Téma: Az ajtó

Barbara0203 2012 márc. 21. - 21:24:19 Előzmény pneklara
(28/148)
Én is nagyon kíváncsi vagyok rá, várom, hogy nálunk is játsszák!
A Pesti Magyar Színház elõadását kb. 2 éve láttam, de ha még mûsoron van, akkor szívbõl ajánlom azt is. És az elõttem szólóhoz csatlakozva, nagyon jó a zalaegerszegi felvétel is, igaz, azt csak videón láttam, mire a városba kerültem, már nem ment.
pneklara 2012 márc. 21. - 15:22:06
(27/148)
A zalaegerszegiek színházi felvétele is nagyszerû volt. Egri Katival, Bánsági Ildikóval. A nézõnek nem volt hiányérzete, a pár négyzetméteres színpadon esett meg a csoda. De kíváncsi vagyok, milyen pluszt ad a filmes lehetõség a történethez.
9/10
megjottem 2012 márc. 21. - 15:04:20 9/10
(26/148)
A film közelített a könyv színvonalához és ez ritka! Bár a film végét másképp csináltam volna, a könyv befejezése sokkal jobb és mást is jelent mint a film vége.
Mindenkinek ajánlom megnézésre és elolvasásra!
mverus9 2012 márc. 21. - 11:32:55
(25/148)
Tartottam a filmtõl. Hogy lehet ezt filmre vinni? Hogy lehet ezt visszaadni? a legkedvesebb olvasmányom...És sikerült!!!!!!Mindennel maximálisan meg voltam elégedve. Biztosan mást ad annak, aki nem olvasta a könyvet. Én azt tudom mondani, hogy életre keltette a leírtakat. Én háromszor sírtam el magam kis híjján, pedig nem vagyok az a sírós típus. Csak gratulálni tudok a rendezõnek és a színészeknek is! Minden így volt jó! Emerencet így képzeltem gyereknek, fiatalnak és öregnek...Magduska is találó volt! Eperjes nem játszotta túl a szerepet, tetszett. a mellékszereplõk pedig brilliánsak voltak! egy bajom volt csak: lehetett volna hosszabb, még egy-két dolgot szerettem volna filmen is viszontlátni...de ennyi fért 98 percbe. Tökéletes megvalósítás!
Elen 2012 márc. 21. - 10:09:27
(24/148)
Egyelõre nem pontozok, mivel csak tegnap láttam a filmet, és egyelõre magammal is vitában állok. Egyrészt tetszett, azt gondolom, végig nagyon magasan tudták tartani az alkotók az érzelmi feszültséget. Másrészt is tetszett, fõleg a fõszereplõk kiválasztása miatt, azt gondolom, hogy jobbakat nem lehetett volna találni (bár Eperjes nekem nem lett Szobotka, de ez biztos az én hibám), Martina Gedeck és Helen Mirren telitalálat. Harmadrészt is tetszett, csodaszépen volt fényképezve. Negyedrészt... de ezt most hagyjuk, mert végül is egyetlen dolog van, ami engem zavart, de az nagyon: nekem Emerenc maga a görög tragédiák hõsnõje, ehhez képest a húsz év történetébõl felvillantott képek ezt nem tudták érzékeltetni. Nem éreztem azt, hogy hogyan lett mély szeretet és bizalom a kezdeti konfliktusokból és meg nem értésbõl. Összességében mégis megrázott és felemelt a film, csak azt nem tudom, hogy ez annak köszönhetõ-e, hogy közvetlenül elõtte olvastam a könyvet, és ezzel kiegészítettem magamban a filmet, vagy ez a film úgy is megállja a helyét, mint drámai mû, hogy valaki elõtte nem ismerte a könyvet?
10/10
zsolthedi 2012 márc. 18. - 07:55:26 10/10
(23/148)
Egyetértek! vegyes érzelmekkel ültem be a filmre, de gyakorlatilag az elsõ pillanattól kezdve tudtam, hogy felejthetetlen élményben lesz részem. Már a mozi közönsége is üdítõleg hatott rám. Csupa intellektuális ember volt ott. Köszöntek amikor leültek mellém. Ez sem mostanában történt velem. A film pedig magávalragadó volt. A zenétaz elsõperctõl kezdve imádtam! Ahogyan újra meg újra visszatért... Szabó István zseniális! Persze nem egy boldog film, de nem is nevetni ültünk be oda. Részemrõl le vagyok nyûgözve! A színészektõl, a helyszíntõl, a hangulattól amit teremtett,és persze Szabó Magdától! Ajánlom minden könyvolvasó, érzõ embernek. Ja és még valami. Amikor vége lettafilmnek, mi nézõk nem pattantunk fel, mint máskor, hanem amíg futott a filmkészítõk névsora, továbbélveztük a film gyönyörû zenéjét, és hangulatát. Na ez is egy volt a csodák közül.
10/10
zsinike 2012 márc. 18. - 00:02:45 10/10
(22/148)
Az eddigi negatív kritikákat nem értve, de tiszteletben tartva a film megnézése után csak Emerencet tudom idézni: Ezt soha nem felejtem el!
Nem értek a filmkészítéshez, a snittekhez, vágásokhoz, beállításokhoz, az ilyen-olyan furfangokhoz, de rám ez a film hatott és pont. Az a kategória, amit nem felejt el az ember ha kilép a vetítõterembõl, hanem dolgozik, munkál benne, be-bevillannak képek, hangok, dallamok, érzések.
TDF 2012 márc. 17. - 21:07:09
(21/148)
...annyira jó volt a film, hogy a pattogatott kukoricát is elfelejtették mellettünk megenni. Nagyszerû film!
9/10
desira 2012 márc. 14. - 18:40:05 9/10
(20/148)
Tényleg! Hû de figyelmetlenül néztem a filmet. Csak az összetört porcelánról jutott eszembe a Napfény íze, na és hiányoltam a zsebórát, ami szintén több Szabó-filmben felbukkan :)
Szaracén 2012 márc. 14. - 16:53:24 Előzmény desira
(19/148)
Egy talpából tüskét kihúzó bronzfigura, az ún. "Tüskehúzó" másolata:
http://hu.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCskeh%C3%BAz%C3%B3_fi%C3%BA
Egyértelmû utalás a Napfény íze visszatérõ jelenetére.
6/10
toscana54 2012 márc. 13. - 09:41:30 6/10
(18/148)
Nagyon szerettem a regényt, ezért néztem meg a filmet. Nem adott azonban akkora élményt, mint a könyv. Kevés mondanivalót hordoz, egy jó tv-film szintjén van. Különösen a film elején volt olyan benyomásom, mintha a jelenetek nem egymásból következnének, hanem csakúgy egymás mellé lennének téve. Nekem kevés volt az intellektuális és érzelmi töltet. Helen Mirrent szintén nagyon kedvelem, de nem gondoltam, hogy jó választás. A film elején nem is tudott nekem hiteles lenni, de aztán megnyert, annak ellenére, hogy szerintem õ nem igazán drámai alkat, kevés fájdalmat tudok elhinni neki. Bánsági Ildikó szinkronja remek. A német színésznõ is telitalálat, az egész megjelenése felidézte bennem Szabó Magda alakját.
9/10
4427 2012 márc. 13. - 08:35:25 9/10
(17/148)
Bp.-i interjú Helen Mirren-nel, aki nem csak nagyszerû színésznõ, de nagyszerû ember is.
http://videotar.mtv.hu/Kategoriak/Aranymetszes.aspx
10/10
epercs 2012 márc. 12. - 19:42:25 10/10 Előzmény Szaracén
(16/148)
Jiri Menzel
9/10
desira 2012 márc. 12. - 18:55:56 9/10 Előzmény Szaracén
(15/148)
Menzel a harmadik Oscar-díjas, a Szigorúan ellenõrzött vonatokért. Az asztalon lévõ szoborra nem emlékszem. Teljesen lekötötte a figyelmemet az üveggömb :)
Szaracén 2012 márc. 12. - 08:55:49
(14/148)
Szeretem Szabó István filmjeiben a hûségét a színészeihez: Andorai Péter, Börcsök Enikõ vagy Bánsági Ildikó nélkül elképzelhetetlen egy Szabó-film (bár utóbbi csak a hangját kölcsönözte Helen Mirrennek).
Szeretem, hogy mindig feltûnik a filmjeiben egy-egy snittben maga a rendezõ, ezúttal nem is akárki társaságában, így elmondhatjuk, három Oscar-díjas is szerepel a filmben. Szerintetek ki a harmadik?
És ha már a kérdéseknél tartunk, szerintetek mire utal az íróasztalon lévõ kis szobrocska?
9/10
offtopic
rues 2012 márc. 11. - 11:45:07 9/10
(13/148)
Elöljáróban szeretném leszögezni: nem vagyok Szabó István rajongó! De ez a filmje kitünõ!!!A szinészkiválasztása
kiváló. Az idõutazásos képei csodásak, a kisérõzene bitang jó. A film legnagyobb értéke a két nõ, akik az abszolút
fõszerepben brilliroztak. Mindent összevetve Szabó Magda szép, megható filmjébõl névrokona-Szabó István igazán
szép filmet alkotott.
9/10
4427 2012 márc. 11. - 08:40:51 9/10
(12/148)
Örvendek, hogy az egy-két soros bejegyzésem egy egész kis mini-esszére ihletett. Minden sorával egyetértek. Köszönöm.
Itt csak annyit tennék hozzá, hogy Martina Gedeck (is) régi kedvencem. A Bella Martha (2001) c. filmben figyeltem fel rá.
Hellen Mirren pedig, úgy látszik, a királynõtõl a bejáró nõig, minden el tud játszani!
9/10
krampampuli 2012 márc. 11. - 00:21:50 9/10
(11/148)
Átgondoltam mit akarok írni, közben belepillantottam a perry írásába és hát lényegében leírta. Elsõsorban Martina Gedeck-et mellett kiállva akartam írni mert a nézõ hajlamos csak a fõszereplõt isteníteni ha jó és ennek homályában a másik fõhõs úgymond nem kap annyi fényt. Pedig Martina alakítása legalább akkora feladat csak nem annyira látványos hiszem Herren karaktere a maga különcségével úgy gondolom könnyebben hozható. Zseniális mindkettõ de nem szabad csak arra fókuszálni ami amúgy is a szemünk elõtt van. Eperjes pedig ma felett hozza a karaktert. Eperjest nem kedvelõknek is merem ajánlani s ha most sem akkor kénytelen vagyok elfogultságot feltételezni. Megy a 9-es.
perry 2012 márc. 10. - 22:57:35 Előzmény 4427
(10/148)
Fura dolog a regény a film és a színház.
A regény olvasó mûfaj, sorról, sorra bennünk feslik fel a két nõ alakja, felruházzuk magunkban õket arccal gesztsokkal. Csak miénk, intim mûfaj olvasni.
A színház az a csoda mikor hús-vér emberek közlik a regény pillanatait, állandó impulzusokat kapunk, gesztusok szépségében gyönyörködhetünk, a színész rabul ejt és elvarázsol.
A film már nehezebb dió, egy dimenziós, másokkal kell megosztani az élményt - ami nem midig áldásos - igen erõs színészi jelenlét kell ahhoz, hogy az intenzív élmény eltaláljon hozzánk.
Szabó István érzésem szerint két színésznõre bízta a filmet, akik mellesleg briliáns szerepformáló tehetségrõl tesznek tanúbizonyságot. Minden egyes képkocka hiteles és drámai amikor õk vannak a színen.
Még azt is mondhatnám , hogy Eperjes Károly is a helyén van , ironikus humorával a két hölgy között.
Amint eltûnik Emerenc és az írónõ közti távolság és utána a két nõ elfogadása egymásra hangolódása Szabó István szakmai bravúrját
dicséri.
Persze mondhatom azt is , hogy ez nem az a film amiben számon kérhetjük Szabó Magda regényének komplex sokrétû
gondolatait a regényfolyam az ajtó metaforáinak "színeit", annál inkább Szabó Istvántól megszokott emberi konfliktusok és a társadalom viszonyát az egyéni drámák mély és hiteles képi megvalósítását.
A regény és a film más és más mûfaj Az Ajtó ebben a konstellációban egy réteget mutat fel adottságai miatt jelesül
Emerenc és az írónõ viszonyát.
Szép és nagyon intenzív érzelmeket közvetítõ film az ajtó már, már azt is írhatnám a klasszikus filmes megvalósítás
jegyében, kissé patetikus képi megfogalmazásban viszont fantasztikus rendezõi színészvezetéssel.
Akár még a filmzene is hozzá tesz valami fájót az érzelmi elfogadáshoz.
Számomra Szabó István filmje néha az Órák csodálatos nõi világát idézi meg az emberi elesettséget, egymásba kapaszkodást, felelõsségét a másik iránt és valljuk be ez sem kevés.
9/10
4427 2012 márc. 10. - 10:49:39 9/10
(9/148)
Én nem az elõzetest láttam, hanem a filmet.

Az erõteljes drámai alapanyag Szabó Magdának köszönhetõ.
A fõszereplõ bravúros megformálása pedig Helen Mirren-nek.
Az egy másik bravúr, hogy egy igazi világsztárt sikerült Szabó Istvánnak, Ragályi Elemérnek megszereznie.