Téma: A felolvasó

9/10
nemo15 2013 jan. 14. - 00:09:48 9/10
(214/274)
Megrázó, elgondolkodtató film.
(de szerintem Michael seggfej volt hogy nem mondta el hogy Hanna nem tud olvasni...)
9/10
-greghouse- 2013 jan. 14. - 00:03:55 9/10
(213/274)
Nagyon jó az alaptörténet, rengeteg emberi, erkölcsi kérdést vet fel, kiváló színészi játék, fényképezés.
De egy dolog több, mint zavaró, és ez már nem fér bele a "mûvészi szabadságba", hanem ordít róla, hogy eleve amerikaiaknak, Oscart célozva készítették.
..Ez pedig az, hogy vajon Németországban egy német férfi egy német nõnek miért angol nyelvû könyvbõl olvas fel, a börtönben angolul leveleznek, SÕT, a börtön különbözõ mappái, okiratai is angol nyelvû feliratokat tartalmaznak. Ez több, mint zavaró, kimondottan idegesítõ, fõleg, hogy egyébként nagyon hiteles, és izgalmas film. Még a kilenc csillagot is nehezen adtam meg neki. Azt a néhány levelet, feljegyzést, könyvcímet nyugodtan lehetett volna németül írni és feliratozni, számtalan példa van rá. (Az már csak apróság, hogy a börtönben Hannah szeme hol világoskék, hol barna....)...Nem véletlen, hogy rendezõi díjat sehol sem kapott (bár jelölték), Kate Winslet söpört be majdnem mindent.
far vik 2013 jan. 13. - 23:51:34
(212/274)
"...a dobozt megtartom..." És a dolgok összeérnek, elül a vihar és létrejön a béke. Megrázó és sok mindenre fényt derítõ film.
salug 2013 jan. 13. - 23:28:07
(211/274)
Nekem is tetszett zimzum öszegzése. Kár, hogy szeptember óta nem ír.

Sajnálom, hogy ugyanakkor a "kommunista" bûnökrõl nem készül hasonló alkotás még morálisan sem, nemhogy bûnügyileg.
A jövõ még tartozik ezzel. Lesz mit feldolgozni.
aiolosz 2013 jan. 13. - 22:39:16 Előzmény zimzum1111
(210/274)
Üdítõ volt olvasni ebben az agyament világban, egy értelmes ember véleményét, hogy Õ mit látott, amikor a filmet megnézte...bár a történet nem üdítõ, de az élet már csak ilyen....
10/10
Nótárius 2013 jan. 13. - 14:05:44 10/10 Előzmény zimzum1111
(209/274)
E lenyûgözõ filmhez méltó nagyszerû összegzés! Köszönjük!
10/10
gerdani1212 2013 jan. 13. - 12:15:55 10/10 Előzmény od.gszal
(208/274)
tévedsz pont azért nem szólt mert annyira szerette hogy felfogta hanna inkább ül börtönben minthogy kiderüljön nem tud olvasni ilyen ember volt.ez a legjobb romantikus dráma.
7/10
Hoegaarden 2013 jan. 05. - 15:54:42 7/10
(207/274)
Az alap témája a filmnek unalmas. A szerelmi szál nem csöpögõs, Kate Winslet, de a fiatal fiút alakító srác is jó volt.
szinhazimado 2012 jún. 17. - 16:38:59
(206/274)
Közepesen jó film a romantikus kategóriában.
9/10
od.gszal 2012 ápr. 13. - 17:42:25 9/10
(205/274)
SPOILER

Amikor megnéztem, utána dühöngtem, hogy minek néztem meg, hogy lehetett ilyen gyáva Michael, hiszen egész életében Hannát szerette, mégse állt ki mellette. De a gyávasága erõsebb volt, mint a szerelme, és csak magát áltatta azzal, hogy "tiszteletben tartotta" Hanna döntését. Egyszerûen Michael bevette a maszlagot - ahogyan ma is ez történik -, amitõl elgyávult, és nem állt a bíróság elé.
Azonban van egy sokadik rétege is a filmnek, amirõl eddig senki sem beszélt. Hogy ma is vannak olyan emberek (bizony, nem csak a náciknál, hanem ebben a híres-hírhedt demokráciában is), akiknek a rendszer azt mondja, hogy az jó, amit mondok, és ha megteszed, ha engedelmeskedsz, akkor is, ha az "látszólag" kegyetlen vagy értelmetlen is, azt a közjóért teszed. Hanna a maga tudatlanságában ezt elhitte. Ki a bûnös ezért? Aztán egy ugyanolyan hamis rendszer bírósága elítélte, mert nem döntött másként. De dönthetett volna másként Hanna? Nem. Gyakorlatilag agymosott emberként követte el a tettét, a tetteit. Mégis elítélték. Én magam nem tudom, hogy döntöttem volna, de a bûnös a rendszer volt, aminek csak a felszíne a nácizmus. Ezzel nem azt állítom, hogy nincs egyéni felelõsség, mert a többi háborús bûnös között biztosan volt olyan is - nem is kevés -, akik tudták, hogy rosszat tesznek, de az elõnyökért mégis megtették. De ki mondhatja meg, hol a határ, kinek volt valóban választása, és kinek nem?
Alapjában véve minden olyan rendszert el kellene ítélni és végleg eltörölni, amelyik azt mondja, hogy ne gondolkozz, mi gondolkozunk helyetted, mi tudjuk, hogy mi a jó, te csak kövess minket gondolkodás nélkül. Legyen az akármilyen politikai, vagy vallási, vagy akármilyen rendszer, amely elveszi a döntés szabadságát.
7/10
Lara. 2011 nov. 21. - 16:34:42 7/10 Előzmény Ezüstliliom
(204/274)
Nincs mit. :)


Hát igen.
9/10
Ezüstliliom 2011 nov. 20. - 14:26:39 9/10 Előzmény Lara.
(203/274)
Köszi!

Meg is értem, miért kötelezõ olvasmány náluk.
7/10
Lara. 2011 nov. 19. - 10:40:05 7/10
(202/274)
Bernhard Schlink; Németországban kötelezõ olvasmány. Ez volt az elsõ német könyv, ami vezette a New York Times bestseller-listáját.

Szerintem csak addig viselkedik vele elfojtott gyûlölettel, amíg azt hiszi, hogy Hannának "jóbarátja"; amikor megtudja, hogy mit tett vele is Hanna, utána már kedves hozzá.
9/10
Ezüstliliom 2011 nov. 18. - 22:54:20 9/10
(201/274)
Ki írta?

Hanna iránt érthetõ, de az ügyvéd iránt?
7/10
Lara. 2011 nov. 18. - 22:24:30 7/10
(200/274)
Olvasd el a könyvet is, ha van kedved, az is nagyon jó. :)

(Hát, szerintem ha volt is benne elfojtott gyûlölet, valahogy érthetõ...)
9/10
Ezüstliliom 2011 nov. 18. - 21:25:12 9/10 Előzmény Lara.
(199/274)
SPOILER
Azért Te is kicsit úgy olvastad a hozzászólásomat, ahogy a bíróságon figyeltek: felületesen.:)

Azért annyit biztosan megértett a perbõl, hogy ha elvállalja, hogy õ volt a fõnök (holott nem volt az), akkor súlyosab büntetést fog kapni. De azt nem írtam, hogy nem értem, miért vállalta el. Nyilvánvaló, hogy annyira szégyelte az analfabétizmusát, hogy mindent vállalt inkább, semhogy kiderüljön.
És azt sem írtam, hogy azért kellett volna odafigyelniük a jogászoknak, hogy Hanna kisebb büntetést kapjon, hanem azért, hogy kiderüljön az igazság. Szerintem "enyhén" gyanus volt, ahogy egész addig állhatatosan kitartott mellette, hogy nem õ volt a fõnök, míg nem akarták, hogy írjon. Oké, a felszínes szemlélõ magyarázhatja azzal, hogy belátta, lebukott, de minimum az ügyvédnek szöget üthetett volna a fejében, hogy más oka is lehet, és hogy még sosem látta írni vagy olvasni.

Azért éreztem a film végén a zsidó nõt ellenszenvesnek, mert az ügyvéddel is úgy viselkedett, mintha tehetne arról, ami vele történt: visszafogott gyûlölettel. Én legalábbis valahogy így tudnám az érzést szavakba önteni, de lehet, hogy más jobban megfogalmazta. De azt nem vártam, hogy Hannának megbocsájtson.
7/10
Lara. 2011 nov. 18. - 19:51:09 7/10 Előzmény Ezüstliliom
(198/274)
**** SPOILER ****

Ahogyan van IQ, úgy van érzelmi intelligencia is. Hanna árva volt, talán hospitalizált is. Mûveletlen, érzelmi (és tényleges :) ) analfabéta, egyébként valószínûleg átlagos (vagy annál kissé gyengébb) értelmi képességei voltak.

Hannára viszonylag könnyen rá lehetett varrni mindent, mert nem tudta, hogy kell viselkedni a bíróságon, és azért is, mert nem tudta elolvasni az idézést (ezért úgy kellett "érte menni"), és azt sem, hogy pontosan mivel vádolják. És az ügyvédje is rossz volt. A bíróság célja nem az volt, hogy Hannára figyeljen oda, nehogy több büntetést kapjon, mint a többiek; ha te azt mondod, számodra érthetetlen, miért mondta, hogy õ írta a jelentést, akkor a bírónak miért kellett volna olyanra gondolnia, hogy Hanna hazudik, és a saját helyzetén ront és valójában nem õ a fõ bûnös, csak egyszerûen bûnös?

Szerintem a végén a zsidó nõ nem viselkedett ellenszenvesen egy kicsit sem. Nem akarta és nem is volt joga egymagának feloldozni Hannát azok után, hogy több százan meghaltak miatta és a többi õr miatt...
9/10
Ezüstliliom 2011 nov. 14. - 20:16:01 9/10
(197/274)
Bocs, ha már írta valaki, amit most fogok, de nem volt idõm az egész topikot elolvasni.

SPOILER
Sok elgondolkodtató momentuma van ennek a filmnek, amibõl egyet szeretnék megemlíteni, ami sokszor eszembe jutott. A tárgyalás azon részére gondolok, amikor Hanna eltitkolja, hogy analfabéta, és inkább vállalja a nagyobb büntetést. Egyrészt az borzasztott el, hogy annyira fanatikusan meg akarták találni a bûnbakot, hogy senki (se bíró, se ügyész, se ügyvéd) nem törõdött az igazság kiderítésével, pedig ha csak egy kicsit is figyelnek, rájöhettek volna. A másik, hogy a többi volt õr miként hárítja lelkesen a felelõsséget Hannára, hogy õ kapja a sokkal súlyosabb büntetést, holott nyilvánvaló, hogy Hanna valahogy fel sem fogta igazán, micsoda rémséget követett el, mert csak az lebegett a szeme elõtt, hogy teljesítse a kötelességét. Valószínûleg a többiek viszont tisztában voltak vele, mit tesznek, és más volt az oka is. Hanna viszonya az akkori tettéhez nekem elég felfoghatatlan. Olyan, mintha szellemileg visszamaradott lenne, pedig az, ahogy a börtönben aztán megtanult olvasni, nem ezt igazolja. Valahogy értetlenül állok a dolog elõtt.
9/10
Ezüstliliom 2011 nov. 14. - 19:59:15 9/10 Előzmény Lara.
(196/274)
"...A hagyományos Holokauszt történetekkel ellentétben a film egyik szereplõje, aki túlélte a koncentrációs táborok poklát, az erkölcsi és intellektuális erõ szobraként jelenik meg a történetben, nem pedig kiszolgáltatott áldozatként.”

Hát lehet, de a végén kissé unszimpatikusan viselkedett, bár nyilván érthetõ, hogy miért. De talán meg lehetett volna oldani kicsit jobban is, hogy szimpatikusabb maradjon.
9/10
Ezüstliliom 2011 nov. 14. - 19:56:03 9/10 Előzmény leho
(195/274)
Ja, már válaszoltak. Bocs, nem olvastam még akkor végig a topikot.