Téma: Mindenki

pneklara 2017 febr. 28. - 13:39:46
(74/294)
Valaki mondta itt, hogy milyen nagy a fiatalokban az igazságérzet. Bennem is volt valami hasonló, amikor kaptam egy négyes jegyet a feleletemre, és én címeres ökör, felnyújtottam a kezem, hogy én nem érdemeltem meg ezt a jegyet/ valakik utánam sorban rossz jegyet kaphattak, már nem emlékszem/ S a tanár szúrósan rám nézett, és dühösen mondta, hogy ne én szabjam már meg, hogy õ hogy értékeljen!! Ez volt az elsõ és utolsó eset, hogy igazságérzetemnek hangot adtam, pedig olyan, de olyan igazságosnak hittem akkor magam:) Most is röhögök rajta. Vagy sírjak?
Roberto DiCapribogyó 2017 febr. 28. - 13:18:03
(73/294)
Igen, az biztos, hogy van egy olyan nagy érdeme a filmnek, hogy felkavarja a gondolatokat-indulatokat-állóvizet és aki látta, azt (értelmes) vitára készteti. Engem is:).

Nekem kifejezetten borzongató volt a vége, jó értelemben, elegánsan a saját fegyverét fordították - a szerintem genya - Erika néni ellen.
Alapvetõen azt látom a világban, hogy a felnõttek közt ugyanúgy két típus van, mint a gyerekek közt: aki ért a szép szóból és aki nem. Erika néni a manipulatív, érzelmi zsarolásos stílusával gyaníthatóan a második kategória (abból kiindulva, hogy az életben a hasonló emberek milyenek). Az ilyen típusok meg csak az erõbõl-agresszióból értenek, ha keményen "odacsapnak" nekik; a finomkodásból nem, de még az egyenes-asszertív stílusból sem, "nem megy át" nekik az üzenet ilyenkor. Szerintem ezért kellett egy ilyen erõs jelzés a tanárnõnek, hogy vegye már észre magát.
10/10
Éhenkórász 2017 febr. 28. - 12:51:12 10/10
(72/294)
Otthon amikor ezt énekelte, egyre halkabban, végül suttogva. Vagyis elbátortalanodott, hogy nehogy valaki meghallja a hangját.

Az, hogy a történet elõttig minden rendben ment a kórusban, az megint a pedagógia része. A tanárnõk látva ki a legjobb és ki a hangadó az osztályban, õt dicsérték, vele kivételeztek. (Erika néni is, és Jutka néni is) Ezzel, hogy megnyerték maguknak a hangadót, jól tudták irányítani a csoportot.
Amikor a kislány rájött a turpisságra, megváltozott minden. Erika néni kezébõl kicsúszott az irányítás. Elõször bûntudatkeltéssel próbálkozott, lelki terrorral, zsarolással, ugyanekkor dicsérve a gyönyörû szép hangját. De ezzel csak még jobban maga ellen fordított mindenkit a kórusból.

Egyébként magyar filmben már volt példa a fiatalok fellázadására a tanárjaik ellen (Ballagás, 1980). Ott érettségi elõtt álló fiatalok a felvételi lapjaikat tépték szét, stb. Ott természetesen egy másfél órás filmben árnyaltabb volt a kép. Volt ott is hangadó, volt tégla, volt áldozat. De egy ideig ott is összefogtak a fiatalok a tekintélyelvû tanárok és a rendszer ellen.
pneklara 2017 febr. 28. - 11:42:13
(71/294)
Nekem egy jelenete volt meghatározó: a kislány bemegy valami sufniba, elkezd "gyakorolni", nyilván, hogy jobb legyen, befogja a fülét is:), s dünnyögi talán a Pál, Kata, Pétert.És még el is tudom képzelni, hogy a fahangú gyereknek ma is azt javasolják, hogy "gyakorold" odahaza. Hát a tiszta éneket lehet egyedül, otthon gyakorolni?Ki javítja, mondja neki, hogy ez hamis. Szöveget lehet gyakorlással emlékezetbe rögzíteni, de tiszta éneklést? Szerintem a rendezõ sem hitte, hogy egy 25 perces filmet így analizálnak, szinte percrõl, percre.De azért én nem adok igazat a végsõ megoldásnak: szégyenítsd meg, alázd meg a tanárodat egy rendezvényen!Égjen, essen kétségbe, s aztán cinkosan nevess össze a társaddal. Ha ez az Erika néni annyira rossz karvezetõ lett volna, akkor nem lelkesedtek volna érte hosszú idõn át.Senkin nem látszott a nyûg. S itt jelentkezik az újabb probléma: a fahangút lehet-e kötelezni, hogy énekkaros legyen, csak azért, hogy minél nagyobb legyen a kóruslétszám. Beleszólhat-e ilyen szakmai kérdésbe egy igazgató? Valamikor tanultam, hogy az ókori görög tragédiáknak az is célja, szándéka volt, hogy a nézõk - kötelezõ volt részt venni -, foglaljanak állást, azonosuljanak valamelyik szereplõvel,vitassák meg a látott helyzetet. Ilyen szempontból a film elérte, ha volt ilyen szándéka, mert a fél ország arról beszél, hogy gonosz-e Erika néni:)És ez óriási érdeme ennek a rövidfilmnek: véleményfogalmazásra késztet.
9/10
elemes 2017 febr. 28. - 10:05:46 9/10
(70/294)
Az erkölcstan óra (legalábbis ott, ahol nem bigott kövületek tartják) egy dilemmaszituáció felvázolása és (esetleg több alkalomon át végigvezetett) megbeszélése, úgy, hogy nincsen "helyes" döntés, mert nem az a lényeg, hogy mit döntenek, hanem hogy miért.
10/10
Éhenkórász 2017 febr. 28. - 09:51:08 10/10
(69/294)
Igen, a barátom fiának az osztályában is levetítették a filmet erkölcstan órán. Jó választás, mert éppen erkölcsileg lehet kritizálni a tanárnõ (ill az iskola) módszereit. Persze úgy van értelme, ha megfelelõ mederbe terelt vita követi a filmet (remélem lesz idõ rá a nagy lótás-futásban :)

Egyébként lehet hogy a kislánynak nem az igazságérzetét bántotta, inkább a csalódás, illetve megaláztatás miatt sírta el magát. És a barátnõjének izgatta az igazságérzetét.
Ahhoz, hogy összefogjanak egységesen, mindenkinek éreznie kellett az igazságtalanságot, vagy az ellenszenvet a tanárnõ, a tanárnõ tettei iránt.
9/10
elemes 2017 febr. 28. - 08:01:28 9/10
(68/294)
ööö... szerintem nem az igazságérzetét bántotta.
9/10
elemes 2017 febr. 28. - 07:51:32 9/10
(67/294)
Egy rövidfilmben tényleg csak egy-egy mondat vagy gesztus jut a háttér felvázolására, de azért ott volt minden.

Interjú a fõszereplõkkel.

http://www.origo.hu/filmklub/blog/interju/exkluziv/20170216-tele-volt-a-fejunkkel-a-hirado-gasparfalvi-dorka-hais-dorottya-interju-mindenki-deak-kristof.html

- Szerintetek a tanárnõ miért nem mondta azt Zsófinak, hogy nem olyan jó a hangod, inkább ne járj a kórusba?
Hais Dorottya (barna lány): Az igazgató nem engedte volna, mert neki az volt a hozzáállása, hogy aki szeret énekelni, az járhat a kórusba, attól függetlenül, hogy tud-e énekelni. A tanárnõ viszont máshogy látta ezt, õ nyerni akart mindenáron.
Gáspárfalvi Dóra (szõke lány): A tanárnõnek az volt a célja, hogy minél többen legyenek a kórusban, de csak azt a néhány gyereket hagyta énekelni, akinek szép volt a hangja.
- Szerintetek gonosz volt ez a tanárnõ?
HD: Igen.
GD: Karrierista, mindig õ akart gyõzni.
- És megérdemelte azt, amit a gyerekek csináltak vele a végén?
HD: Teljes mértékben.

HD: Ma is odajött hozzám egy barátom, hogy az osztálytársaival megnézték a filmet, és nem hitték el, hogy nem én énekelek a végén.
- Miért, nem te énekelsz a végén?
HD: Nem, de ez kulisszatitok.
- És te? (a szõkéhez fordulva) A Pál, Kata, Pétert te énekled?
GD: Igen. Az én éneklésemet nem szinkronizálták le. Tõlem azt kérték, hogy ne énekeljek tisztán, mert én játszom azt a lányt, akinek nincs olyan jó hangja. És amikor énekeltem a Pál, Kata, Péter-t, Kristóf beszólt, hogy egy picit még hamisabban, még hamisabban… na, ez már túl hamis. Szóval igazgattuk, hogy lenne a megfelelõ.

... és egy reményt keltõ részlet az interjú végén:
"Barátaim írják cseten, hogy épp téged nézünk irodalomórán meg erkölcstanórán. Levetítik nekik a tanárok a filmet."
9/10
elemes 2017 febr. 28. - 07:38:34 9/10
(66/294)
1. anecdotal evidence, megvan?
2. a mozifilmek mind fikció. még az olyanokban is, mint a Gandhi életrajzi film, rengeteg a fikció. <szarkazmus>remélem, nem okoztam nagy törést ezzel a leleplezéssel</szarkazmus>
olahmiki1959 2017 febr. 28. - 00:06:57
(65/294)
A filmet nézve, végig az a gondolat motoszkált bennem, hogy látnom kellene a többi versenyfilmet is, mert fogalmam sincs, hogy a Mindenki megérdemelte-e az Oscar-t.
Alapjában jó, érdekes film, nagyon sok kérdést felvet, de egy aprócska ötletre épül az egész - ami szellemes, meghökkentõ - csak azt nem tudom, hogy az önmagában Oscar-díjra érdemes-e.
Természetesen, nagyon kell örülni, szívbõl gratulálunk ehhez a csodálatos eredményhez, ehhez kétség sem fér!

Az alaphelyzet persze nem fekete-fehér, nem lehet egyértelmûen eldönteni, hogy az énektanárnõ egy gonosz, manipulatív, rossz pedagógus-e, vagy pedig egy racionálisan gondolkodó, a praktikus szempontokat szem elõtt tartó tanárnõ-e.

Azzal egyetértek, hogy egy énekkarnak hatalmas közösségformáló ereje van, amelyben megbocsátható, ha valaki nem énekel kristálytisztán.
De!
Ha az az énekkar rendszeresen fellép kórustalálkozókon, iskolák énekversenyén, ahol eredményeket lehet elérni és díjakat lehet kapni, ott nincs helye hamisan éneklõ gyereknek!
Ketté kell választani a jószándékú, amatõr éneklést, és a profi, kemény munkát igénylõ, versenyeken résztvevõ énekkari munkát.
Ugyanis, egy, vagy több rossz hangú, nem megfelelõ zenei hallású gyerek tönkre tudja tenni a többiek verejtékes munkáját, annak meg semmi értelme. Szerintem...:)

Egy iskolában rengeteg szakkör, foglalkozási lehetõség van.
Minden gyereknek meg lehet találni a számára legmegfelelõbb foglalkozást.
Aki szépen, tisztán énekel, be kell venni a kórusba.
Akinek botfüle és fahangja van, az lehet, hogy ugyanakkor kitûnõen futballozik, akinek helye van az iskolai futballcsapatban, vagy tehetséges matematikus, akit akár országos versenyeken is el lehet indítani.
Egy jó pedagógusnak - és egy megfelelõ iskolarendszernek - többek között az lenne a feladata, hogy idõben felismerje minden diák képességét, tehetségét, és segítene neki azt kibontakoztatni.

Ez után a sok hozzászólás, észrevétel és vita után most már kifejezetten érdekel(ne) a többi versenyfilm. Talán egyszer lehetõségünk lesz azokat is megtekinteni.
7/10
Nótárius 2017 febr. 28. - 00:03:11 7/10
(64/294)
Engedelmet, de amit én leírtam az nem álláspont, hanem a velem megtörtént teljes analógiájú realitás; míg ez a film egy koncepciósan moralizáló, hamis pátoszú fikció.
A saját ideáljait és vágyait belevetítõ többség pedig nem hitelesítõ mértéke bármely hozzászólások illetve e film hitelének. ;-)
10/10
Éhenkórász 2017 febr. 27. - 23:56:10 10/10
(63/294)
Nincs jó megoldás, mert ebben a szituban én hibáztam. Megkérdeztem õket ki akar csapatkapitány lenni. Talán ha nem kérdezem meg, csak kijelölök két gyereket, nincs gond. De mivel megkérdeztem õket, és utána döntöttem számára megmagyarázhatatlanul, ezért sírt. Nem volt ebben érzelmi zsarolás, csak csalódás. Valószínûleg túltette magát rajta, egy rossz élmény az iskolában. (kb 1-2. osztályosok lehettek)
csincsilla72 2017 febr. 27. - 23:42:57
(62/294)
És a kislány szerint mégis mi lett volna a megoldás? Hogy elveszed valamelyiktõl a csapatkapitányi posztot, csak azért, hogy õ befejezze a sírást?
Ennek semmi köze az igazságérzethez. Sokkal inkább az érzelmi zsaroláshoz, ami már gyerekkorban sem biztatandó. Szerintem.
A gyerekeknek meg kell tanulniuk tûrni a frusztrációt. Tudni kell elfogadni, hogy nem vagyunk egyformák, nem mindenkinek ugyanazt dobta a gép. Az az élet rendje, hogy a jó hangú kórusban énekelhet, a jó kézügyességû festeni tanul, a jó ritmusérzékû pedig tánctanárhoz jár.
10/10
Éhenkórász 2017 febr. 27. - 23:26:36 10/10
(61/294)
Ez a kosárlabdás történet is nagyon jó példa...

De visszatérve a filmre. A kórus, a gonosz tanárnõ csak egy eszköz valami kifejezésére. Jó eszköz, mert több millió ember értette, hogy a kislány miért sírta el magát.

Annak idején egy gyakorló iskolában a kicsikre kellett vigyáznom napköziben. Már nem emlékszem milyen labdajátékot, talán kidobót akartak játszani. Megkérdeztem ki akar csapatkapitány lenni. Vagy 4-en jelentkeztek. Kijelöltem kettõt, a két csapatra. A harmadik kislány a jelentkezõk közül elsírta magát. Alig lehetett megvigasztalni. Egyszerûen azért fakadt ki, mert az igazságérzetét bántotta a döntésem.
Kucu77 2017 febr. 27. - 23:18:34
(60/294)
Bevallom, nekem a gyerekek játéka, szövegmondása nem tetszett - elhiszem, hogy itt a bájos ártatlanságot kellene méltatni, de sem a való életben nem beszélnek így kislányok, sem a profi gyerekszínészek játéka nem ilyen. Ez a köztes állapot számomra nagyon kínos élmény.

Innentõl SPOILER

Hiába tudom, hogy szimbolikus a történet, mégis kénytelen vagyok belekötni a konkrétumokba. Például említették elõttem, hogy a néma tátogás valóban létezõ csel volt iskolai kórusokban. Akkor ez egy kvázi elfogadott, megtûrt módszer a sorok feltöltésére valódi bakilehetõség nélkül? Vagy ha mégsem, egy versenyen a szakértõ zsûri nem vágta le volna le azonnal, hogy tátogók is vannak a csoportban?
És igen, ahogy említették, a "mindenkit várunk a kórusba" meg a "sorban nyerjük a rangos díjakat" annyira sci-fi jellegûvé tette a történetet, hogy nem tudtam komolyan venni. Igyekszem megnézni a többi, Oscarra jelölt versenyfilmet, mert a Mindenkit önmagában nem tudom értékelni. Milyen lehet a többi?!
10/10
k11zoltan 2017 febr. 27. - 23:17:54 10/10
(59/294)
:)
'91 környékén kerültem én is ének-zenei általánosba.
Az én énektanárnõm (karmesterem is egyben) is megkért, hogy csak "tátikázzak"...

de nekem ezzel semmi bajom sem volt. :D

Jó film.
Gratula az Oscarhoz!
N_J 2017 febr. 27. - 22:45:01
(58/294)
Szerintem, a legtöbben jól látják, hogy az igazi dilemma, hogy mi a kórus szerepe az iskolában. Lehetõséget adni mindenkinek és esetleg emiatt hagyni elúszni a sikereket, vagy gyõzelemre törni, de ennek érdekében kizárni a kevésbé tehetségeseket.
Az igazgató ezt nem döntötte el egyértelmûen, feltehetõen rábízta Erika nénire, hogy próbáljon megfelelni mindkét szempontnak.
A tanárnõ pedig megpróbált lavírozni a két ellentétes érdek között és emiatt talán a legrosszabbat, a dolgok elkenését választotta. Ennél még az is jobb lett volna, ha egyértelmûen kizárja a gyengébbeket, mert az legalább tiszta ügy, még ha fájdalmas is.
De miért õ döntötte ezt el egy személyben? Miért nem kérdezte meg a legilletékesebbeket, a gyerekeket, hogy szerintük milyen célt szolgáljon a kórus? Szerintem, ez lett volna a legkorrektebb. Õk ugyanis azzal is pontosan tisztában vannak, hogy ki mennyire jó, de ezt adott esetben felül is írhatja a közösség összetartása...
Van, aki meg merte ezt lépni:
http://www.nemzetisport.hu/kosarlabda/a-10-evesektol-azt-kertek-rugjak-ki-a-csapatbol-a-lanyokat-ez-volt-a-reakciojuk-2552093
csincsilla72 2017 febr. 27. - 22:38:13
(57/294)
Ja, a szabotálásban tényleg erõsebbek. Mert értéket teremteni nem tudtak. Bocs.
csincsilla72 2017 febr. 27. - 22:37:05
(56/294)
Tudom, hogy a megközelítésem elitista és nem feltétlenül szimpatikus, de én elsõsorban azokat a gyerekeket sajnálom, akik tehetségesek és komolyan küzdeni szeretnének a díjért. Gyakorolnak, igyekeznek, de hiába, mert a gyengébb képességû társak visszahúzzák õket. Az õ lelkükkel mi lesz? Ez adott esetben sokkal nagyobb kárt okoz, mint szembesíteni a tehetségtelent azzal, hogy nem tud énekelni. Ami tény.
Ezért tartom nagyon álszentnek azt a hozzáállást, miszerint nem szabad versenyeztetni a gyerekeket, illetve az esélyegyenlõségben sem hiszek. Olyan ugyanis nem létezik. A különbözõ képességû gyermekeknek hadd járjon már eltérõ foglalkozás. Rajzversenyre sem visznek ki olyat, aki nem tud rajzolni.
A kórus rendszeresen fellép, fesztiválokra, versenyekre jár. Ott pedig, bármilyen fájdalmas, nincs helye a "tölteléknek". Erika néni negatív szereplõnek lett ábrázolva, ezért nem tud finoman elutasító lenni, pedig nincs más megoldás. De ezzel természetesen szembesíteni kellett volna az igazgatót is.
9/10
elemes 2017 febr. 27. - 22:29:55 9/10
(55/294)
Megérdemelt volna, a bevezetés is, az énektanár karaktere is.
De a filmben a legfontosabb szál: egy osztály tagja külön-külön gyengébbek, de a közösség, csapatban ERÕSEBB mint a tanár.
A konkrét történetben ráadásul egy erkölcsileg védhetõ és igazolható helyzetben alakult ki ez az összefogás a tanárral szemben.