Téma: Hetedik

8/10
zee944 2008 aug. 10. - 12:05:25 8/10 Előzmény sappy
(139/619)
Ezt nem is vitatom. Egy elvileg kész forgatókönyvet háromszor, négyszer, de akár tízszer is átírnak, mire elnyeri azt a formáját, amit a filmen látsz, és sokszor nem az eredeti szerzõ, hanem bérmunkások. De ha valakinek olyan nagy a hozzájárulása, az általában kreditet is kap.
sappy 2008 aug. 09. - 20:30:38 Előzmény zee944
(138/619)
annyit vinogradov védelmében, hogy tényleg más az eredeti szkript, mint ami lett belõle. nem sokban, de vannak átírások. ezt onnan tudom, hogy letölthetõ a netrõl az eredeti, így olvastam. egyébként biztos sokat dolgoztak fincserrel közösen még a forgatókönyvön, mert vóker a harcosok klubjába meg a pánikszobába is beleírt, átírt részeket.
sappy 2008 aug. 09. - 20:27:44 Előzmény bhg
(137/619)
ha csak azt mondod, hogy tele volt logikai hibával, de nem hozol fel példákat, akkor arra mi a szart lehet írni?

SPOILER!!!!!!!!
Mrs. Koldpléj bedobozolása teljesen logikus volt, csak sajnos neked nem sikerült felfognod. ha az elõzõ úgy 30 hozzászólásba beleolvasol, akkor még magyarázatot is kapsz rá. Az esõ pedig jelképes, metaforikus a filmben, mint a piros ruhás kislány a sindlerben.
bhg 2008 aug. 08. - 23:44:40 Előzmény -Moki-
(136/619)
végigolvastam a több mint 150 hozzászólást és nagyon elszomorított, hogy senkit nem találtam az enyémhez (pontosítok - miénkhez, mert a férjem is egyetért) hasonló véleményt.
Engem nagyon tud bosszantani, ha egy jó ötletet buta hibákkal elszúrnak.
***SPOILER***
persze ezek közül a legnagyobb a már többek által kifejtett végkifejlet. Tényleg nem logikus, hogy meghal a feleség, azt meg hogy Pitt is meghaljon szerintem meg lehetett volna oldani
azt mondjátok zseniális a rendezés, lehet hogy a forgatókönyvben volt a hiba, de a sablonos zsarujelenetek, a néhol elrontott folytonosság, a logikátlanságok nagyon lerontják
a hangulat elismerem stimmel, bár kevesebb esõvel ugyanúgy lehetett volna borzongani, ha egyszer nem a látvány hanem a gondolat a lényeg
egyébként én azt hittem, hogy Pitt bûne a kevélység lesz, aztán rájöttem, hogy az már megvolt
***Spoiler vége***
persze azért sok filmet megelõz minõségben, de közel sem voltam tõle annyira elájulva mint itt szinte mindenki.
9/10
delpiero10 2008 aug. 07. - 11:10:42 9/10
(135/619)
Hátborzongató!
Gondoltam tegnap mikor 23 órakor elkedztem nézni és abba sem bírtam hagyni míg vége nem lett a fílmnek.
Pedig közel sem elõször láttam és nem is másodszo. Mégsem tudtam "félbehagyni" és mondani magamnak ,hogy majd holnap befejezzünk ,ennél a fílmnél ezt nem leht ,ez komplexen együtt kell látni ,mégha már tudtam is mi lesz a vége a mûnek.
Úgy emlékszem ezelõtt 1 évvel néztem meg ,és most biztos nem veszem elõ 1-2 évig ismét az biztos ,mert ez nem az a fajta fílm. Itt aztán az agy dolgozik rendületlenûl ,fõleg ugyebár arról ,hogy mi mit tennénk David Mills nyomozó helyében ,ha megtörténne az a szörnyûség.
Az ember legtöbbször egyet értene Pittel ,de ha te álnál ott nem olyan biztos ,hogy mindenki meg tudná tenni az ominózus dolgot még ilyen lelki állapotban sem.
leopard26 2008 júl. 31. - 12:29:14
(134/619)
Mindenki hagyja ki az it hirdetõ letöltõoldalakat,mert csak átbasznak
8/10
zee944 2008 júl. 31. - 11:43:18 8/10
(133/619)
Ismerd el vagy ne ismerd el, hogy hülyeséget írtál, de az nem túl ízléses, hogy elismered, aztán kétoldalas litániát írsz arról, hogy miért volt mégis igazad.

"Túl sok a Fincher-es vonás a forgatókönyvben [...] ugyanis Fincher olyan erõteljes személyiség, akinek hatása a film minden egyes kockáján érzõdik, vagyis pontosabban: minden pillanatban érezni, hogy ez elsõsorban FINCHER FILMJE. [...] Ez Fincher látomása, Fincher világa, az a virtuális univerzum, amelyben csak a Fincher által generált és az õ egyedi módján ábrázolt eseményeknek, jelenségeknek van LÉTJOGOSULTSÁGUK."

Ez mind-mind csak nagyhangú mellébeszélés, állítások sorozata minden alátámasztás nélkül, nagybetûs kiemelésekkel a gyengénlátók kedvéért. Ravasz megfogalmazás a "Fincher világa" meg "Fincher látomása", mert úgy értem, ahogy akarom. Magyarázd el, mik a "Fincher-es vonások" a forgatókönyvben, mik a "Fincher által generált események, jelenségek", egyáltalán, mitõl Fincher Fincher, ami a forgatókönyvet (!) illeti. És kérlek ne tereld el a szót a rendezõi munkára, az ábrázolás módjára, mert nem arról beszélgetünk. Annál is inkább érdekel a válaszod, mivel Finchernek össz-vissz 6 db. filmje van, és azon kívül, hogy mindegyik borongós és profin megvalósított (--> Fincher hibátlanul elvégezte a munkáját rendezõként), feltûnõ hasonlóságot nem látok a forgatókönyvekben - ez inkább projektválasztás kérdése.
Vinogradov 2008 júl. 31. - 10:44:45
(132/619)
"Jobban örültem volna, ha inkább elismered, hogy butaságot írtál."

Nem tudom, hogy ez milyen szempontból okoz bármiféle örömet, de ha ilyen fontos, ám legyen: butaságot írtam, csak hagyjuk már ezt a témát.

"Asszem Hollywoodban elég rigolyásak olyan tekintetben, hogy a rendezõ meg a producer legfeljebb átiratokat kér (igen, még egy Fincher-féle nagyágyú is, fõleg az elsõ nagy dobása elõtt...), de a párbeszédeket attól még a forgatókönyvíró írja. A karakterekhez meg végképp nincs köze a rendezõnek. Ha Fincher látomását véled felfedezni egy-egy filmben, az sem jelenti feltétlenül azt, hogy akárcsak a forgatókönyvnek egy kis részét õ írta, inkább csak megválogatja a projektjeit, és néha egy kicsit tereli az írót is."

Túl sok a Fincher-es vonás a forgatókönyvben, hogy ezt a tényt figyelmen kívül lehessen hagyni, úgy hogy vagy nagyon egy húron pendülõ rendezõrõl és forgatókönyvíróról van szó (ami ugyan ritka, de a legkevésbé sem egyedi példa a filmtörténetben) - ebben az esetben Neked van igazad, és ökörséget írtam, vagy, ami a Fincher-féle - ahogy Te fogalmaztál - nagyágyú esetében valószínûbb, vastagon benne volt a forgatókönyvben, és nem kicsit, hanem NAGYON terelte az írót.
Persze '95-ben Fincher még nem volt egy totálisan befutott figura (elsõ nagy lehetõsége egyébként nem a Hetedik, hanem '93-as Alien epizód volt, és már azután felfigyelt rá a szakma, különben még az is elõfordulhatott volna, hogy a Hetedik sztorijából nem ilyen befutott, A-kategóriás színészekkel csinálnak filmet - habár mint tudjuk, Hollywood-dal kapcsolatban tökéletesen ismert, hogy mennyire szeretné, ha minimalizálódna a rendezõ szerepe egy film megalkotásában - pl. egy színész, ha nem tetszik neki a rendezõ, kérhet másikat, és, hogyha "nagyágyú", valószínûleg meg is kapja a kért illetõt a készülõ filmhez).
És ennek ellenére, és éppen ezért is nagy teljesítmény a Hetedik...
Abban igazad van, hogy Walkernek is vannak érdemei, de hogy Fincher nagyon ott volt a forgatókönyv és a történet születése körül, az több, mint valószínû.

"Egyébként a Pánikszobát nem Walker írta."

Így igaz, mea culpa, ezt bizony ótvar módon elírtam. Walker ugyanis szerepet vállalt a filmben, de nem forgatókönyvíróként, hanem színészként tette le az asztalra a letehetõt.


"Utálom, ha egy rendezõt olyasmiért dicsõítenek, amihez szinte semmi köze nem volt, akié a tényleges érdem, azt meg meg sem említik."

Nos: ebben egyetértünk, ugyanis, én sem szeretem, hogy a forgatókönyvírókat (és nem csak õket) háttérbeszorítják, és érdemeiket, melyeket a filmben nyújtott teljesítményük során bizonyítottak, mind-mind vagy a rendezõ, vagy valamelyik nagyon-nagyon hansúlyos fõszereplõ fejébe nyomják babérkoszorú gyanánt.
De itt nem ez történt: ugyanis Fincher olyan erõteljes személyiség, akinek hatása a film minden egyes kockáján érzõdik, vagyis pontosabban: minden pillanatban érezni, hogy ez elsõsorban FINCHER FILMJE.
És legelsõsorban nem a forgatókönyvíróé, ahogy nem Brad Pitté, Morgan Freemané, még akkor is, hogy ha nélkülük nem lett voln remekmû.
Ez Fincher látomása, Fincher világa, az a virtuális univerzum, amelyben csak a Fincher által generált és az õ egyedi módján ábrázolt eseményeknek, jelenségeknek van LÉTJOGOSULTSÁGUK.
Tehát, ha úgy tetszik, a Hetedik, ahogy Fincher filmjeinek többsége is, ebben az értelemben közelebb áll a szerzõi filmhez, mint a sok ember hasznos együttmûködése során létre ébresztett alkotásokhoz.
Persze ennek ellenére Walker neve a semminél azért jóval több figyelmet érdemelt volna.

Úgy hogy tudod mit?
Legyen Neked igazad...
Ökörséget írtam, csak jegeljük már ezt a témát, ha egy mód van rá...
8/10
zee944 2008 júl. 28. - 15:18:27 8/10
(131/619)
Jobban örültem volna, ha inkább elismered, hogy butaságot írtál.

Asszem Hollywoodban elég rigolyásak olyan tekintetben, hogy a rendezõ meg a producer legfeljebb átiratokat kér (igen, még egy Fincher-féle nagyágyú is, fõleg az elsõ nagy dobása elõtt...), de a párbeszédeket attól még a forgatókönyvíró írja. A karakterekhez meg végképp nincs köze a rendezõnek. Ha Fincher látomását véled felfedezni egy-egy filmben, az sem jelenti feltétlenül azt, hogy akárcsak a forgatókönyvnek egy kis részét õ írta, inkább csak megválogatja a projektjeit, és néha egy kicsit tereli az írót is.

Utálom, ha egy rendezõt olyasmiért dicsõítenek, amihez szinte semmi köze nem volt, akié a tényleges érdem, azt meg meg sem említik. Egyébként a Pánikszobát nem Walker írta.
Vinogradov 2008 júl. 28. - 15:05:09
(130/619)
Így igaz, õ írta a forgatókönyvet - és aztán õ írta a Pánikszobát is - ami egyébként kevésbé lett jó, de ebbe most ne menjünk bele.

Viszont Fincherrõl, tudni lehet (nem tudom már hol olvastam, de utánanézek majd), hogy az utolsó pillanatig módosítgatja a forgatókönyveket, és csak az általa tökéletesnek ítélt verziót szokta betenni. Az pedig mindig többszörös mutáción megy át - így csúszhattak be azok a részek, amelyek Finchernek a többi jól sikerült filmjét is jellemzik, és amelyek csak az õ filmes védjegyei, és nem Walkeréi.

Valamennyire mindig fel lehet ismerni, hogy mikor valósul meg inkább a forgatókönyvíró, és mikor sokkal inkább a rendezõ elképzelése - még a szövegben is...
És itt inkább a rendezõé valósult meg...

Meg mellesleg a karakterek, különösen John Doe, azaz Kevin Spacey esetében, nem ütöttek volna akkorát, ha nem elsõ osztályú színészek játsszák õket.

De abban igazad van, hogy Walker nevét is említhettem volna...
8/10
zee944 2008 júl. 28. - 14:56:50 8/10
(129/619)
"megint csak megnyilvánul benne Finchernek az a karakterteremtõ ereje és zseniális párbeszédei"

Méghogy Fincheré! Halló! Úgy érted, Andrew Kevin Walkeré, ugyanis õ írta a karaktereket meg a zseniális párbeszédeket!
Vinogradov 2008 júl. 28. - 14:51:40
(128/619)
És akkor ez még nem Stephen King, vagy a Fûrész...
Vinogradov 2008 júl. 28. - 14:49:29
(127/619)
Nézd, nem tudom...

Az meglepett, hogy egyeseknek olyan archaikus sokkot jelentett a film, ami számomra teljességgel érthetetlen reakció.
Lányok esetében kevésbbé, de mikor fiúk kezdtek el panaszkodni arra, hogy milyen sötét meg depressziós hangulatú film...

A Hány az óra, Vekker Úr!, a Cigányok ideje vagy a Mechanikus narancs (mindhárom zseniális), na, azok depresszív hangulatú filmek, de ennél még a Sötét angyal (nem tudom emlékszik-e még valaki rá, szerintem elég jó kis sorozat volt) vagy a Külnönvélemény is depresszívebb film...
Ugyan már...
Vinogradov 2008 júl. 28. - 14:40:29
(126/619)
Megnyugatatlak: nem csak te érezted annak.
Amikor Morgan és Brad az elsõ gyilkosság után kiléptek az ajtón, ott kb egy negyvenes évekbe illõ, erõsen film noir-os és ne szépítsük, meglehetõsen elcsépelt párbeszéd hangzik el ("Nem értem, miért helyeztette át magát ide..." - ilyesmi még a Szárnyas fejvadászban is elhangzott, nem?)...

De utána jön egy (már csak a film '95-ös mivoltához képest is) lélegzetelállító fõcím Shore mester korszakalkotó zenéjével, és utána már nem volt visszaút: elszabadult és magával ragadott Fincher mester zsenialitáa.

Fantasztikus történet, látványvilág, elképesztõ hangulat és zseniális zene!
Nem ok nélkül halmozom a pozitív jelzõket!
A film rászolgált ezekre, ráadásul, megint csak megnyilvánul benne Finchernek az a karakterteremtõ ereje és zseniális párbeszédei, amelyek nem egy késõbbi filmjét is jellemzik majd. Ráadásul már itt elõtûnik Fincher - nem túlzok - életmûvének az az izgalmas társadalomkritikai vonulata, amely majd a Harcosok klubjában válik önálló ars poeticává.

És akkor még nem is beszéltem a színészekrõl.

Brad Pitt igenis hatalmas színész, bár legzseniálisabb alakítása - és ezt még senki nem írta! - a Babel c. remekmûben lelhetõ fel. Itt a nagysága igazából abban rejlik, hogy annyira belesimul a szerepébe - és ez érdekes ellentét - hogy sokszor szinte szürke, észrevétlen, a eseményeknek majdnem személytelen szereplõje marad, miközben maradéktalanul kihozza a karakterébõl a kihozható maximumot, és megmondj a frankót, mikor arról van szó.

Morgan Freeman, a nagymester, kimért és tárgyilagos, minden szavát patikamérlegen méri, úgy hogy nem is ejt ki akármit a száján, de amit kiejt, azt olyan arcmimikával és geztusokkal kíséri, hogy azt NÉZNI önmagában is maradandó émény.

Gwineth... Hát igen, õ azért kicsit több szerepet is kaphatott volna (nyilván az elfogult hangomon szólaltam most meg). Amit és ahogy mondd, az fantasztikus, de sajnos az õ szála kicsit durván lett elvarrva.
Ám ez, úgy látom csak az én véleményem, úgy hogy nem is folytatom.

Kevin Spacey... Kevin Spacey helye, és ez megingathatatlan meggyõzõdésem - a filmtörténet legnagyobbjai között van, minden filmjében, még a legrosszabbakban is, egytõl egyig lé-leg-zet-el-ál-lí-tó volt. Amit itt mûvel, az maga a hipnózis: engem is meggyõzött, tökéletesen egyetértettem a karakterével jópár dologban, még akkor is, hogy ha ritka perverz gyilkos.

Leszámítva az elõ öt percet, a film szinte tökéletes, de nálam sorrendben a második legnagyobb Fincher filmjei közül: az elsõ egyértelmûen a Harcosok klubja, ehhez nem fér kétség. Ott minden klappolt és tökéletes volt, itt azért volt egy-két kisebb hiba.

Ennek ellenére a He7edik egyértelmûen 10/9.5-ös osztályzatot kap tõlem, ugyanis apróbb hibái felett nem lehet elsiklani, és afelett sem, hogy azért - többek között - Jim Jarmusch, Fritz Lang, Emir Kusturica, Milos Forman, Andrej Tarkovszkij és Inmgar Bergman nevû illetõk is éltek/élnek ezen a földön - és õk a 10/10-es kategória képviselõi (csak hozzáteszem: a Harcosok klubja 10/10-es)...
blackman 2008 júl. 15. - 15:20:46
(125/619)
Nagyon jó, és nagyon jó, meg persze nagyon jó!10/10
7/10
Hörcsögg 2008 jún. 25. - 21:08:37 7/10
(124/619)
Amiatt az élõholt ember miatt 7es, amúgy csak egy 6ost adnék rá.
8/10
zee944 2008 máj. 02. - 13:44:25 8/10 Előzmény gerhajdu
(123/619)
Én nem értem, hogy az utolsó két soroddal mit akartál mondani. Mi zseniális? (Magán a filmen túl.)
7/10
gtothistvan 2008 máj. 02. - 01:10:58 7/10
(122/619)
Valóban lélek-g-zet elállító a film, de B.Pitt közepes alakításán már lélegzethez jutottam.
gerhajdu 2008 ápr. 28. - 15:32:39
(121/619)
<SPOILER>
szerintem nem is a két hulla volt a legnagyobb csattanó, meg hogy ki a Harag, hanem hogy a felesége.

eszembe jutott mikor Spacey a bûnrõl beszélt: "mindenki elmegy mellette, mert olyan hétköznapi" és ezt összevetve, hogy a nejét megöli, aki legalább félóráig teljesen háttérbe szorult. Meg mikor nagyon nyomon van a két detektív és a nemborotválkozásról is szó esik, és egy napig nem volt otthon. értitek. Ez mekkora durva már. Zseniális.
10/10
Betti0922 2008 márc. 04. - 13:55:23 10/10
(120/619)
most néztem meg a filmet...egyszerûen nem találok szavakat arra,hogy mekkora alkotás ez a film...annyira lesokkolt,hogy a végén sírva fakadtam rajta...
ezt nagyon odatették!