7/10
Ljerk 2016 aug. 31. - 18:32:48 7/10
(44/404)
Nemcsak gyermektelen királynék.

https://en.wikipedia.org/wiki/Yejong_of_Joseon

A király csak 2 évig uralkodott és csak 3 éves volt a fia, ezért az özvegy királyné örökbefogadta az elhunyt király 11 éves unokaöccsét akit királlyá is koronáztak (Seongjong király). Lehet, hogy a második részben emlegetett példa is hozzá fûzõdik a gyors királlyá emelésrõl.
K. Judit 2016 aug. 31. - 18:06:15
(43/404)
Közben észrevettem, hogy a Palota Ékkövében például zöldben csak az eunuchok jártak, és õk nem viseltek semmilyen arcszõrzetet.
Igaz, hogy a Hwajungban nem emlékszem, hogy eunuchok szerepeltek volna, lehet, hogy tévedek. Talán a történet szempontjából nem volt nagy jelentõségük.
K. Judit 2016 aug. 31. - 18:02:15
(42/404)
"A gyermektelen királynék gyakran folyamodtak ahhoz, hogy egy királyi ágyastól származó fiút örökbe fogadtak, így lehetett aztán belõle trónörökös, majd késõbb király."

Erre jó példa Yeongjo király, akit a KHT-ben még gyerekként Gümnek hívtunk (késõbb Yi Sannak). Örökbe fogadta õt Sukjong (utolsó) felesége, aki után Jang fia lépett a trónra, ha jól emlékszem csak két-három évig. Õ vagy betegségbõl kifolyólag (már gyerekkorában is sokat betegeskedett), vagy merénylet/mérgezés (osztriga) következtében meghalt, ezután léphetett trónra Yeongjo/Güm - és jó sokáig ott is maradt.

Persze ez jóval, kb. 25 évvel késõbbi történet, hiszen a Hwajungban/A fény hercegnõjében szereplõ, Gwanghae után következõ Injo király dédunokája volt Sukjong. Mindenesetre nem volt hülyeség az a törvény, amit Jang halála után hozott, hogy a továbbiakban királyi ágyast nem vehet feleségül a király, nem lehet belõle királyné.
Jang történetét is biztos sokan ismerik közülünk több sorozat készült az életérõl.
biri66 2016 aug. 31. - 16:19:01
(41/404)
Én is gondolkodtam a magyar felirat készítése közben, hogy a férje halála után miként is fordítsam Inmok királyné titulusát, anyakirályné vagy özvegy királyné legyen. Végül az utóbbi mellett döntöttem, mert véleményem szerint (de lehet, hogy rosszul gondolom) az lehet anyakirályné, akinek valamelyik gyermeke trónra került, nem feltétlenül vér szerinti, lehetett az örökbe fogadott is. A gyermektelen királynék gyakran folyamodtak ahhoz, hogy egy királyi ágyastól származó fiút örökbe fogadtak, így lehetett aztán belõle trónörökös, majd késõbb király.

A mindenkori királyné egyébként az egész nemzet anyja, és a király gyermekei kortól függetlenül mindnyájan az anyjukként tekintenek rá. A The King's Face (A király arca) c. 23 részes sorozatban is - amirõl több helyen megírtam, hogy érdemes a Hwajung elõtt megnézni, mert Gwanghae herceg ifjúkoráról szól, és többek között kiderül benne, hogy az apja szándékai ellenére hogyan lett belõle trónörökös - a 27 éves Gwanghae koronaherceg anyjaként köszöntötte az ifjú Inmok királynét, amikor az 50 éves Seonjo király nõül vette a 18 éves lányt.
Eszter Szür 2016 aug. 30. - 23:56:56
(40/404)
Ez ugyan angol oldal de google fordítóval ki lehet silabizálni a lényeget: https://en.wikipedia.org/wiki/Gwanghaegun_of_Joseon
K. Judit 2016 aug. 30. - 23:35:48
(39/404)
Ja, a gyerekek:
fekete fõkötõt (?) az iskolában viselnek, vagy ahol éppen tanulnak (külön tanártól).
Természetesen csak a nemesek (fiú)gyerekei járhatnak iskolába.

A fehér gyolcs ruha a gyász színe, gondolom ez egyértelmû.

Érdekes, hogy komornának fordították az udvarhölgyeket, még furcsa kicsit, de elmegy.

Az anyakirálynét szerintem szerencsésebb lenne özvegy királynénak fordítani, hiszen így azt lehetne gondolni, hogy Gwanghae anyjáról van szó. De végül is mindegy, nem akarok szõrszálhasogatni.
Eszter Szür 2016 aug. 30. - 23:23:32
(38/404)
Akinek kell némi információ a sorozatról és annak hátterérõl: https://birikorea.blogspot.hu/2015/05/hwajung.html
K. Judit 2016 aug. 30. - 23:21:12
(37/404)
Ha jól emlékszem, a zöld ruha az alacsonyabb rangú, a kék ruha a magasabb rangú hivatalnokok viselete.
Pirosban a miniszterek, magas rangú arisztokraták járnak, a kalapjukon a propeller vízszintes. (Az õ ruhájukra darvak vannak hímezve.)

A király visel egyedül sárkányhímzésû piros ruhát, az õ kalapján égnek áll hátul a nyuszifül.

Az özvegy királynén, a hercegnõn, a királyon, a boszorkán, és a minden hájjal megkent szereplõn (Miseng volt a Shillában) kívül a Kang és a Hong familiát érdemes figyelni. Kang kereskedõ, Hong pedig rendõrfõnök. Ja és van egy pár politikus, akiknek nem emlékszem a nevére, például az ebben az epizódban "fõminiszternek" titulált pofa, plusz az özvegy királyné apja.

Messze van még, amikor Injo is megjelenik huszonsokadik trónkövetelõként.
moni06 2016 aug. 30. - 18:12:47
(36/404)
Én egy nap késéssel nézem, mert nincs lelkierõm a (felesleges) sok reklámhoz, illetve ajánlóhoz. Felveszem és így nézem anyukámmal. Mindkettõnknek nagyon tetszett az elsõ rész, fõleg a két gyerkõc...! Szerintem jó kis sorozat lesz, bár némelyik szinkronhang nem tûnik jó választásnak, de ez legyen a legnagyobb gond! :))
K. Judit 2016 aug. 30. - 17:42:09
(35/404)
Igen, egyértelmû, hogy szerelmes is volt a királyba. És elõre megérzett veszélyeket - például a hercegnõvel kapcsolatban is - szóval volt egy erõs boszorkányos oldala.
Seongjo királytól az utolsó pillanatban szabadította meg Gwanghaet, mégpedig úgy, hogy nem is lehetett volna rábizonyítani egyikükre sem.
Most, hogy újra látom, kezdenek visszaköszönni dolgok, pedig hol vannak még a fiatalok.
Jön majd a kedvenced is :)

Most aztán tényleg dömping van, a Dunán megy a Palota Ékköve, az Izaurán a Dong Yi, a Story4-en pedig a Hwajung.
Illiona 2016 aug. 30. - 16:18:49
(34/404)
Szerintem ez a "fõkostoló" hölgy, Kim Gae Shi szerelmes is Gwanghae hercegbe.
Sokkal többet tesz érte, mint ami egy udvarhölgytõl elvárható.

Sajnos arra nem emlékszem már, hogy mi történik részrõl-részre, lehet hogy mégis ujra kell néznem!
Most , hogy vetités alatt van, ujra érdekessé vált, és hiába néztem anno kétszer, sok minden homályos!
K. Judit 2016 aug. 30. - 14:16:41
(33/404)
Én úgy emlékszem, hogy a fõkóstoló udvarhölgy Gwanghae embere, bár nem biztos, hogy mindig megvárja a király parancsát, néha saját szorgalomból is cselekszik. Úgy rémlik, hogy hálával tartozik a királynak és ezt soha nem felejti el, kitart mellette ... Van, hogy kifejezetten le kell állítani. Próbálok nem spoilerezni, szerencsére vannak dolgok, amikre csak homályosan emlékszem.

Annak ellenére, hogy Gwanghaet hivatalosan soha nem nevezték ki királlyá (nincs is Temple, vagy Posthumous neve) mégis csak király volt.
(Szerepel is a Joseon királyok listáján.)
döncimama 2016 aug. 30. - 13:48:35
(32/404)
Jól láttad. Nekem ugyan új a 25 gyerek, de lehet, hogy így volt a valóságban. A késõbb királlyá lett Gwanghae (bocsi, ha rosszul írtam) több filmben is és sorozatban is felbukkan, sokszor elõveszik a sorozatkészítõk. Más sorozatban erõsebb és kevésbé befolyásolhatónak mutatták, de nyilván mindegyikben van igazság. A tiszta történelmi hátteret nem ismerem.
Nagyon jó sorozat, nemrég fejeztem be (letöltve néztem, felirattal).
Lehet, hogy egy részt megnézek majd a TV-ben - kíváncsi vagyok a szinkronhangokra.
6/10
napraforgó 2016 aug. 30. - 12:50:39 6/10
(31/404)
Én személy szerint nagyon örülnék, ha olyan valaki, aki már látta a sorozatot - különösen így az elején - nyújtana valami háttérinformációt, illetõleg magyarázná az aznapi történéseket.
Én ma azt láttam, hogy adva van egy öreg király, Szondzso, akinek van 25 gyereke, 23 különbözõ ágyasoktól, és kettõ a második királynétõl, de õk még nagyon kisgyermekek. A 16 éve koronahercegnek kinevezett Gangve (vagy akárhogy is ejtik) meglehetõsen alkalmas a trónra, õt még a nála idõsebb bátyja is elismeri. Igen ám, de a Kínai császárság, a Ming dinasztia nem adja áldását az utódlásra, évrõl-évre elutasítják a kérelmet. A király, mivel már a törvényes ágból is származik utóda, azt fontolgatja, hogy leváltja a koronaherceget és a szinte csecsemõ fiát nevezi ki. Ezt a különbözõ politikai frakciók nem veszik jó néven, ki ezt, ki azt az utódot látná szívesen a trónon. A király színvallásra akarja kényszeríteni a minisztereit, de ez a törekvése nem igazán lesz sikeres.A király elhatározza, hogy visszavonja a címet a koronahercegtõl.
Gangvét nem úgy mutatják be, mint aki forralna valamit az apja ellen, azt megteszik mások helyette. Az epizód végén Gangve a haldokló - megmérgezett - királyhoz érkezik meg és kijelenti, hogy jó király lesz belõle.
Na, én ezt így láttam ma, ha valaki ki tud igazítani, vagy magyarázni valamit, nosza, tegye meg.
Eszter Szür 2016 aug. 30. - 12:25:00
(30/404)
Sziasztok! Hwajung-a fény hercegnõje címen indítottam facebook csoportot. akinek van kedve nyugodtan csatlakozzon! https://www.facebook.com/groups/1779017775648598/
bori3 2016 aug. 30. - 09:43:27
(29/404)
Nagyon sok helyre fel van töltve - egyik ...

http://doramax264.com/26782/hwajung-drama-2015/
offtopic
ildimix 2016 aug. 30. - 09:31:50
(28/404)
Én tegnap nem néztem a sorozatot megvárom, amíg feltöltik valahova. Nekem ha dolgozok korai az idõpont most még szabin vagyok pár napig. Ahogy Napraforgó írta én is félek a sok szereplõtõl.
moni06 2016 aug. 29. - 17:45:20
(27/404)
Nagyon örülök, hogy végre újra képernyõre tûztek egy koreai sorozatot! Majdnem lemaradtam róla, de szerencsére idõben "kapcsoltam"! :)) Remélem, hogy ez csak a kezdet...!
biri66 2016 aug. 29. - 16:48:44
(26/404)
Elkészítettem tegnap az anyagot Jungmyung hercegnõrõl (vigyázat, spoileres!), alatta pedig egy képes összeállítás látható az õt megszemélyesítõ Lee Yeon-hee színésznõ eddigi pályájáról.

A blogban fent jobb oldalt mindig kiteszem majd a következõ epizód néhány perces videóelõzetesét.

https://birikorea.blogspot.hu/2016/08/a-feny-hercegnoje.html
7/10
Ljerk 2016 aug. 29. - 16:35:39 7/10
(25/404)
:) Bizony rég volt az utolsó nálunk bemutatott koreai sorozat magyar TV premierje. Egyébként ha kolosszálisan jó lesz a magyar szinkron, lehet megnéztem újra. :)

A palota ékköve ismétlése is ma kezdõdött és bár sok szinkronhang melléfogás volt, de néhány annyira jól eltalált "hang" is megszólalt, hogy jobban megmozgatta az érzelmeimet mint az eredeti (pláne, hogy ott állandóan lesni kellett a feliratot is).