Neki most már a családjára kell gondolni, van férje, gyereke. Talán ki tudják fizetni a gázszámlát magyar érzelmekbõl? Nem hinném.

Ruzsa Magdi állampolgársági kérelmérõl talán valamelyik bulvár lapban olvastál. Ezeket ne hidd el. Ha simán ment volna, nem lenne hír. Hülyeséget írtak, hogy eladhassák vele a lapot.

Az „ügyeskedés” nem nemzetiség függõ. Ha te holnap külföldre mennél dolgozni te is elkezdenél „ügyeskedni”, mert ott nincs segítség, mint „itthon”.

Az orvosi vagy tanári diplomákat honosítani kell Magyarországon. Ettõl azok a diplomák még ugyanolyan érvényes diplomák, mint a Magyarországon szerzett diplomák. Igen, a határon túliak többsége beszél még egy idegen nyelvet. Ez kétségtelen elõny. De senki sem tiltja meg egy magyar érzelmû polgárnak, hogy például tanuljon japánul.
pneklara 2014 febr. 27. - 11:50:26
(1254/1642)
Nem történt semmi! Aki ilyen fórumokra jár, az hozzászokik,hogy megoszlanak a vélemények, és szélsõségesek lehetnek. De az is nyilvánvaló, hogy akinek a valóságban nincs szava, hatalma,hitele, az névtelenül kiéli magát.Leginkább a lenézõ, lekicsinylõ, gúnyolódó megjegyzések húznak fel, semmit nem tudnak arról, akit lenéznek - de gúnyolódnak rajta, mint egy szellemi korcson. De véleményük, stílusuk tökéletesen alkalmas arra, hogy önmagukról viszont jellemzõ bizonyítványt állítsanak ki.
Már megszoktátok, hogy példálózom,egy neves egyetemi professzor minden diákja elõtt megemelte a kalapját, udvariasságból. Megkérdezték, hogy miért teszi ezt, azért õ csak egy professzor, miért süvegel meg egy elsõ éves hallgatót? - Talán a jövõ Nobel-díjasát köszöntöm a személyében:) Na jó, némelyik kommentáló stílusa elárulja, hogy ez a veszély nem fenyegeti, de a tiszteletet az is megérdemli, akinek más a véleménye, mint az enyém.
Az meg, hogy embereknek más lehet a véleménye, mint az enyém, ez természetes. Annyira megosztottakká váltunk, hogy nem is tudnék olyan témát említeni, amely esetén 100-ból 100 embernek egyezne a véleménye. Még objektív, egzakt dologban sem.Hát akkor mûvészeti kérdésben!
offtopic
HáziSárki 2014 febr. 27. - 11:22:31
(1253/1642)
"Egyébként én ide nem úgy keveredtem, hogy letámadtam volna valakit. Leírtam, mit gondolok, s én lettem megtámadva."

Kedves Klára! Bár nem nekem címezted, találva érzem magam.

Mire ideértem, annyi gyomorforgatóan ocsmány megnyilvánulást olvastam, hogy teljesen fel voltam spannolva. Az ilyen hulladék egyedekkel nem álltam le vitatkozni, mert semmi értelme (meggyõzhetetlenek, viszont ugyebár tudjuk, ha lesüllyedünk a szintjükre, ott legyõznek a rutinjukkal).

Téged viszont értelmes személynek gondollak, ezért keveredtem veled vitába. A kelleténél talán vehemensebben. Ezért pedig megkövetlek. Elnézést!
offtopic
HáziSárki 2014 febr. 27. - 11:16:34
(1252/1642)
Igen, igazad van. Tök mindegy, kit bántanak és miért, a lényeg, hogy fröcsögni lehessen. :(

Igen, Miklós Editre valóban igen büszkék lehetünk. :) A 7. helye után, ha jól emlékszem, a német szöv. kap. nyilatkozott: "Magyarország? De hát ott nincs is hegy!" :)) Persze Erdélyben van, de ez semmit nem von le Edit dicsõségébõl. :))

Szerintem pedig mindenki olyan nemzetiségû, amilyennek vallja magát.
offtopic
HáziSárki 2014 febr. 27. - 11:12:28
(1251/1642)
OK, bebetonozom magam! :D

(Idõnként el-el fogok tûnni, mivel nekem csak a mhelyen van netezési lehetõségem. Holnaptól pl. 3 napig nem leszek. De tudjátok, hogy nem futamodtam meg!) :D
Edmond Dantes 2014 febr. 27. - 10:56:16
(1250/1642)
Sose aggódj, ha úgy adódik, õ is sorra kerül, ha már eddig is nem került sorra. Mindenki sorra kerül, nemre, igenre :), fajra, vallásra, bõrszínre, anyanyelvre, útlevél kibocsátó országra való tekintettel. (Nem elírás!) Látjuk, olvassuk. Itt is, most is, eztán is, máshol is.

Viszont Miklós Editre büszkék vagyunk, olimpiai 7. helye okán. Nem Magyaro.-on született, 2010 végén lett magyar állampolgár és (tudtommal) többnyire nem Magyarországon él és nem itt edz, ami amúgy tényleg ölég nehéz is volna "síileg". Na akkor útbaigazítást kérek: õ mi? Nekem speciel semmi bajom vele, csak fentiekhez képest (kicsit?) sok körülötte a Zsuzsánna...pardon, a Hozsánna. Wikipédia szt egyébként "...saját bevallása szerint inkább székely, mint román vagy magyar”. Akkor hogy is van ez?
Edmond Dantes 2014 febr. 27. - 10:43:15
(1249/1642)
jav: ...na jó, inkább másnak se.
Edmond Dantes 2014 febr. 27. - 10:42:36
(1248/1642)
Be ne tartsd! Be ne tarts! Fõleg nekem ne :o) Másnak esetleg...na jó, inkább másnak ne. Tarts ki! Én is.
Edmond Dantes 2014 febr. 27. - 10:40:19 Előzmény Edmond Dantes
(1247/1642)
Váláki azt írta tegnap délelõtt: "...fecseg a felszín, hallgat a mély."
Mondanám néki: igaza van...félig.
Kérdezném tõle: de hol van az a mély? ;o)
Ám velem már tegnapelõtt du. szakítottak, kikosaraztak, úgyhogy a kérdés marad költõi kérdés...s nem József Attilától, csak tõlem.
De azért, mint már írtam, ceterum censeo): maradok!
pneklara 2014 febr. 27. - 10:27:54 Előzmény Cordelia
(1246/1642)
Én úgy hallottam, mindezek ellenére, hogy nehezen kapta meg a magyar állampolgárságot. Persze adminisztrációs okok miatt.
Van szerencsém ismerni olyanokat, akik "átjöttek", akár Ukrajnából, akár Romániából. Nem mindenki nagy magyar érzelmû. Sokan vannak közöttük, akik ügyeskedõk, könnyen lecserélik a hazájukat arra, ahol jobbak a kilátásai.
Általában van hátszelük, olyan pozíciókba kerülnek, amelyrõl egy õslakos ábrándozni sem mer. És még azt sem lehet mondani, hogy kivételes kvalitásaik miatt van szerencséjük. Spec. akikrõl én tudok, csak romboltak maguk körül, mert felkészítésük szakmailag nem a mi sajátosságaink szerinti volt.
És ha azt hinnénk, hogy megbecsülték az új állampolgárságot, tévedünk.Amint úgy hozta a helyzet, hagytak hazát,piros-fehér-zöldet, és most új hazájuk Amerika. Nem mondom, hogy mindenki ilyen, de mondjuk Janics Natasa sem érzelmei alapján választja a hazáit.Hallhattuk, milyen stílusban nyilatkozott befogadó honfitársairól. Nem általánosítok, de vannak ügyeskedõ állampolgárok is közöttük, az a hazája, ahol az érdekeinek/anyagi/ leginkább megfelelõ. És hiába áll a dobogó felsõ fokán magyar színekben, nekem nem jut eszembe, hogy büszke lennék rá.
Egyébként én ide nem úgy keveredtem, hogy letámadtam volna valakit. Leírtam, mit gondolok, s én lettem megtámadva.
Ha végig olvasnád a hozzászólásaimat, s találnál egyet, ahol én kezdeményeztem a támadást, akkor küldök neked egy tábla csokit. Mindenki véleményét elolvasom, de kezdeményezni csak afelé szoktam, akivel egyetértek. Akivel nem, annak tiszteletben tartom a véleményét. De ha lenézõen, lekicsinylõen, durván nyilatkoznak meg felém a véleményem, szokásom miatt, akkor felveszem a stílust, de csak VÁLASZként.
És megint egy idézet, mert a költõk beszéljenek helyettünk, õk jobban értenek hozzá:)
...akinek szép a lelkében az ének, az hallja mások énekét is szépnek.
A formális logika szerint az ellenkezõje is igaz lehet, aki a másikat megtámadja a véleménye miatt, annak.....
HáziSárki 2014 febr. 27. - 09:07:14 Előzmény Edmond Dantes
(1245/1642)
Egy gondolat jutott eszembe reggel: vajon ha a hófehér Király Viktor (aki szintén töri a magyart és csak pár éve él itthon) gyõzött volna, azt is ekkora felháborodás övezné? Ennyien és ilyen vehemenciával kérték volna ki maguknak, hogy egy "itt tartózkodó" képviseli az országot?
(Gyorsan leírom: semmi bajom Király Viktorral, remek énekesnek tartom. A versenydalától nem voltam elájulva, de nem ez a lényeg. Tényleg csak egy elméleti kérdésnek szántam - amire sosem fogjuk megtudni a választ.) :)
HáziSárki 2014 febr. 27. - 09:02:04
(1244/1642)
Nekem is nagyon tetszett a Fool Moon dala, elõadása, az õ gyõzelmüknek is örültem volna. :)
offtopic
HáziSárki 2014 febr. 27. - 08:59:09 Előzmény Edmond Dantes
(1243/1642)
Remélem is, hogy maradsz, és nem csupán néma szemlélõként, mert én is nagy élvezettel szoktam olvasni szellemes írásaidat. :)

Azt azonban én is eldöntöttem, hogy a hiábavaló vitára nem szánok több idõt és energiát. (Magamat ismerve ezt nem biztos, hogy betartom ám!) :))