Téma: Mindenki

nahogyvanezawágner 2017 márc. 01. - 21:22:51
(134/294)
Talán láthatatlan tintával írok, de még egyszer leírom akkor én is: a rendezõ eredetileg a szebb hangú kislányra osztotta a szebb hangú kislány szerepét. Maguk a gyerekszínészek választották azt, hogy megcserélik a szerepeiket, és a Lizát játszó kislány tisztában volt azzal, hogy nem fogja tudni elénekelni azt a szólót, nem is akarta. Ha nem történt volna csere, és a rendezõ a szebb hangú kislányt sem engedi énekelni (holott szeretett volna), akkor talán jogos lenne a csalódás, de így szvsz nem.
7/10
giggs1985 2017 márc. 01. - 21:16:01 7/10
(133/294)
Azért gondolom te is érzed, hogy nagy különbség van egy képregényfilm és egy, a magyar valóságot bemutatni kívánó film irrealitása között, bármennyire frappánsnak és humorosnak szántad a hozzászólásod...
9/10
elemes 2017 márc. 01. - 21:09:21 9/10
(132/294)
De én TÉNYLEG értem amit kifogásolsz :)
És örültem volna, ha a rendezõ olyan szerencsés, hogy a fõszereplõ lány tud így énekelni (kb tíz gyerek tud így énekelni az országban)

Csak azt is tudom (nem magamtól), hogy a szüleink ültették belénk a tökéletességre való törekvést, amit persze lehetetlen elérni.
A szülõk törekvésének maradandó következménye viszont a döntésképtelenség és MÁSOK tökéletlenségeire való borotvaéles rálátás.
Ebben pedig Magyarország a dicsõ második helyet foglalja el Európában:
http://konfliktuskutato.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=261%3Aaz-el-nem-mulo-feudalizmus
9/10
elemes 2017 márc. 01. - 21:00:38 9/10
(131/294)
igazad van, maradj a Pókembernél
Daniel Jackson 2017 márc. 01. - 20:49:09
(130/294)
Már-már elengedem a témát, de mégis röviden próbálom az eddigieket összefogni:
Írod: "Marad hát a magyar átok: a fanyalgás. Hogy nem tökéletes."
Más kontextusban õrölünk - mondhatnám. :)

A vélemények alapján Vacskamati12, Kutasi Kovács Zoltán és jómagam képviseljük azt az álláspontot, ami közelrõl sem fanyalgásként értelmezhetõ,
mindinkább csalódásként (ford.: Ó, a fenébe is, pedig de szép lett volna), amiatt, hogy a film készítésekor a rendezõ ugyanazt a hibát követi el a valóságban, aminek a sikerét a film köszönheti a filmbéli történet miatt. Az analógia ugyanaz - ezért a kiábrándulás, mert a filmen "gyõzött az igazság", de amíg ez eljutott az Oscar-ig a valóságban elbukott.
Biztos, hogy ez sem fekete és fehér - nagyon nagy és összetett munka egy ilyen film, sok kérdést is vet fel, mint ahogyan ezeket olvashatjuk is.
Talán már írtam, hogy hiteltelen, de másképpen fogalmazva érdemtelen arra amit képvisel.
Valahogy azt nem tudjuk (példák tömkelegével sem) hozni, hogy ez elvi, és nem film technikai dolog.
sofi 72 2017 márc. 01. - 20:07:13
(129/294)
Az egész történet nem életszerû. Egy jó kórusba csak úgy lehet bekerülni, ha elõtte az ember részt vesz egy meghallgatáson. Nem kívánságmûsor. Ha mégis bárkit felvesznek aki jelentkezik - mondjuk létszám hiány miatt - ott meg nincs tátogás, mert túlsúlyban vannak a fals hangúak. :D
Fárasztó baromság...
9/10
elemes 2017 márc. 01. - 20:01:56 9/10
(128/294)
...szóval ebben a filmben nem az volt a fókuszban, hogy Liza hogyan énekel -- mert nem az énektudás, hanem a közösség ereje és kiállása volt a középpontban.

Az egyik szereplõ csaj egy riportban elmondja, hogy évekkel ezelõtt, egyik elsõ filmszerepében le kellett ugrania a padlásról a szalmaboglyába, de nem engedték, egy kaszkadõr ugrott helyette. Ez õt akkor nagyon bántotta, mert biztos volt benne, hogy meg tudta volna csinálni (és késõbb, a felvétel után le is ugrott). Helyén van az önértékelése, tisztában van a képességeivel, nem kell a "szemébe vágni." A tanárnõ kegyetlen volt, számára nem a kórus, hanem a gyõzelem számított. A színészek és a rendezõ nem kegyetlen. Vannak kegyetlen rendezõk (Kubrickról és Bertolucciról írták legutóbb), akik a hitelességre hivatkozva gyötörték a színészeket akkor is, amikor megbízhattak volna a tehetségükben.
9/10
elemes 2017 márc. 01. - 19:48:50 9/10
(127/294)
Értem én, hogy akkor lett volna tökéletes az élmény, ha a filmbeli Lizát játszó csajt megtanítanak úgy énekelni.
Vagy ha addig keresgélnek a szép hangú lányok között, amíg rá nem találnak egy olyanra, aki emellett jó színész.
Csak ugye egyik feladat sem megoldható.
Marad hát a magyar átok: a fanyalgás. Hogy nem tökéletes. A film errõl szól. Megértem az elégedetlenségedet.
Vacskamati12 2017 márc. 01. - 19:41:20
(126/294)
A KÖVETKEZÕ EGY SPOILER!
Csak lehagytam, bocsi.
Vacskamati12 2017 márc. 01. - 19:37:36
(125/294)
Nem arról van szó, hogy általában véve egy színésznek kell-e virtuózan játszania egy hangszeren, vagy tudnia kell-e halálugrást bemutatnia.
Egy olyan filmben (konkrétan: EBBEN a filmben), aminek az a fõ mondanivalója, hogy ne törd össze egy gyermek lelkét azzal, hogy a szemébe vágod, hogy nem jól énekel, és tátikázásra kényszeríted, nem etikus a szemébe vágni az egyik szereplõnek, hogy nem elég jó a szólóéneke, másvalaki fog énekelni helyette.
Vacskamati12 2017 márc. 01. - 19:31:13
(124/294)
Nem értem, miért a színész szakmával kapcsolatban hozol példát. Daniel Jackson és én (elsõsorban) a rendezõt kritizáljuk.
Lényegtelen, hogy ki mikor milyen filmben milyen szerepet kap.

SPOILER
Zanzásítom a problémát:
"Srácok, forgassunk egy rövidfilmet, amiben egy ellenszenves tanárnõ megmondja egy kislánynak, hogy tátikiázzon a kórusban, mert rosszul énekel, pedig õk az országos versenyre gyúrnak. Aztán a gyerekek némán fellázadnak és a végén jól megleckéztetik a tanárnõt egy szabotázsakcióval!"
Pár hét múlva:
"Dorottya, drága csillagom, nekünk itt a film végén nagyon karcsú ez a te szólóéneked, mi az Oszkárra pályázunk, mennénk Losziba, nagyot kell ütnie annak a dalocskának, hogy belesajduljon a nép szíve. Úgyhogy lécci tátikázzál, majd a Rebeka felénekli helyetted."
Méltó és stílusos büntetése lett volna a rendezõnek, ha mondjuk a komplett stáb másnap nem jelenik meg a forgatáson....
Ennél világosabban nem tudom elmagyarázni.
Vacskamati12 2017 márc. 01. - 19:07:14
(123/294)
Ne viccelj, dehogyis kellene két kilóméter hozzászólást visszaolvasnod, hogy leírhasd a véleményed! :)
Csak azért írtam, hogy már írtam, amit írtál, :) mert kezdtem nagyon bután érezni magam, hogy ez tényleg csak számomra abszurdum??
És megörültem a hozzászólásodnak, hogy mégsem biztos, hogy marslakó vagyok! :)
9/10
elemes 2017 márc. 01. - 18:51:29 9/10
(122/294)
"Megoldás: Liza karakterét egy olyan lánykára kellett volna osztani, aki rendelkezik a szerep eljátszásához szükséges adottságokkal."

:-O

Látttam két Chopin életrajzi filmet. A Pragnienie milosci-ban (csak bénán lehet lefordítani, szerelemszomj talán a legpontosabb), egy kiváló lengyel szinész Piotr Adamczyk alakította a zeneszerzõt (magyarországon Az élet sava borsa c sorozatból lehet ismerõs). Az Impromptu fõszerepében egy (a film készítésekor) még elég ismeretlen brit színész, Hugh Grant játszotta Chopint. Szerinted az ilyen filmekben kötelezõ etûd betéteket Piotr Adamczyk és Hugh Grant játszotta? Vagy egyszerû operatõri munka volt? Vették a zongorista kezét, majd egy zongora elõtt ülõ Hugh Grant arcát, amint lendületesen kalapál egy mártírsorsra jutott hangszeren.
nahogyvanezawágner 2017 márc. 01. - 17:51:09
(121/294)
A gyerekszínészekkel készült interjú szerint eredetileg fordítva kapták volna a szerepeket. Dorka játszotta volna Lizát, mert szépen énekel, Dorottya pedig Zsófit, mert saját bevallása szerint "borzasztó" hangja van. Valamiért a lányok mégis úgy érezték, hogy a személyiségükhöz jobban illene a másik szerep, és õk kérték meg a rendezõt, hogy hadd cseréljenek.
9/10
elemes 2017 márc. 01. - 17:27:27 9/10
(120/294)
...én a Pókemberrel voltam így, semmi reális alapja nincs annak, hogy valakit megcsíp egy pók és utána tud fonalat ereszteni meg falra mászni, és utána erre a képtelenségre építeni egy filmet... A kasszasikerhez viszont gratulálok.

Látod, ízlések és pofonok.
7/10
giggs1985 2017 márc. 01. - 17:15:31 7/10
(119/294)
Már az egész alapszituációt hiteltelennek tartom: egy olyan kórus a legjobb az országban, amelybe bárki bekerülhet? Ha semmit nem szelektálnak, és nem feltétel az énektudás, akkor hogy sikerült ezt így összehozni?
Illetve sok minden megválaszolatlan: a tanárnõ az iskola elvárásai miatt, vagy önös érdekbõl akar nyerni? Ez egy egyszerû \"hobbikórus\" (ami mégis értelmezhetetlen módon sikeres), vagy a gyõzelem elvárt?
Én is nap, mint nap gyerekek között dolgozok, és tudom, hogy ez a fajta teljes összezárás elképzelhetetlen. Ilyen soha nem történne meg. Bár e nélkül nem lehetett volna leszûrni a film didaktikus üzenetét: ne hagyd magad elnémítani, mindenkinek joga van szóhoz jutni, stb. Ami nem rossz mondanivaló, de felvet megint csak olyan kérdéseket, amelyeket nem válaszol meg az alkotás. Nevesül: a \"hadd jusson mindenki szóhoz\" elv alapján el lehet-e, el kell-e venni a valóban jól éneklõ gyerekek lehetõségét arra, hogy komoly eredményeket érjenek el? Le kell-e rontani a színvonalat és vissza kell-e fogni a tehetségesebb gyerekeket csak azért, hogy a gyengébbek ne érezzék rosszul magukat? Szerintem egyértelmûen nem, de sajnos a filmben ez még csak fel sem merül...
A díjhoz viszont gratulálok.
Kutasi Kovács Zoltán 2017 márc. 01. - 16:57:45
(118/294)
Éhenkórász!
Kicsit letértünk a fõútról...
A saját értékrendszerem és igényszintem szerinti hozzáállással, megpróbálok röviden és érthetõen érvelni.
Nos.

Erika néni (Szamosi Zsófia) \"utasította\" Zsófit, (Gáspárfalvi Dorka) hogy tátikázzon.
Indoklás: Nem eléggé képzett a hangja, ahhoz, hogy az elõttük álló feladatot sikeresen végrehajtsa.

Deák Kristóf (rendezõ) \"utasította\" Lizát, (Hais Dorottya) hogy tátikázzon.
Feltételezhetõ indoklás: Nem eléggé képzett a hangja, ahhoz, hogy az elõttük álló feladatot sikeresen végrehajtsa.

Megoldás: Liza karakterét egy olyan lánykára kellett volna osztani, aki rendelkezik a szerep eljátszásához szükséges adottságokkal.

Kérem senki se értsen félre, nagyon szerethetõ ez a film, és Hais Dorottya szerepvállalása nélkül, ha nem is üres, de hiányos lenne.
Ugyanakkor a fent leírtak fényében, hiszem, hogy sérült, valamint hiteltelenné vált az üzenet.

SZERINTEM!
7/10
giggs1985 2017 márc. 01. - 16:56:23 7/10
(117/294)
Már az eg`esz alapszituációt hiteltelennek tartom: egy olyan kórus a legjobb az országban, amelybe bárki bekerülhet? Ha semmit nem szelektálnak, `es nem felt`etel az `enektudás, akkor hogy sikerült ezt `igy összehozni?
Illetve sok minden megválaszolatlan: a tanárnõ az iskola elvárásai miatt, vagy önös `erdekbõl akar nyerni? Ez egy egyszerû \"hobbikórus\" (ami m`egis `ertelmezhetetlen módon sikeres), vagy a gyõzelem elvárt?
`En is nap mint nap gyerekek között dolgozok, `es tudom, hogy ez a fajta teljes összezárás elk`epzelhetetlen. Ilyen soha nem tört`enne meg. Bár en`elkül nem lehetett volna leszûrni a film didaktikus üzenet`et: ne hagyd magad eln`em`itani, mindenkinek joga van szóhoz jutni, stb. Ami nem rossz mondanivaló, de felvet megint csak olyan k`erd`eseket, amelyeket nem válaszol meg az alkotás. Nevesül: a \"hadd jusson mindenki szóhoz\" elv alapján el lehet-e, el kell-e venni a valóban jól `eneklõ gyerekek lehetõs`eg`et arra, hogy komoly eredm`enyeket `erjenek el? Le kell-e rontani a sz`invonalat `es vissza kell-e fogni a tehets`egesebb gyerekeket csak az`ert, hogy a gyeng`ebbek ne `erezz`ek rosszul magukat? Szerintem egy`ertelmûen nem, de sajnos a filmben ez m`eg csak fel sem merül...
A d`ijhoz viszont gratulálok.
9/10
elemes 2017 márc. 01. - 13:49:03 9/10
(116/294)
Daniel Jackson 2017 márc. 01. - 12:52:22
(115/294)
Bocsi, de újból elolvastam a véleményedet, és nem értem milyen indíttatásból írtad ezt. Próbálj máshogy meggyõzni engem!
Magyarázat: talán azért (is) vállalunk gyerekeket, hogy õk próbálkozhassanak úgy, ahogyan mi már nem próbálkozhatunk.
De ennél is szebb az, hogy ezt láthatjuk.
Igen, ez sok pénzbe és feleslegesnek tûnõ fáradtságba kerül, amirõl ráadásul már akkor tudjuk, hogy értelmetlen.
De személy szerint én a halálos ágyamban nem arra szeretnék büszke lenni, hogy milyen remek közgazdászt "faragtam" az amúgy (mondjuk) festõ tehetségû gyerekembõl.
Legegyszerûbben fogalmazva: ha gyerekünk születik, akkor az életünk felével már nem mi rendelkezünk.

Említettem az elõzõ hozzászólásomban, hogy az egyik kislányomnak gitárt vettünk karácsonyra, mert ezt szerette volna.
Nem árulok el nagy titkot, hogy az égnek áll a hajunk, mikor "játszik rajta", de boldog és büszke.
Vannak akik azt gondolják: hogy ez nem valós, ez hazugság?

Én ezt úgy fogom fel, hogy a valóság az õ boldogsága, és nem az én nyomorult igazságom.

Eljön majd az az idõ, mikor õ maga teszi le a gitárt (vagy nem - és ez is benne van, és akkor én tévedtem), mert rá fog jönni, hogy ez nem õ.
De amit addig átélt az õ marad. Az együtt töltött idõ, a nevetések, és az én "átverésem". :)
Persze, felnõtt korában tudni fogja, hogy "átvertük", de haragudni fog érte?

A filméli Erika néni az én olvasatomban jobban tette volna, ha mindenki énekel, és õ pedig lemond a potya svéd útja kilátásairól.