guess.who 2020 jan. 06. - 07:49:32 Előzmény napraforgó
(147/2087)
Nem-nem, felvette a csákányt is, mikor hazafelé indultak. Sőt: előbb a bal vállára vette, aztán mikor azzal a kezével karolt a gyerekbe, áttette a másikra.

Az egyébként érthetetlen volt, hogy előbb ELDOBTA a kötelet és kézzel próbálta elérni Gyulát az üregben, aztán vette fel újból és lógatta be.
guess.who 2020 jan. 06. - 07:45:40 Előzmény napraforgó
(146/2087)
Éppen azért érthetetlen, hogy ha nem először szökött ki Ilona, akkor miért árulta el? Hiszen ezzel nem csak a nővérét buktatta le, hanem a saját további szökdöséseit is lehetetlenné tette...
A könyvektől való tiltás meg egyértelmű: a nőnek nem az a feladata (a baronesznek sem), hogy okos legyen és világ dolgaival foglalkozzon, azokat megértse és beszélgetni tudjon róluk, hanem hogy egy pénzes kérő gyorsan elvegye és ezáltal növelhesse a család a birtokát és a vagyonát. Ahhoz meg fölösleges a sok buta könyv olvasgatása, arra ott vannak a tudósok, romoljon az ő szemük a betűktől. :) Felteszem: a svájci leányiskolában sem integrálszámítást tanítottak Annának... :)
5/10
napraforgó 2020 jan. 06. - 02:45:06 5/10
(145/2087)
Ez a kovács szabadon járkál a kastélyban és az egész uradalomban, akkor mi a fenének ás alagutat? Hová akar eljutni, Kinába?
Az 1890-ben volt funkciója az alagútnak, na de itt mi lenne az?
5/10
napraforgó 2020 jan. 05. - 19:26:05 5/10
(144/2087)
Oké, a kovács ásta a gödröt, de minek? Mit keres?
5/10
napraforgó 2020 jan. 05. - 18:29:54 5/10 Előzmény napraforgó
(143/2087)
Bizony, vaitt logikai bakugrások - kitörölt ez a dög pár betűt: vannak itt helyesen
5/10
napraforgó 2020 jan. 05. - 18:28:02 5/10 Előzmény guess.who
(142/2087)
Nem, a kötél nem elég bizonyitéknak, az igaz, de miért volt Zalánnál épp akkor? És vicces, de úgy láttam, hogy rögtön eldobta a csákányt és a kötéllel kihúzta a fiút, Gyulát, majd ápolgatta kicsit a lábát és hazatámogatta. De nem láttam, hogy fölvette volna a csákányt és azt is magával vitte volna.

Ez a kötél-dolog nekem mindenképp sántit. Sokkal hihetőbb lett volna, ha Gyuszi a veremben, arra jár Zalán, nincs nála semmi, ezért azt mondja, várj kölök, elszaladok hozok kötelet, stb. És aszerint, hogy a falu, vagy a vasút van közelebb, elmehetett volna segitségért.
De ha már csákánnyal és kötéllel bandukolt, hát legkésőbb akkor kellett volna magyarázatot adnia, amikor hazavitte Gyulát. "Épp mentem a... ilyen-olyan dolgomra, amikor meghallottam a fiút óbégatni a veremben. Szerencse, hogy épp nálam volt a csákány, meg a kötél, igy rögtön ki tudtam húzni." Én ilyen magyarázatot várnék.
De annyira bénák a dialógok, olyan hevenyészetten van csak kidolgozva a történet.
És ha az eleje ilyen slendrián, milyen lesz később?
5/10
napraforgó 2020 jan. 05. - 18:16:41 5/10 Előzmény guess.who
(141/2087)
mindent elárult a kis cserfes... De miért is?

Ilonka nyilván nem először szökött ki a cselédlépcsőn, nem is értem, miért szomorkodott akkor ott a lépcsőn és öntötte ki a szivét Mariskának. Aztán az asszony tanácsa ellenére mégis eljárt a szája, ráadásul úgy jött le a dolog, mintha Anna rángatta volna bele a húgát.
Nem tudom, hogy hány éves ez a hugica, de hogy nem butuska kisgyerek már, az szemmel látható.
Az meg tisztára érthetetlen, hogy miért tiltják a lányokat az olvasástól? Azt még megérteném, hogy megnézik, miket olvasnak, de versek, romantikus regények csak nem tesznek kárt a fejecskéikben.

Bizony, vaitt logikai bakugrások szép számmal.
guess.who 2020 jan. 05. - 18:16:21 Előzmény napraforgó
(140/2087)
A kovács kötelét szerintem ne tekintsd a bűnössége egyértelmű bizonyításának: akkoriban azért alapeset volt, hogy mindenféle kötélnek, spárgának, madzagnak, kötözőnek kellett a háznál lennie: hiszen az állatokhoz, a szekérhez, a szerszámokhoz, a szőlőhöz, meg úgy egyébként: szinte mindenhez használtak valamilyet.

Igen, a szolgabíró leszidta a hadnagyot, hogy a báróékat zaklatta, de meg is válaszolod a másik kérdésed (ti. hogy miért nem faggatta a papot és a harangozót?), hiszen azért nem, mert nem a nyomozás volt az elsődleges a számára, hanem az, hogy Annával beszélhessen. Megint. :) Így aztán a hivatali kötelességét kicsit hátrébb sorolta... Így szokott kezdődni, aztán következik az, hogy hajnalig semmiségekről fecsegnek Viberen. Ja nem, Bell még csak 11 év múlva jegyezteti be a telefon szabadalmát. :)

Mondjuk az is igaz, hogy a báróéknál megejtett "kihallgatás" nem biztos, hogy Annának annyira tetszhetett, hiszen tényleg eléggé agresszív módon vegzálta a hadnagy semmitmondó kérdésekkel. És mégis sugdolózott vele, meg bevallotta a szülei előtt, hogy vannak titkai. Márpedig a monogramos díszzsebkendő is egy ilyen titok! :)
guess.who 2020 jan. 05. - 18:05:41 Előzmény napraforgó
(139/2087)
Szerintem a kovács nem nézi a lópatkókat, az a lovász dolga, az ő feladata csak a műhelyében kezdődik, ha a lovász úgy ítélte meg, hogy patkolni kell vagy reparálni és elviszi hozzá az állatot... :)

Amit viszont nem értek: Ilona baronesznek azt mondta Mariska, hogy hacsak nem faggatja a bárónő, akkor hallgasson arról, hogy kiszöktek Annával. Ehhez képest a 3. részben a hugival együtt jön anyu leszidni Annát, tehát mindent elárult a kis cserfes... De miért is?
(És a szatócs abban a jelenetben többször is kisasszonyozza Annát, aki egyetlen szóval sem javítja ki vagy tiltakozik, pedig korábban a boltban kikérte magának.)
5/10
napraforgó 2020 jan. 05. - 18:05:05 5/10
(138/2087)
Imre többször is beszélt Annával - mikor hazavitte, amikor a lány felkereste az otthonában, aztán másnap újra a kastélyban. Egyetlen szóval sem tudott meg többet, mint legelőször - a ló megbokrosodott a robbantás zajától, ledobta a csajt, látni meg nem látott senkit. Persze, ez a kihallgatás csak ürügy volt, hogy láthassa a lányt, és elég ügyetlen próbálkozás volt.

Hiányolom a pap és a harangozó kikérdezését. Gondolom a pap tartott hajnali, vagy reggeli misét. Kik vettek részt rajta? Mindenki távozott? Bezárta a pap a mise után a templomot? Ha igen, miért? Én úgy tudom, hogy Isten házát nappalra nem zárják, oda bárki bármikor betérhet imádkozni. Miért harangozott a harangozó? Újabb misére hivta talán a hiveket? Látott-e valakit? Jó, lehet, hogy hátulról ütötték le és kötözték meg (Zalánnál volt hasonló kötél....), de akkor is ki kellett volna kérdezni őket.
De még csak szóba sem került. A szolgabiró megrótta a zsandárt, hogy zaklatta a bárót és családját, de egy árva szóval sem kérdezte, kihallgatta-e más a papot, meg a harangozót, vagy bárki mást. A templom a főtéren áll, ahogy az faluhelyen szokás, és arra sokan járnak. Piacnapokon tán árulnak is - látszott az előzetesből, amikor a zsandárok ott terrorizálták a népet, az árusokat, meg a többieket.
Tényleg fura, hogy a nyomozás az egyszem baronessz nyaggatására korlátozódik.
kovimari 2020 jan. 05. - 17:59:44
(137/2087)
Erről jut eszembe a grófi kocsis panaszkodása:

Apám is gróf,
a fiam is gróf,
csak én vagyok kocsis.

Bocsi.
5/10
napraforgó 2020 jan. 05. - 17:26:15 5/10 Előzmény guess.who
(136/2087)
Akkoriban minden férfi 3 részes öltönyt viselt, a mellény azért nem azonos a zakóval, szerintem ha otthon mellényben üldögél, az rendben van, de ha hölgyek jönnek, illik belebújni a zakóba, itt a zubbonyba.

A kovácsnak annyi dolga lehet az istállóban, hogy megnézze a lovak lábán a patkót, hogy nem kell-e cserélni. Neki kell észrevenni, ha elhasználódott, vagy meglazult, ilyesmi.
És tényleg fura, hogy hová ment Zalán csákánnyal a vállán és kötéllel a kezében. Ezeket nem viszi az ember magával, csak ha célja van vele. Nem hiszem, hogy a vasútépitéshez ment, oda nem kell kötél. A csákányt még csak betudnám a nehéz terephez, de inkább ásó, meg lapát kellett oda is.
guess.who 2020 jan. 05. - 17:14:22 Előzmény napraforgó
(135/2087)
A másnapi zubbonyozás azért volt, mert eleve készülődött a munkába és az öltözködés közben zavarta meg a szolgabíró (másodszor is eléggé modortalanul). De előző nap nem ingujjban üldögélt Annácskával, hanem volt rajta egy mellény, az úgy szerintem már határeset. :)

Az viszont tényleg fura, hogy az egész harangos-templomos dologról senki egy szót sem szól azóta. A papot sem kérdezte a báró (pedig biztos hallották a folyamatos harangozást), illetve ha jól rémlik, a harangozó arcát is csak egy rövid snitt erejéig mutatták ájultan, szövege egyáltalán nem volt. Pedig hát ugye bárhogy is forgatjuk, EGY segítője kellett, hogy legyen Sanyikának. És az illetőnek vagy kulcsa volt a templomhoz, vagy ellopta a harangozóét, hiszen minden zárva volt, amikor a papék odaértek. Illetve egy harmadik lehetőség, hogy még akkor is ott volt elbújva a templomban, amikor betörték az ajtót. A zsandárnak persze eszébe sem jutott, hogy szétnézzen. :)
guess.who 2020 jan. 05. - 17:06:08
(134/2087)
Tényleg: erre a "kovács-lovász" fiúra elhangzott valamikor valami bizonyíték is, vagy csak mi (no meg Katica) vélelmezzük, hogy lovász IS? Mert ugye az istállóba bement, de nem csinált ott semmit, mikor Katica elzavarta, nem is volt ott semmi dolga... A wikin is csak kovácsként aposztrofálják.
Az sem derült ki, hogy eredetileg ugyan hová készülhetett kőfejtő csákánnyal és kötéllel, amikor kigmentette Torzsa Gyulát a barlangból?! :)
5/10
napraforgó 2020 jan. 05. - 16:58:29 5/10
(133/2087)
Milyen szép nő a zsidó boltosnét játszó szinésznő. Hörich Nóra Lili a neve, de még nem láttam semmiben.
5/10
napraforgó 2020 jan. 05. - 16:46:02 5/10
(132/2087)
Én valahogy hiányolom, hogy a leütött harangozót nem hallgatták ki. Nem látott, nem hallott semmit?

A másik: A hadnagy ingujjban üldögél a két baronessz mellett, szerintem ez modortalanság volt akkoriban. Bezzeg amikor a szolgabiró jön másnap reggel, akkor már bújik is bele a zubbonyába.
5/10
napraforgó 2020 jan. 05. - 16:42:28 5/10
(131/2087)
Katicáról azt mondták,hogy Erdélyből hozták magukkal, árva volt és Annával együtt nőtt fel.
guess.who 2020 jan. 05. - 14:10:20
(130/2087)
Lehet, hogy hülyeség, de az egyik istállós jelenetnél elhangzott, hogy Katica árvagyerek, nem ismeri a szüleit. Aztán csodálkozott, hogy Sándor Babától nem fél, nem nézi le stb. És hogy milyen okos és ravasz a cigányasszony...
Szóval teszek ide egy tippet, hogy idővel kiderül: Katica nem teljesen árva, hanem Baba az anyja. Az apját még nem tudom, de ha a DÖ ötleteiből merítek, akkor két lehetőség jöhet szóba: vagy a báró, vagy Torzsa Gyuszika. :)
guess.who 2020 jan. 05. - 13:41:15
(129/2087)
Ja, egyébként szerintem nincs ok panaszra: a Bátrak földjét csak EGY reklámszünet szakítja meg, míg az előtte futó DÖ-t szerintem minimum három... Pedig mindkettőnek kb. 3/4 órás epizódjai vannak. :)
guess.who 2020 jan. 05. - 13:39:17
(128/2087)
A csendőrség az még csak később jön: a kiegyezéssel megszűnik ugyan a zsandárság, de 1881-ig várni kell még a csendőrség létrehozására. :)