Téma: Ragyogás

charlena08 2010 márc. 31. - 19:13:35
(295/495)
Már nagyon régen láttam a filmet, sajnos nem emlékszem rá, újra kellene nézni.
De a könyv az ISZONYAT JÓ, az biztos!!!!! Akinek tetszett a film, tuti ezt is imádni fogja. (egyébként is jobb FILM UTÁN UTÁN olvasni a könyvet szerintem, mint fordítva, mert nincsenek elvárások és nem ér/het akkora csalódás).
10/10
Tenebra Mors 2010 márc. 31. - 19:05:46 10/10
(294/495)
Nevetni? :D Hmmm. Én inkább ellentétesen reagáltam: megfagyott bennem a vér, mikor Nicholson a vásznon volt. Jokeren nevettem én is a Batmanben, pedig ott is hajlott a groteszk felé, de itt szerintem kifejezetten félelmetes volt. SZVSZ a legjobb alakítása, habár sajnos sok filmet nem láttam még tõle.

Amúgy én elfogult vagyok, lehet, de ez a film akármennyyire is ajnározott, és közhelynek tekinthetõ dicsérete, én imádtam! Nem olyan rég néztem meg (kb. 1 órája), és bár világos nappal volt (hát igen, éjszaka nem mertem bevállalni, miután belenéztem és SPOILER: pont azt a jelenetet láttam, mikor a gyönyörû nõvel csókolózik Jack, majd a tükörben megpillantja a rohadó hullává átváltozó, röhögõ öregasszonyt.SPOILER), de én erõs szívveréssel néztem végig :D. Szerintem az egyik (ha nem A) legfélelmetesebb horrorfilm, amit valaha láttam. S itt a FÉLELMETESEN van a hangsúly: nem sokkolni akar, hanem konstans feszültséget fenntartani. Illetve ez már nem feszültség, Hitchcock mester kijelentéséhez igazodva, ez már borzalom inkább. Szinte érzi az ember, ahogy kibontakozik az õrület, ahogy a Hotel egyre inkább átváltozik egy kísértetkastélyszerû hellyé. Mesterien építette fel Kubrick. SPOILER: Pedig azt hittem elõször, hogy a vérfolyam megmutatásával már a film elején lelõtte az egyik poént. Pedig kiderült késõbb: ez nem is poén igazából, csupán egy "adalék". Illetve a film végén tovább fokozza.SPOILER.

A borzongás mellett, ami nagyon tetszett, az a film önreflexív mivolta. Tulajdonképpen itt a modern film kritikai reflexivitásának kifigurázását látjuk. Ugyebár ennek lényege, hogy a filmre felhívják a figyelmet: csak illúzió, és el kell választanunk a valóságtól. A film csak valóságot ábrázol, transzformál, de nem maga a valóság. Kubrick véleményem szerint ezt figurázta ki, gondolta tovább, már a posztmodern felé mutatva. SPOILER: Ugyebár a film elején látjuk, hogy a kisgyereknek bevillannak képek: gondoljuk, ez csupán rémálom. Vagy Jacknek elmondják a Hotelben, hogy itt történet egy véres leszámolás, és a fõhõs még poénkodik is vele, hogy majd elmondja a feleségének, aki rajong a horrorfilmekért. Aztán ironikus módon az egész család, õ maga is egy horrorfilm részese lesz. Ugye Jack a Hotelben ÁLMODIK arról, hogy baltával felszeleteli a családját. S a feleség meg is nyugtatja, hogy ez CSAK ÁLOM. Ám film végére mindez valósággá válik.SPOILER Vagyis a Ragyogásban tulajdonképpen annak lehetünk szemtanúi, ahogy a fikció gyõzedelmeskedik a valóságon: nincs valóság, illetve nem abszurdabb, szürreálisabb, mint a fikció. Így a kritikai reflexivitás kapott egy nagy pofont.

Szóval rendkívül nagy hatású, intelligens, rengeteg értelmezési réteggel rendelkezõ film a Ragyogás. Nem tudom, mennyire hû, vagy nem hû Stephen King regényéhez (ugye ismert a sztori, hogy Kingnek nem tetszettek a "változtatások"), de az biztos, hogy filmként megállja a helyét, önállóan létezik, és rémíszt csontig. S errõl kellene szóljon egy "adaptáció" szerintem: nem a regény hû, szóról-szóra átírt, unalmas, papírízû változata kell, hogy legyen egy film. A vizuális médiumhoz méltóan fotogénné kell varázsolni az alapanyagot. Minthogy nem ismerem a regényt sajnos, így nem tudom, ez mennyire sikerült, de Kubrick életmûvét ismerve elmondható, hogy a vizualizálás, a történet filmi sajátosságokkal való átitatása tökéletesen sikerült. A Mechanikus narancs, a 2001: Ûrodüsszeia, az Acéllövedék és a Tágra zárt szemek mellett ez is Kubrick nagyszerû életmûvét gazdagítja. (A Dr. Strangelove-ot és a Lolitát még nem láttam sajnos, illetve a Spartacust azért nem sorolom ide, mert akkor még csak "szárnypróbálgatás" ment, s igazából az egy tüchtig hollywoodi látványprodukció még a régi idõkbõl.)

10/10.
10/10
offtopic
Charles Foster Kane 2010 márc. 16. - 11:26:39 10/10
(293/495)
zomfg
Szerintem épp arra tettem javaslatot, hogy zárjuk le. ;)
10/10
offtopic
Charles Foster Kane 2010 márc. 16. - 09:37:42 10/10
(292/495)
omg. Szerintem ezt inkább hagyjuk. Nagyon messze vagy a dologtól.
10/10
Charles Foster Kane 2010 márc. 15. - 23:21:06 10/10
(291/495)
Nem tudom. Szerintem neked valami gond van a szenzoraiddal. A groteszk valóban a humor határmezsgyéjén mozog, de ettõl annyira ijesztõ. Mert tudjuk, hogy nevetni kellene, de nem megy. Ha neked mégis megy, akkor máshogy kapod azokat a bizonyos inputokat, mert ebben tényleg semmi humoros nem volt. "Mai szemmel" sem...

Én konkrétan beszartam a fickón.

***SPOILER***
Persze a dolog ott tetõzött, ahogy minden oldalra azt az egyetlen oldalt gépelte. Rendezõileg pazarul meg volt oldva. Ilyen ez, amikor úgy titkolnak információt, hogy észre sem veszed, hogy titkolva van elõled. Szerintem egész végig senki nem gondolt arra, hogy "vajon mit írhat egész álló nap ez az ember"?
***SPOILER VÉGE ***

Amúgy az a nagyon durva, hogy a groteszkségével kapcsolatban Mr. Bungle jutott eszembe. Akartam javasolni, hogy hallgass bele, mennyire nyomasztó tud lenni, ami más környezetben mókás dolog.
Erre mit látok? A Goddammit I Love America albumuk borítója a The Shiningból van... Jól van, ma már biztos nem alszom el.
10/10
acidphase 2010 márc. 13. - 00:42:31 10/10
(290/495)
erdekes h nicholsont mégcsak nemis jelölték oscarra az alakitasaert.. sot az egesz filmet nem jeloltek egyre se.
6/10
gimbiikeeh 2010 febr. 05. - 23:07:08 6/10
(289/495)
szentem nem nagy szám...sokkal jobbra számitottam :S
kíváncsi vagyok h. az 1997es verzió mijen ;)

ez csak 6/10
10/10
Aziriusz 2010 jan. 31. - 22:31:36 10/10
(288/495)
:D Nem nagyon tudok hozzá tenni mást az elõttem szólókhoz:D
10/10
Ajánlom a készítésrõl alkotott kisfilmet: http://www.youtube.com/watch?v=182eGQPLrYc
A négy rész után még jobban fogjátok imádni ezeket a színészeket!!!
Okos Tóni 2009 dec. 30. - 01:06:41
(287/495)
A könyvben 125-ször jobb.
10/10
beo71 2009 dec. 28. - 18:25:02 10/10
(286/495)
Több,mint 20 éve kergetem és végre láthattam.
Zseniális.10/10.
Ez olyan lehet,mint a szomszéd bombázó csaj puncija:annyit hallottál már róla,annyian leírták már,annyi apró pillanatot láttál már belõle,MÉGIS mikor teljes egészében eléd tárul:azt mondod :leírhatatlan,senki nem túlzott és megérte,sõt talán jobb is így,hogy ennyit kellett várni rá.
Jack Nicholson ördögi és zseniális.Õ eddig is a legnagyobb kedvencem volt(mivel mindene megvan:nem csak jó színész/pl.Rob.De Niro,Meryl Streep/de jól is néz ki,jelenléte van a vásznon./pl.Bruce Willis,Will Smith/.Kubrick mesterre sokáig haragudtam a Cruise féle Tágra zárt szemek ostobasága miatt,de a 2001.Odüsszeia és most ez.Tényleg zseni volt az ember,talán a végére meghülyült,de ez sokakkal elõfordult.
Nem értek a zenékhez,de ennél hatásosabb filmzenét még nem hallottam.És azok az elnyújtott jelenetek,belemásznak az ember lelkébe.A mai módi:remegõ kamerák,extra gyors vágás(a fejem fáj már tõlük)a történetek igénytelensége,nem tudom,ha sorban meghalnak a régi nagy filmkészítõk?Kitõl fognak tanulni ezek a médiaszakos,bûvész rendezõk?
7/10
akos015 2009 nov. 21. - 20:20:28 7/10
(285/495)
nem volt ½annyira rossz½ film,csak eléggé el lett húzva sztem,és a nõ elég szarul játszotta a szerepét a zene kivállló,néhol idegesíttõ,és Jack Nicholson nagyon jól alakította a gonosz szerepét!
7pont
10/10
maya87 2009 nov. 17. - 17:31:58 10/10
(284/495)
Nagyon jó film! Jack Nicholson iszonyat jót alakít. Bár a könyv nem tartozik King könyvei közül a kedvenceim közé, de a film jó lett.
Monneli123 2009 okt. 26. - 14:01:23
(283/495)
Nagyon, nagyon jó:)
Könyvben is igen ijesztõ és letehetetlen is egyben:D
10/10
balazs0729 2009 okt. 13. - 11:33:43 10/10
(282/495)
ma lesz 4kor Gyõrben a moziban.de várom már hogy vásznon lássam ezt a remekmûvet...

borzongás a köbön
bürgönye 2009 szept. 21. - 15:20:30 Előzmény Italo Balbo
(281/495)
Hát, Stephen Kingben sajnos viszonylag mûveletlen vagyok - magyarul még soha nem olvastam tõle semmit. :( (Majd most!) De azok alapján, amiket összeírtak itt meg a wikipédián, a film eléggé különbözik a könyvtõl. Úgy értem, lehet, hogy a könyvben egyértelmûen léteznek a kísértetek, a filmbõl viszont ez nem derült ki egyértelmûen (sok hozzászóló inkább afelé hajlik, hogy a kísértetek csupán Jack megõrülésének a jelei). Ha már itt tartunk, inkább A csavar fordul egyet, mintsem horrorsztori. :)
Italo Balbo 2009 szept. 20. - 17:51:27 Előzmény bürgönye
(280/495)
Ez egy Stephen King történet :)
bürgönye 2009 szept. 20. - 03:05:59
(279/495)
"Elegûns"... új szót alkottam. Szóval elegáns. :)
bürgönye 2009 szept. 20. - 03:05:17 Előzmény Italo Balbo
(278/495)
Hm. Ez egyébként egy elég furcsa része a filmnek, és nem is igazán tudtam vele mit kezdeni. ***SPOILER*** Az még OK, hogy a kísértetek valamilyen szinten - ha csak képzeletben is, de - léteznek, és õk irányítják Jacket, na de hogy kinyissák neki az ajtót?? Ez így elsõre nem tûnik valami elegûns megoldásnak.
Italo Balbo 2009 szept. 14. - 08:21:17 Előzmény wim
(277/495)
Sztem a kamraajtó kinyílása is elég bizonyíték a szellemek vs. csak képzelik csata eldöntésére
wim 2009 szept. 06. - 20:28:58 Előzmény bürgönye
(276/495)
***SPOILER***
Tényleg ott vannak a csontvázak. Érdekes, én ezt a képet nem is láttam. (Rémlik, hogy volt valami gond a DVD-vel annak idején.) Sõt egyéb kísérteteket is lát W., amikre igazán emlékezhettem volna, de nem emlékeztem. Igazad volt.