Téma: Nil tábornok

wolfat 2022 febr. 01. - 11:14:13
(17/17)
A film kiváló, hitelesen, rendkívül hatásosan mutat be egy emberi sorsot, rajta keresztül még sok ember sorsát Lengyelországban a történelem legsötétebb időszakaiból. Ha valakiben kétség támadna, hogy ilyen dolgok így nem történhettek meg, az nagyon téved! És nem csak Lengyelországban, hanem nálunk is, más kérdés, hogy nemigen készült olyan film, amelyik a történelemnek ezt a szeletét a maga nyers valóságában bemutatta volna, pedig készülhetett volna! Nem egy szórakoztató film, az biztos, inkább megrendítő, de az már rengetegszer bebizonyosodott, hogy a valós történések retusálása, elfelejtése egyfajta struccpolitikának felel meg.
10/10
LajtaJ 2021 dec. 15. - 00:17:48 10/10 Előzmény karifia
(16/17)
Adj egy e-mail címet és átküldöm...
5/10
offtopic
sexykex 2021 dec. 13. - 15:46:43 5/10 Előzmény Ádám2022
(15/17)
Nos, kedves Ádám, ha az Ön által felsoroltakat kiveszem a listáról, még mindig elég sok barbár szláv marad. Butaság ezt emlegetni, hiszen valószínűleg nincs nép, akinek néhány sikerültebb gyermeke ne lenne más, mint a zöm, mint az átlag. Ne gondolja, hogy ez rasszizmus, hiszen mi magyarok is az orosz pusztákról származunk és ez mind a mai napig meg is látszik rajtunk. (Nem tagadom, rajtam is.)
A történelemszemléletem valóban egyedi. Én azt mondanám letisztult és politikamentes. Nem látok különbséget a vörös mészárosok és a fehér mészárosok között. Felvilágosult embertársaim valóban nem szoktak halálos ítéletet hozni el sem követett bűnökért, kivéve a háborús időket és az egyéb indokoltnak látszó eseteket. Például amerikai barátaink és fegyvertársaink külföldre viszik a feltételezett terroristákat, ahol nyugodtan és törvényesen halálra kínozhatják őket, többnyire el sem követett bűnökért.
Megsúgom Önnek kedves Ádám: jobban jár, ha egyszerű, hétköznapi sorozatgyilkos lesz, mintha fegyveres felkelést szít – netán abban részt vesz – a fennálló társadalmi rend ellen. Egyértelműen hamarabb és könnyebben szabadul egy köztörvényes, mint egy politikai.
Süt magáról a naivitás kedves Ádám és Ön vagy lengyel származású, vagy erősen antikommunista, vagy csak túlságosan fiatal egy ilyen filmhez – amire sajnos már alig emlékszem, hiszen eléggé vacak volt.
5/10
Dörflinger 2021 dec. 13. - 12:36:15 5/10
(14/17)
Értem én, hogy ez a film, egy "legendás" ember életének egy szakaszát mutatja be, de mint film, csapnivaló. 5/10
10/10
Ádám2022 2021 dec. 13. - 10:06:53 10/10 Előzmény sexykex
(13/17)
"Érdekes" történelemszemlélete, jogismerete és elképesztő szövegértése van Önnek. "A világ legtöbb országában" senkit nem végeznek ki azért, hogy mit "akar", csak azért, amit független bíróság ítélete által is megerősítetten MEG IS TETT. "Túlkapásnak" elkönyvelni azt a szisztematikus, az állam által szervezett, irányított és végrehajtott terrort, amit a film bemutatott, hogy is mondjam: a fogalom helytelen használata. "Túlkapás" az, ha egy rendőr ad egy pofont a letartóztatott tolvajnak. Ami az '50-es években történt a Szovjetunióban, Lengyelországban és más, a szovjetek által megszállt országban, az a pártállam saját állampolgárai ellen folytatott harca, ahogyan a filmben is elhangzik: el kell érni, hogy rettegjenek az embereknek a hatalomtól. Az oroszokat és lengyeleket "barbárnak" titulálni... Talán hallott már Tolsztojról, Bulgakovról, Csehovról, Csajkovszkijról, Andrej Rubljovról, Tarkovszkijról vagy Mengyelejevről, ők pl. oroszok voltak. Esetleg Kopernikusztól, Chopinről, Sienkiewiczről, Prustról, Mrożekről, Maria Skłodowska-Curie-ről, Andrzej Wajdáról, ők pl. lengyelek voltak.
Én egy remek filmet láttam, amelyben a főhős sorsán keresztül nem csak a német megszállás alatti Lengyelország, a szovjet fogolytábor, a háború utáni Lengyelország történéseibe nyerhetünk dokumentumfilmekkel versengő pontosságú bepillantást, hanem a főhős és családja sorsán keresztül magunk is átélhetjük a rezsim cinikus brutalitását érzelmileg is. Csak gratulálni tudok az alkotóknak! Én Wajda Katyn-filmjének egyfajta folytatásaként éltem meg, főleg a film hangulatában...
5/10
sexykex 2020 nov. 27. - 14:37:38 5/10
(12/17)
A filmben Nil tábornok túlkapások áldozatává vált, amiben nincs semmi meglepő, ha a Honi Hadsereg nevű katonai szervezet – aminek egyik vezetője volt – a nácik után a szovjetek ellen is harcolni akart. A világ legtöbb országában kivégezték volna ezért. Az, hogy miért neveztem ezt túlkapásnak úgyis kiderül a filmből, ami nekem nem tetszett. Talán pont a legendás Nil tábornok viselkedése miatt. (Az egyik barbár szláv nemzet egyszerűen leigázta a másik szláv népet, amelyiknek a földjéről számtalan támadás indult, hol az Orosz Birodalom, hol a Szovjetunió ellen. De mondhatom másképpen is. A szovjet forradalmárok pont olyan erőszakosan próbálták terjeszteni tanaikat, mint például a keresztények a vallásukat, de a kommunistáknak erre kevesebb idő jutott.) Lehet, hogy a film hiteles, de inkább dokumentarista, mint művészi.
9/10
lpcollector 2014 nov. 10. - 22:47:35 9/10
(11/17)
Dobó Katával - véleményem szerint - maximum Schratt Katalinnak lehetne méltó emléket állítani...
A Nil tábornok viszont szerintem is figyelmet érdemlõ film.
10/10
Mauro 2012 aug. 21. - 13:41:57 10/10 Előzmény XL
(10/17)
Dobó Katával méltó emléket állítani 56-nak? Ez egy rossz viccnél is rosszabb... Nem hiteles színész, de ide inkább nem írom le, hogy mi.
A Nil tábornok viszont hiteles korrajz, jó színészi munkával ábrázolva. A játékon keresztül átjön a rendezõ mondanivalója, és ami a legfontosabb: nem hatásvadász módon, ellentétben a mi Katánkkal...
10/10
Rebbeka 2012 márc. 03. - 22:19:13 10/10 Előzmény LajtaJ
(9/17)
Kiveve az olyan filmeket minrt a Sztos 1 es 2 (a '70-es, '80-as evek Magyarorszagon is buncselekmenyeket elkoveto lengyelekrol szol, de nem olyan szinten, hogy nezheto legyen, unalmas es hamis, nezhetetlen). De ez a fil nagyon jo 10-es kategoria!
XL 2012 márc. 03. - 21:23:54 Előzmény géGyula
(8/17)
Ezt a hozzászólást ennyi idõ után sem lehet szó nélkül hagyni, ugyanis úgy gondolom, hogy a Szabadság, szerelem az egyik legjobban sikerült magyar történelmi film, amely méltó emléket állít '56-nak. Mellesleg stílusában, hangulatában egy semleges nézõ számára szerintem egy kategória akármelyik jelenkori lengyel háborús filmmel. A Koltay filmek viszont valóban nehezebben emészthetõk, de ez nem jelenti azt, hogy rossz.
10/10
karifia 2011 máj. 13. - 21:02:56 10/10
(7/17)
Ha valaki esetleg felvette, kérem vegye fel velem a kapcsolatot, sajnos lecsúsztam róla. Köszönöm szépen.
10/10
LajtaJ 2011 máj. 04. - 08:52:02 10/10
(6/17)
Ismét bebizonyosodott, hogy az utóbbi évek lengyel filmjeit egyszerûen nem szabad kihagynunk, mert olyan hatalmas értékû mûvészi alkotások, amelyek mindenképpen méltóak a figyelmünkre.

Mindenképpen 10-es kategóriájú film, amelyet mindenkinek látnia kell.
géGyula 2011 máj. 03. - 23:30:37
(5/17)
Mi tagadáse, féltem, hogy majd valami ócska propaganda-filmet látok, mint hazai vonatkozásban a Szabadság-szerelem, vagy valami Koltay-s baromságot. De egyáltalán nem: rendkívül jól megcsinált mûvészi tiszteletadás volt a hõs tábornok emlékének. Bizonyára voltak a történetben patetikus, túlzó momentumok, lengyel specialitásokkal azonban nem lévén tisztában ezek nekem, ha voltak is, nem voltak zavarók.

Megrendító pillanatot kettõt is tduok hirtelenjében, amikor az Andrejev nevû fõbíró számolgatja a lépcsõfokokat, másik pedig, amikor a fõhõst akasztani kísérik, szembe találkozik fiatal jóismerõsével, aki karhatalmistaként vesz részt a kivégzésében, megrendítõ.
Hát igen, ennyivel jobbak nálunk a lengyelek filmmûvészetükben is, meg történelmükkel való szembenézésben is.

S vajon mennyiben idõszerû ez a film itt és most? Lesznek-e nálunk is újabb koncepciós perek? Remélem,nem, pedig pártunk&kormányunk „dolgozik rajta”,igény is fölmerülne, ahogy akár csak ezt a fórumot is ismerem.
10/10
sixtin 2011 máj. 03. - 23:01:25 10/10
(4/17)
A lengyeleknél sem ütötték meg a bokájukat a kommunista népírtó gyilkosok a rendszerváltás után sem.
Kozutas 2011 máj. 03. - 22:03:52
(3/17)
"Saját" kormánya ítélte halálra mert harcolt a németek ellen?
stampo 2011 máj. 03. - 21:00:02
(2/17)
Na, rákerestem a neten, ezt találtam a hir24.hu-n:
"Emil August Fieldorfról, azaz Nilrõl keveset hallhatott az átlagember - a német származású krakkói férfi 19 évesen az elsõ világháborúban önkéntesként szolgált, majd a frissen megalakult második Lengyel Köztársaság hadseregében kezdett katonai karrierbe. A második világháború elején sikerült Angliába szöknie, ahol a lengyel emigráns kormánynak esküdött fel, és csak nekik. Részt vett a varsói gettófelkelésben, majd szovjet fogságba esett. Identitását nem kiderítve szovjet munkatáborra ítélték, ahonnan 1947-ben tért vissza Lodz városába. Egy évre rá a kormány amnesztiát hirdetett azoknak, akik csak a londoni emigráns kormánynak esküdtek fel, de ez csapda volt, amibe Nil is beleesett. Koholt vádakkal illették, kínozták, de nem tört meg. Koncepciós per után 1953-ban végezték ki. Errõl az emberrõl szól tehát a Nil tábornok címû lengyel történelmi film, mely az 1947-tõl 1953-ig zajló eseményeket dolgozza fel."
stampo 2011 máj. 03. - 20:45:15
(1/17)
Vazze! Mindenki tudja, ki az a Nil tábornok? Elég annyit írni az ismertetõbe, hogy a "legendás"?!