Téma: Oppenheimer

2/10
5/10
tibby87 2023 júl. 25. - 18:02:40 5/10 Előzmény Roberto DiCapribogyó
(52/313)
A robbanást a mozi óta újra megnéztem itthon is, csak hogy tényleg jól láttam-e, amit láttam. Az eredeti felállás úgy nézett ki, hogy a "ground zero"-tól, azaz a robbanás pontjától kb. 20-30 km-re (pontos adatot nem találtam) volt a megfigyelőállomás. Ezzel szemben a filmben jól látható, hogy kb. 500-1000 méterre(!!!) voltak a robbanástól (ami nyilván nem atombomba volt, hanem egy hagyományos, kémiai bomba, ezért muszáj volt közelebbről mutatni, hogy nagynak tűnjön a robbanás). Mi ez, ha nem illúzióromboló? A film csúcspontja egy gagyi tűzijáték lett, amit próbáltak úgy előadni, hogy ez aztán most hűha. Ez egy B-kategóriás, low-budget filmben is kellemetlen lett volna. Nolan előadta a sznobot, és azzal turnézott most, hogy nem használt CGI-t a robbanáshoz (mintha eddig nem abból álltak volna ki a filmjei...). Pedig pont erre való a CGI, nem szégyen azt használni, ha egyszer értéket ad egy filmhez.

Nolan már zsinórban harmadjára veri át az embereket, a Tenet és a Dunkirk két kritikán aluli mű volt, ez meg max. közepes lett.
5/10
Roberto DiCapribogyó 2023 júl. 25. - 13:15:51 5/10
(51/313)
Még valami, Josh Hartnett-et (a Pearl Harbor cingár hőse) alig ismertem fel, igencsak meg Alec Baldwinosodott (+20-30kg felszaladása), de amúgy nem áll rosszul neki.
5/10
Roberto DiCapribogyó 2023 júl. 25. - 09:59:02 5/10 Előzmény tibby87
(50/313)
Teljesen egyetértek. Kár volt egy ilyen lenyűgözően izgalmas, hátborzongató témát (atombomba kifejlesztése, bevetése) ezzel a komcsi-nem komcsi dologgal felhigítani; egymás mellé téve a két dolgot ez utóbbi totál érdektelennek hat az előbbi mellett (nyilván lehetne ebből is izgalmas filmet forgatni, de egy önálló film formájában). A robbanást is valóban sokkal hatásosabban illett volna bemutatni...
5/10
Roberto DiCapribogyó 2023 júl. 25. - 09:49:06 5/10
(49/313)
Az elmúlt időszakban egy nagyon rossz döntést hoztam (a 31 év után Mo-n ismét fellépő Guns koncertjét kihagytam). Fennállt az esélye, hogy gyorsan tetézem a bajt azzal, hogy ezt a filmet meg nem moziban nézem meg (hosszú idő után először hezitáltam, hogy ez a filmet most tényleg moziba kéne megnézni és nem otthon). Végül 19-re lapot húzva mégiscsak otthon néztem meg és.... bejött! Közepes film, bántam volna ha ezért pénzt adok ki.

Nem mondom egyszer érdemes megnézni, de többször nem vágyom rá. Nolan sosem volt a nagy kedvenceim között, de azért több filmje is nagyon jó. De úgy néz ki mostanra kipukkadt: utoljára közel tíz éve készített jó filmet (azóta volt a Dunkirk gyalázata - 330.000 ember kimenekítését ~500-1000 fős statisztacsoporttal gondolta bemutatni - ezt azóta se tudom hova tenni; meg a Tenet - ezt meg inkább hagyjuk is).

A "zseni vagyok, ezért nehéz az életem, de azért valami korszakalkotót létrehoztam" típusú filmek közül ami nagyon jól sikerült az pl. az Egy csodálatos elme, vagy a Kódjátszma. Ezzel a filmmel viszont több problémám is volt:

-3 óra után továbbra sem tudom milyen ember volt Oppie
-nem volt íve a történetnek: nem tett hozzá a filmhez ez az ide-oda ugrálás az időben
-alapvetően két témát járt körbe: komcsi-e volt Oppie, atombomba létrehozása. Szerintem ez egy nagyon rossz döntés volt, az egyiket kellett volna kiválasztani és arra fókuszálni, így két szék közül a pad alá esett Nolan.

Szóval összességében hiányérzetem maradt több dolog miatt is:

-érdekelne milyen ember volt Oppie, de nem tudtuk meg (ellenpélda: Egy csodálatos elme)
-érdekelne, hogyan fejlesztették ki az atombombát, milyen tudományos, gyakorlati nehézségeken kellett átvergődniük (ellenpélda: Kódjátszma - Enigma feltörése)
-ha már a szerelmi életét beleerőltették a filmbe, akkor ugyan a habzószájú feminista "mindenen is sértődjünk" meg vonatra nem ültem fel sose, de férfi létemre itt kicsit azért zavart, hogy a két darab nő közül aki szerepelt a filmben az egyik egy öngyilkos lelkironcs volt, a másik meg egy alkoholista búval ba*ott hárpia.
-a Trinity teszt jelenete gyengus volt, nem elég grandiózus (előjött a Dunkirk-szindróma).

Zárszóként elsütném azt a sablont, hogy egyszer meg lehet nézni, de pár nap múlva semmire nem fogok belőle emlékezni, de ez nem lenne igaz, no nem a film erénye ez, hanem a döbbenetes, valós témáé (létrehoztunk valamit, amivel bármikor ki tudnánk pusztítani a fajunkat).

kareshu@citromail.hu 2023 júl. 24. - 18:21:24
(48/313)
Én másfél óránál tartok, szóval még jó lehet.. de eddig egy elég lapos netflix sorozattal egyszintű. Nagyobb a netes felhajtás és a hozsannás kommentek, mint amit eddig adott. Nem merem mondani, hogy unalmas, mett nem néztem végig, és a rajongók szétszednének, de nem fogod a moziszék karfáját szorongatni izgalmadban.
longwild 2023 júl. 24. - 16:31:44 Előzmény rekszem
(47/313)
Az implozionak van értelme. Az első urán és plutonium alapú bombákat két vagy több részre osztották és azokat hagyományos robbanoanyaggal a becsapodaskor (vagy előtt kicsivel) osszerobbantottak, így elerve a kritikus tömeget, ami beinditotta a nukleáris lancfolyamatot. Ha annyi nukleáris anyag egyben lett volna, akkor a repülőre szerelés előtt felrobbant volna... Ugye... A 3. Generációs atombomba, a hidrogenbomba begyujtasahoz a kezdetekkor urán bombát használtak, az urán bomba meg ugye úgy indul be, ahogy fentebb írtam... Szóval elég komplex szerkezetek ezek és igenis implozio kell a beindulashoz.
2/10
Lámai Dala 2023 júl. 24. - 14:35:21 2/10
(46/313)
A legjobb film amit eddig az A bombáról láttam, mindenféle sztár és puccparádé nélkül, az
A nap volt 1989-ből.
Aztán egészen jó még a Fat Man és Little Boy is szintén 89-ből.
A 2 filmből kellett volna vmi hasonlót kihozni Nolannak is.
8/10
rekszem 2023 júl. 24. - 09:55:09 8/10
(45/313)
A film elvileg Oppenheimerről szól, de az egész a Manhatten terv köré szövődik, szóval a programot és a fontosabb szereplőket, a tudományos részeket is jó lett volna a jobban bemutatni.
A film nagyon sok ismeretet követel a nézőtől, egy 5-6 -10 részes mini sorozatban valóban sokkal jobban ki lehetett volna fejteni az egészet
Egyébként az alábbi könyvet ajánlom elolvasni a film előtt, hogy helyére kerüljenek a dolgok a bomba bevetéséig, utána pedig valami doku filmet Oppenheimerről.

Az atombomba története
Richard Rhodes

Egyetértve a lentebbi hozzászólóval, a robbanást kár volt így megcsinálni, mert egyszerűen kicsinek tűnt, nem is hasonlított az atomrobbanás monumentális méreteire. Jobb lett volna az eredeti felvételt feldolgozni vagy CGI segytségével megcsinálni jól. Ez kicsit ilyen két szék között a pad alá dolog lett.
8/10
rekszem 2023 júl. 24. - 09:42:52 8/10 Előzmény ardian
(44/313)
Teller valóban Oppenheimer ellen "vallott" a meghallgatáson és ezt a tudós társadalom sem nézte jó szemmel.
ardian 2023 júl. 24. - 08:54:25
(43/313)
Még a 80-as években volt egy sorozat Oppenheimerről, ami részletesen bemutatta a bomba kifejlesztésének történetét. Mivel régen volt, felületesen emlékszem, de az megvan, hogy ő az a figura volt, aki a sikert hajszolta, elfelejtve, hogy tömegpusztító fegyveren dolgoznak. Ettől még ersze utólag megbánhatta, de a tények szerint (amit ebben a filmben s bemutattak), ne ő írt petíciót, nem ő kérdőjelezte meg, hogy le kell-e dobni, amikor a háború amúgy is véget ért gyakorlatilag. (A japánok gyakorlatilag csak azon gondolkodtak, kinek adják meg magukat). Nem értem, miért a magyar tudósok lettek kétes, árulóként ábrázolva, miközben az ő náci-ellenességük sokkal hitelesebb, hiszen Magyarországon nőttek fel, Németországban tanultak, onnan menekültek el az antiszemitizmus miatt, miközben O. született amerikaiként ezekről max olvashatott...
10/10
cybelle 2023 júl. 24. - 07:55:08 10/10
(42/313)
Neumann Jánost vártam a filmben bemutatni mert őt is Oppenheimer hívta meg Los Alamosba. Ajánlom a film megnézése előtt elolvasni Ananyo Bhattacharya Neumann János az ember a jövőből című könyvét.Sok kommentelőnek segítene megértetni a filmet.
8/10
rekszem 2023 júl. 24. - 06:11:57 8/10
(41/313)
Jó volt, de nyilván voltak benne kihagyott események, szereplők, ami a 3 órás játékidő ellenére is érthető, hiszen rengeteg embert és eseményt ölel fel a történet. Szilárd, Fermi szerepe sem igazán jelenik meg, csak utalva rá, "Micsoda mocskos gazemberek vagyunk" ,stb. Nekem a tudományos munka tartalmasabb megjelenítése is kicsit hiányzott. A szinkronban még az a kevés is tartalmazott hibát (implózió veti szét az anyagot, ami ugye amúgy pontosan az ellenkezőjét jelenti)
Alapvetően szerintem teljesen követhető és érthető a cselekmény, de ehhez alaposabb háttértudás kell, anélkül szerintem nehéz lehet követni, hogy ki kicsoda, mi a szerepe, meg úgy egyáltalán mi ez az egész, milyen tudományos és műszaki kihívásokat kellet megoldani.
Nekem nagyjátékfilm és a dokumentum film keverékeként jött le.
A megnézése előtt ajánlott a témában kicsit elmélyülni, de utána már egy kellemes mozi élmény. Az IMAX jó, de szerintem nem indokolt.
6/10
Adriamus 2023 júl. 24. - 01:09:13 6/10
(40/313)
Lerágott sablon sztori az USA-ról, csekély karakter és azok motivációs hátterének bemutatásával, csapongó, töredezett olykor kifejezetten nehezen követhető cselekmény vezetéssel.
helterscelter 2023 júl. 23. - 21:10:13 Előzmény KovacsReka94
(39/313)
helterscelter 2023 júl. 23. - 21:04:17 Előzmény Mr.Sly.88
(38/313)
akkor nézd meg ezt, a bombáról szól: https://port.hu/adatlap/film/tv/a-nap-day-one/movie-7143
2/10
Lámai Dala 2023 júl. 23. - 20:30:56 2/10
(37/313)
Szval nem csak Feri qrta el. Tanult kollégáim már szinte minden hibát +említettek előttem, ezért nem is koptatnám a billentyűzetet. Csak 5 dolog.
1. Az így is rohadt hosszú játékidőn már nem rontott volna a marslakó magyarok kis csoportjának egy jelenete.
2. A diótörő???
3. Wigner Jenő és Neumann János elment borér, azért nem szerepelt a filmben?
4. Teller Ede karaktere inkább hasonlított CR 7-re, mint Tellerre.
5. Nem a méret a lényeg, de ez akkor is túl hosszú.
Konklúzió: Ha az elkőzetest láttad, mindent láttál.
10/10
dorelligurl 2023 júl. 23. - 19:48:50 10/10
(36/313)
Ez a film zseniális. Inkább dokumentumfilm, nehezen emészthető, hosszú, és végig figyelmet kíván. A film dialógusokra épül, és kell hozzá egy alap történelmi ismeret. Mégis, hiába a 3 óra játékidő, észre sem vettem, mindvégig fenntartotta a figyelmem. A zenék, a színészi játék valami egészen elképesztő. Szorongsz, érzelmeket vált ki belőled, már aki képes beleérezni és átadni magát a filmnek. Nem mindenkinek való, ez tény. Szerintem Nolan egyik legjobb alkotása. Taps.
7/10
euTanázia 2023 júl. 23. - 18:44:29 7/10
(35/313)
Csalódás, túl hosszú a film, elvesztem benne.
6/10
blood.1 2023 júl. 23. - 18:43:30 6/10
(34/313)
Elképesztően sűrű, tömény film, amit a 3 órás játékidő is bizonyít. Egy ilyen filmet sokkal célszerűbb lett volna egy 5-6 epizódos sorozatban megjelentetni.