trudy 2022 jan. 06. - 12:55:35
(29/29)
Értem, hogy nagyjából milyen szeretett volna lenni ez a film, de nekem sajnos nem jött át eléggé sem a hangulata, sem a mondanivalója. Már az eleje teljesen abszurd, hogy

egy tanár csak úgy otthagyja a munkáját, ami az élete, és a diákjait, akiket elvileg nagyon kedvel, hogy néhány hetet csak úgy nyaralással töltsön, amire egy nő inspirálta, akivel fél órát töltött együtt

. A tanár karaktere egy filmben számomra az egyszerű, szegény, de lelkiismeretes, művelt és a munkáját nagyon szerető ember figurája szokott lenni. Itt ebből nem sokat látunk. Aztán a film nemsokára átcsap egy történelmi színezetű drámává, csakhogy a valós történelmi eseményekhez nem sok köze van, valamint a köztudatban kevésbé ismert portugál forradalmat érzelmileg sem hozza közelebb a nézőhöz. Továbbá sem a forradalom, sem a szerelmi szál, sem a tanár életének alakulása nincsen kidolgozva, csapong ide-oda a történet, abszurd összefonódások bontakoznak ki a szereplők között, és egyáltalán nem a 60-as 70-es években érzi magát a néző, inkább a 2. világháború idején. A nyitott befejezés tetszett volna, ha a kopottas, unalmas tanár és a nála kb. 20 évvel fiatalabb, jómódú doktornő személyisége részletesebben ki lett volna dolgozva, és látni lehetett volna, hogy mi bennük a közös vagy miért nem illenek össze. Bár engem emlékeztetett sok másik ikonikus filmre (Amelie csodálatos élete, Da Vinci-kód, Fordított kánon, stb.), mégis messze elmarad tőlük és inkább a sántikáló, másodvonalbeli európai filmek kategóriájába sorolnám.
Edmond Dantes 2021 jan. 23. - 13:13:51
(28/29)
itt off Jó szívvel ajánlom Bille August legújabb filmjét is: A Fortunate Man, porton nincs saját oldala (Netflix). A Nobel-díjas Henrik Pontopiddan regénye a nyersanyag, amit nem hiszem, hogy itthon túl sokan olvastak. Nagyon hosszú film, de végig lekötött. Egy sokgyerekes, kőkemény szívű és vasszigorú falusi lelkész egyik fia szakít a családi hagyománnyal: ő nem akar lelkésznek állni: mérnökként nagyívű műszaki találmányaival -szél- és vízenergia hasznosítás úgy 130 évvel ezelőtt!- csinálna inkább karriert. Koppenhágában is elutasítás, meg-nem-értés fogadja, "megelőzte korát" ... aztán váratlanul rámosolyogni látszik a szerencse. Ettől fogva ő a "szerencsés ember", ahogy a film címe szól. De vajon mindörökre? Vajon ki tudunk-e bújni a bőrünkből? Át tudunk-e lépni szociális-értékrendbeli szakadékokat?
10/10
tóthlászló 2020 dec. 01. - 21:12:38 10/10
(27/29)
Nagyon szép film és ragyogó példa arra, hogy hogyan kell a fiatalként megélt múltat idősebben látni.
offtopic
Edmond Dantes 2020 nov. 24. - 19:41:03
(26/29)
Neten fent van, legalisan megtekintheto.
Edmond Dantes 2020 nov. 24. - 16:59:46
(25/29)
Jó szívvel, nekem tetszett.
Edmond Dantes 2020 nov. 23. - 14:42:11
(24/29)
Nem thriller mint fent olvashato es nem unalmas, ahogy irjak forumtarsak. Elejen-vegen hallhato koltoi-filozofalo gondolatok kicsit terjengosek, a kozepso 90% jo ertelemben veve szorakoztato, nivosan elmeselt, fordulatos tortenet. Egy szep varosban, aminek voltak csunya evtizedei.
sofija 2020 nov. 15. - 13:32:24 Előzmény Prvic
(23/29)
Szia ! Láttam szereted a Szél árnyékában c. Zafon regényt, folytatásai az Elfeledett könyvek temetője, majd az Angyali játszma, A mennyország fogságában . Ha már olvastad őket, vagy tudtad, elnézést :)
10/10
Csivitke 2017 ápr. 22. - 18:24:12 10/10
(22/29)
Nagyon tetszett a film. Magával ragadó és elgondolkodtató. Kb 3 éve láttam elõször, azóta is már többször megnéztem és még ma is eszembe jutott, hogy újból megnézem :-)
10/10
csincsilla72 2016 máj. 07. - 18:43:56 10/10
(21/29)
Imádtam minden percét.:-) Jó film, magával ragadó és gyönyörûen fényképezett.
nick név 2015 dec. 09. - 00:08:53
(20/29)
Hú, hát nem akarok ünneprontó lenni, de nekem elég lufiként hatott a film. Filozofikus... Hát nem egy Stalker, vagy Az õrület határán, vagy A fal (Die Wand), az biztos.

Nekem ez a film nem több, mint egy rögtönzött, kissé a romantikus ködben túlidealizált megvilágosodástörténet, kis ,,okulj te is, mert most megmondom a tutit" népnevelõ felhanggal.
A véletlen szerencse és társai... Kissé felszínes, de hangzatos, vagy éppen féligazságokkal, vagy éppen megfoghatatlan igazságokkal.

Spojler - Az optikus nõnél járva a fõhõsünk persze hogy rájött, hogy a nõ pont ismer is egy idõs férfit, aki ismerte a könyv íróját. De valószerûtlenség, semmi baj, jön az aduász, a véletlen szerencse - Spojler vége.

Kissé egyoldalú és nagyot mondani akaró film. Én nem tudtam igazán elgondolkodni rajta. Egyrészt, mert tele van féligazságokkal és egy kis humbukkal, másrészt még az is elég didaktikus.
És meg-meg csillan benne még az individualizmusba csomagolt egoizmus is. Egy tanár, aki csak úgy hátrahagy csapot-papot és nem a piros kabátos nõért, hanem a könyv szerzõjéért. Vagy a valamikori diák, az író, aki istent vádol a mindent tudásért, mert õ olyan forradalmi és mindentõl független személyiség, egy abszolút önálló lélek, de persze, mint jó portugál, azért mégiscsak hívõ, na mindegy.

Nem gondolatot akar ébreszteni, hanem szájba akar rágni. Olyan igazi balos hõstörténet, vagy micsoda, nem igazán emelkedik felül ezen a paradigmán sajnos. Nem nevezném filozofikusnak.

Egy történetet mesél el, eléggé túlidealizálva. Valaha hasonlóak voltak a propagandák.
A vége tiszta romantikus, csak hát sajnos nem mûködik az sem.
Morten 2015 jún. 14. - 18:35:46
(19/29)
Az öreg Bille megint nem hazudtolta meg magát...remek kis elgondolkodtató filozofikus filmet karcolt ide nekünk...
Kicsit a Kísértetházra emlékeztet. De ez nem von le az értékébõl. Nagyon tetszett...néztem volna még órákig.
Csak gondolkodni szeretõ Európai filmeket kedvelõknek ajánlom csemegézésre.
De azoknak Nagyon!!
4/10
Pjotr Puszta 2015 jan. 23. - 23:43:03 4/10
(18/29)
szerintem sem unalmas... viszont túlzottan szentimentális, és közhelyes. annyira, hogy már élvezhetetlen, pedig akár jó is lehetett volna (a zenéje pl. csapnivaló).
9/10
sisteryes 2014 nov. 24. - 08:55:57 9/10
(17/29)
Én szerettem ezt a filmet.Leültem és ott maradtam. Sokan egy lasabbb történetvezetésre könnyen rávágják,hogy unalmas. Nem volt az.
k11zoltan 2014 szept. 24. - 23:24:09
(16/29)
Nem volt rossz.
10/10
madrika91 2014 szept. 06. - 23:35:03 10/10
(15/29)
Én megmondom õszintén, Lisszabon miatt néztem meg a filmet-egy hónapja jártam ott, és beleszerettem. De a filmbe is. Valóban lassú, de unalmasnak nem mondanám. Lekötött minden percében, számomra egyértelmû 10/10, zseniális színészi alakításokkal. talán a vége tetszett kevésbé, kissé mást képzeltem el, de így is tökéletes volt a film.
tortura 2014 aug. 04. - 09:42:41 Előzmény Prvic
(14/29)
Szerintem sem olyan rossz, egyszer meg lehet nézni. Nekem Jeremy Ironstól egyébként a Lopott szavak tetszett a legjobban.
pihes 2014 aug. 04. - 06:53:45
(13/29)
Szuper film, jót lehet rajta aludni!
6/10
Prvic 2014 júl. 30. - 23:27:41 6/10
(12/29)
Remek film, egészen lenyûgözött!... Nagyon szeretem Zafón regényét, A szél árnyékát, hangulatában arra emlékeztet. (10-est akartam rá adni, véletlenül kattintottam a 6. csillagra.)
9/10
NADALFAN 2014 júl. 30. - 22:59:51 9/10 Előzmény nyuunya
(11/29)
akik lehúzzák azok sajnos nem vevõk az értékes filmekre , mert ez szerintem is az. jó a film 2 idõsikban történõ cselekmény vezetése,izgalmas bepillantás Portugália vérzivataros idõszakára .nekem bizony nagyon tetszett.
9/10 .
Andrew8 2014 márc. 25. - 12:04:45
(10/29)
Christopher Lee ( Vesszõbõl font Ember, James Bond, Star Wars 2-3 Dokuu gróf, vagy Szarumán GYU trilógiából, Charlie és Csokigyár) is feltûnik egy rövid jelenetig! Mégsem látom itt a színészek közt.