6/10
sexykex 2023 jún. 24. - 21:03:07 6/10
(25/25)
Ezek az Andersenek egytől-egyig vidám dolgokról írnak. Az egyik gyufaárus lányról, a másik tehénpásztor fiúról. Az egyiknek gonosz az apja, a másiknak pipogya. Azt hittem – én ostoba – egy skandináv királyhoz lesz szerencsém, helyette társadalmilag visszamaradott észak-európai parasztok vergődésében gyönyörködhettem. Nem véletlen, hogy a baloldali gondolatok hasonló környezetben születtek meg.
Egy pillanatig sem állítom, hogy ez a film rossz. Egyszerűen nézni se szeretem az elmaradott tehénszaros világot, legyen az bárhol és bármikor is a Földön.

Svédország legendás szegénysége már a múlté. A 17. század közepén egy lengyel birtokon több gabona terem, mint egész Svédországban. 1870-1913 között félmillió svéd paraszt kényszerült búcsút mondani a hazájának az éhínség meg a vallási üldöztetés miatt. 1920-ig, azaz csaknem száz évvel ezelőttig Skandinávia és Magyarország ugyanott állt: mindkét régióban forradalmi és polgárháborús helyzet volt.
A svéd modell (mint a skandináv modell afféle mintája) nem jöhetett volna létre, ha a politikai erők nem tanulnak meg együttműködni. Ha nincs jól működő szövetkezeti mozgalom és fejlett iskolarendszer. Ha nem a kisipar teszi ki az ipar jelentős részét és Svédország nem marad ki a nagy háborúkból.

10/10
tvhangya 2022 okt. 09. - 23:28:42 10/10 Előzmény József Futó
(24/25)
Szó szerint ezt akartam írni.
10/10
tvhangya 2022 okt. 09. - 23:27:39 10/10
(23/25)
Komoly dráma. Beledöngöl az egyszer biztos. Jó párszor meg fogom még nézni.
7/10
InteriorLulu 2020 jan. 11. - 17:14:03 7/10 Előzmény kgyuri0
(22/25)
Ha csak negyedakkora "évezettel és figyelemmel" nézted volna a filmet, mint ahogy írod, akkor nem mást vádolgatnál ok nélkül tévedéssel, és hogy a illető nem tudja, miről beszél. Lévén te vagy az, akinek valójában - hogy megint téged, és ismét saját magaddal kapcsolatban idézzelek - "lövése sincs", miről zagyvál: tök nyilvánvaló - mert mondják is, mutatják is -, hogy az egyik gazda felesége levágta férje péniszét, és hogy ez a gazda nem a hazatérő hajómester; valamint tök nyilvánvaló, hogy azért tette, mert az felcsinálta az emiatt aztán innen lelépő unokahúgot.
Továbbá ahelyett, hogy tapló módon minősítgeted a fórumtársadat, ahelyett leírhattál volna legalább egyetlen egyet a "különböző okok" közül, miért marad az asszony ez után is a férje mellett.

(Egyébként egyszerű az oka: abban a korban, bármi is történik a két ember között, minden hagyományos falusi-vidéki házasság a sírig tartott, aminek keményen anyagi, illetve a társadalmi normákba, szokásokba beleégett oka van).
10/10
József Futó 2019 márc. 28. - 17:11:26 10/10
(21/25)
Gyönyörű, testet-lelket átmosó, megrendítő, nagyon emberi film. Egy életen át elkísér.
Sadenal 2013 aug. 28. - 16:40:50
(20/25)
Szép és szomorú kis film volt. Vajon mi lehetett utána kisfiúval? :O


7/10
10/10
sioux 2013 jún. 05. - 22:45:05 10/10
(19/25)
A Port.hu leírásban tévesen az szerepel, hogy Svédo-ba mennek, de pont fordítva, akkoriban Svédo szegény volt, és Dániába mentek a svéd "vendégmunkások" ...
10/10
sioux 2013 jún. 05. - 22:02:02 10/10 Előzmény kgyuri0
(18/25)
A könyvet nem olvastam, de a leírások egészen más történetet mesélnek el, mint a film. A film tényleg beszippantó és lenyûgözõ.
10/10
DoctorMorreau 2011 nov. 19. - 03:23:20 10/10
(17/25)
Nagyon jó film volt!


Nemcsak a kisfiú és az édesapja sanyarú története miatt, hanem még más mellékszálakon futó cselekmények miatt. (A cselédlány-úrifiú és a kegyetlen "intézõ", valamint az öntudatos szolgáló, stb. is remek társadalom-, és jellemrajzot adnak arról a társadalomról, amely Magyarországra is jellemzõ volt évszázadokon keresztül, sajnos.)

Vigyázat,SPOILER

A végén az apa és a fia elválása szomorú volt: valahol minden ember életében lejátszódik ez a pillanat. Talán az volt kissé sután kidolgozva, ahogyan az apa elbúcsúzott a fiától. Pontosan tudta, hogy soha többé nem látja a fiát, biztosan nem csak egy kézszorítást engedett volna meg magának.

A film legszívbemarkolóbb jelenete pedig a zabigyerek megostorozása volt...
10/10
aboriginal 2010 jún. 15. - 23:07:42 10/10
(16/25)
Csodálatos és felkavaró film a cselédsors nyomorúságáról. Annyira varázslatos a képi világa és benne a színészi alakítások, hogy egyszerûen kihagyhatatlan. A zene és a rendezés is kimagasló.

Örök darab soha el nem évülõ mondanivalóval: a fiatalok felnõnek és kapnak egy esélyt arra, hogy többet és jobbat tegyenek, mint a szüleik. Az apa és kisfia kézfogása a legvégén meghatóan érzékelteti a nézõvel az összetartozást, az elválást, valamint egy boldogabb jövõ reményét.
10/10
helsinkirokker 2010 máj. 04. - 00:11:35 10/10
(15/25)
Óriási film, az ilyenekért szeretem a mozit. Na meg a Gyalog-galoppért.
9/10
ReignMan 2010 márc. 06. - 08:48:26 9/10
(14/25)
Nagyon szeretem ezt a filmet, Sydow egészen zseniális, legalább annyira megható a történet, mint például a Biciklitolvajok-ban. Talán olyan svéd Kincskeresõ Kisködmön, 9/10.
9/10
kgyuri0 2009 aug. 31. - 12:38:13 9/10 Előzmény myatom
(13/25)
Kedves myatom!

„Azt nem igazán fogtam fel a filmbõl, hogy a feleség a férje ura becses szervének eltávolítása után, hogy maradhatott mellette...”

Ha nem tudsz különbözõ okokat felsorolni (fennköltet s kevésbé fennköltet), hogy egy feleség a férj „becses szervének eltávolítása után” is kitart a férj mellett, akkor szegényes a fantáziád.

Ráadásul az se világos,mirõl beszélsz. Kinek távolították el ”becses szervét”? Itt két „férj úr” szerepel, az egyik a gazda, aki hûtlen, a másik a hajómester, akirõl azt hiszik megfulladt.
Még ahhoz sincs lövésem se, mit tévesztesz el:
A feleség kis unokahugának hirtelen elutazása s annak körülményei éppenséggel az általad eltávolítottnak kikiáltott „becses szerv” „fickós aktivitásáról” látszanak tanúskodni, szóval biztos, hogy te tévedsz, nem én. Már csak azért is, mert a filmet nagy élvezettel és figyelemmel néztem végig.
9/10
kgyuri0 2009 aug. 31. - 12:35:38 9/10
(12/25)
Általában egy könyv filmes adaptációja jóval gyengébb, minta a kiindulást képezõ könyv(ettõl én eddig csak két kivétellel találkoztam: A JeanGabin-es Nyomorultak számomra egyenértékû VictoHugo könyvével, Bertolucci Oltalmazó ég címû filmje,viszont jobb, mint a könyv, amit feldolgoz. Ha viszont ebben az esetben az általános szabály érvényes, akkor A HódítóPelle elolvasásával fantassztikus élményben kell részem legyen. Amikor a kezembe került, jó régn, még túl fiatal lehettem, nem kötött le, azóta pedig olvasottságom nagy hiányossága.
Egyet értek myatom(2)-vel: „kihagyhatatlan film-gyönyörûség, minden másodperce aranyat ér. Zseniális forgatókönyv, tökéletes fényképezés, perfekt filmzene, maradéktalanul teljes színészi játék”
gtothistvan 2008 nov. 17. - 22:13:55 Előzmény alex4427
(11/25)
Mikszáth-unk és Kosztolányi-nk sincs, hát leendõ XXI.sz-i omen.
10/10
alex4427 2008 nov. 16. - 12:09:38 10/10 Előzmény gtothistvan
(10/25)
Móricz Zsigmondunk ugyan most nincs, de Sánta Ferencük, Tar Sándorunk sincs!
Van viszont már nagybirtok, lesz hamarosan cseléd is! Súlyos és idõtálló probléma – úgy látszik! Súlyos és idõtálló film - nem kétséges!
gtothistvan 2008 nov. 07. - 20:41:20 Előzmény mandl
(9/25)
Eltudnám képzelni hazai környezetben is Móricz-Th.Mann párosításként. Mostoha gyermekkora ellenére Nexö a gyermek szemszögébõl mégsem ábrázolja olyan hálátlannak a koszakot.
10/10
mandl 2008 nov. 07. - 18:14:28 10/10 Előzmény gtothistvan
(8/25)
Gyönyörû.Megrázó.Mestermû.
gtothistvan 2008 jún. 04. - 16:34:52
(7/25)
Igazatok van 1877 május 1 virradattól játszódik, lásd könyv elsõ sora.
efes 2008 jún. 04. - 11:16:00 Előzmény myatom
(6/25)
Az imdb-n található szinopszis szerint: "The end of the 19th century. A boat filled with Swedish emigrants comes to the Danish island of Bornholm." Tehát a XIX.század vége. Valszeg.