Zombecz 2007 márc. 24. - 21:20:54 Előzmény smasszer
(8/28)
Nem volt a világ nyugodtabb, még vidéken sem igazán. Pesten rettegtek a vörös hadseregtõl, a tankjaiktól. Mindenki kussolt, meghült bennük a vér. A családom ezt élte át többek közt, illetve azt a félelmet, amit ez a mondat takart: "még a falnak is füle van". A munkásosztálynak nem volt jobb. A politikai elit már akkor is az volt, ami most. Akkor alakult ki. Senki sem képviselte a prolik érdekeit. Ha a rendszer elfogadott s lehettél orvos, mérnök, újságíró, politikus, minisztériumi dolgozó, köztisztviselõ stb. akkor bármit megtehettél. Ha nem, akkor kuss volt a neved. Ez is saját tapasztalat. Akkor még jobban élt a "kasztrendszer" mint most. Vidéken tényleg nyugisabb volt a helyzet, de....ahogy nagyapám mesélte...aki mellesleg falusi párttitkár volt, a pártház és tanács rendszeres látogatói voltak a postás, a hentes, a zöldséges s még néhány helybeli figura, akik a falu rendszeres ÖNKÉNTEs besúgói voltak.
Egyszóval diktatúra és diktatúra közt nincs lényegi különbség. Kádár is elnyomó volt, ahogy a rendszere is.
PetR 2007 márc. 24. - 19:37:47 Előzmény smasszer
(7/28)
Ha a Te családodnak nyugodtabb élete volt, az jó dolog. De ezt nyilván nem mondhatják el azok, akiknek a rokonait, szeretteit politikai okokból megölték, bebörtönözték. Nyilván azok se emlékeznek jó szívvel, akiknek a becsületesen, munkával szerzett vagyonát "államosították".
Aztán olyan vicces dolgok is elõfordultak, mint az orosz fogságot megjárt nagyapámmal: diplomás gépészmérnökként jó néhány év után, bár nem volt párttag és még templomba is járt, kinevezték osztályvezetõnek, de alá tettek egy "kinevezett mérnök" (magyarul szakmunkás végzettségû) helyettest, hogy figyelje. Ja, és a kolléga, bár feladata, felelõssége a figyelésen kívül nem volt, másfélszer annyit vitt haza.
Tudom, "ezek régi dolgok", ezeket "el kell felejteni", de szerintem meg a kommunizmust nem csak az utolsó, "puha" 15 év alapján kell megítélni.
varesz 2007 febr. 18. - 12:28:43 Előzmény tibor73
(6/28)
Te viszont egyszerûen csak egyszerû vagy mint a bot!
tibor73 2007 febr. 18. - 07:17:32
(5/28)
Tudjátok, a kádár (csupa kisbetûvel) -korszakkal az a baj, hogy mindenkit kisszerûnek nevelt. Ez, sajnos, ma is látszik. Van egy fesmény abból a korból. A címe Langyos víz, õsszel volt látható a Mûcsarnokban. Ezen a képen fördõmedencében boldogan lubickoló hétköznapi emberek láthatók. Az egész kép szürkével van megfestve. Ez volt a kádár-korszak, illetve, ez ma is kádár-korszak.
smasszer 2007 jan. 23. - 05:06:13
(4/28)
Figyusz, a gyenge érvelés az igaz. Bár én akkor kb tíz éves lehettem, de láttam szüleim nyugalmát, és tapasztalom a ma élõ emberek egymást eltipró, lealázó viselkedését. Én nem élek ma sem rosszabbul, mint éltem akkor. Ma ha van pénzed, az egészségen kívül mindent megvehetsz magadnak. Akkor nem tehetted ezt meg, viszont volt létbiztonságod, nem kellett függenünk más emberektõl. Ma a vállalkozói szférában ki vagy szolgáltatva egy(!) embernek, aki azt tesz veled amit õ akar. Akkor fizet amikor õ akar, nem lehetsz beteg, elõírja, hogy mikor mehetsz ki wc-re, és még folytathatnám. Én szerencsére egyiktõl sem függök, mert éltem a törvények adta lehetõséggel és fiatalon nyugdíjba mehettem. De van gyermekem, talán az õ korosztálya miatt aggódnék... de gyengék az érveim.
szörzs 2007 jan. 22. - 18:24:02
(3/28)
Elég gyenge érvelés!Ez nem olyan egyszerû.A multat mindenki a saját sorsán keresztûl ítéli meg.Van akinek akkor volt jó,de most.......
jakabtamas 2007 jan. 22. - 09:53:23
(2/28)
Elfogadom az érveidet,de ezek felszines érvek.Számomra a
Kádár-korszak a kényelmes rettegés kora volt.
Ezek a beidegzõdések még ma is élnek.Egy mûsorban szerepeltem és az a kinos érzésem támadt,hogy a való élet
igazságai kimondatlanok maradtak,helyette felszinesen beszélgettem.Mikor visszanéztem magamat,kétségbe estem,
mert én nem ezt akartam mondani.Konkluzio:még most sem azt mondjuk,amit mondanunk kell.Választani ugyan 4 évente
választunk,de nincs igazán választási lehetõségünk,ezek mind Kádár utódai.
smasszer 2007 jan. 22. - 06:05:51
(1/28)
Szidhatja õt bár ki... de az Õ idejében, nekünk nyugodtabb világ volt.
Most, vannak rabszolgatartók és azoknak rabszolgái. :)
Akkor is voltak "urak", de kicsit élni hagyták a pór-népet is...
Tudom, most isszuk -azon idõszaknak- a levét. -mondják egyesek, de meddig fogjuk még ezt rá?!
Ja és még kommunista sem vagyok... :)