Téma: Richard Pryor

10/10
Dalmát 2013 dec. 01. - 16:40:16 10/10
(13/13)
Sajnos hozzá hasonló remek komikusok ma már nincsenek. A Vaklárma, a Dutyi dili, a Brewster milliói és a Porontyjárat számomra megunhatatlan.
10/10
sagem 2012 jan. 08. - 14:34:20 10/10 Előzmény pityu204
(12/13)
Kár volt érte,jó színész volt!!!
10/10
pityu204 2011 márc. 11. - 11:28:37 10/10
(11/13)
Sclerosis multiplexben szenvedett
kukec 2010 okt. 30. - 03:34:31
(10/13)
Hát.. igen jó színész volt, de magánéletben elég zülött volt.. drog,pia stb.. valószínûleg ez is hozzá játszott a halálához, mivel ha jól tudom szívrohamban haltmeg.
mulao 2010 máj. 31. - 15:11:40
(9/13)
Õ is meghalt, az kemény. Szerintem jó színész volt, jellegzetes figura.
123noncsi123 2010 máj. 31. - 13:07:23
(8/13)
Jó ég nem is tudtam hogy meghalt!! Nyugodj Békében!!!!!!!!!
mopar 2010 febr. 25. - 17:13:25
(7/13)
Elképesztõ figura és színész volt, sajnálom, hogy már nem lehet köztünk :(
Bigpapa 2010 febr. 13. - 19:06:39
(6/13)
Richard Pryor 1940, December 1-én született ,Peoria, Illinois(USA) államban. Eredeti neve Richard Franklin Lennox Thomas Pryor III volt.
Az anyja egy prostituált volt, aki 10 éves korában elhagyta Pryort,aki a nagyanyja bordélyházában maradt.Sajnos 6 évesen molesztálta õt egy szomszéd és 10 éves korában is, egy pap,aki a szomszédban lakott.
Hogy ezt a zaklatott életet elkerülje, a közeli Peoria nevû moziban keresett menedéket magának.Naphosszat filmeket nézett.
Számos munkája volt. Kipróbálta magát mint gépkocsivezetõ és hús csomagoló.Aztán a fiatal Pryor belépett az amerikai hadseregbe és ott szolgált 1958 és 1960 között, amelyben amatõr színházi elõadásokban vett részt.Miután leszerelt 1960-ban, Pryor kis klubokban énekelt, de egy véletlen folytán stand up humorista lett és ez lett az igazi hivatása.Kiderült, hogy sikeres benne és a közönség imádta.
Pryor New Yorkban és Las Vegasban is fellépett, majd leszerzõdött hajókra komikusnak. Egyre nehezebb volt helyet találni Pryor estjeire,hiszen telt házak elõtt játszott Los Angelesben.

Elsõ filmes alakításai a The Busy Body (1967) és a Wild in the Streets (1968). Ám az igazi áttörést és a kritikusok elismerését a drogfüggõ zongorista szerepében aratta a Lady Sings the Blues (1972)címû filmben.

Innen már egyenes út vezetett a sikerhez,de ezt a sikert nem tudta feldolgozni. Súlyosbodtak drog és alkohol problémái.

Mel Brooks neki szánta a Fényes nyergek címû vígjáték fekete seriffjének a szerepét,de finanszírozási és a stand up elfoglaltságai miatt nem tudta vállalni a szerepet,így végül Cleavon Little játszotta. Pryor volt a társ forgatókönyvíró.

1976 ban a Száguldás gyilkosságokkal filmben játszott együtt elõször Gene Wilderrel.Amerikában hatalmas siker volt a film és a páros alakítása.

A 80-as évek elején tüzet okozott,miközben kokaint szívott.Elismerte, hogy öngyilkos akart lenni.
Eredetileg úgy volt,hogy õ alakítja Billy Ray Valentine szerepét a Szerepcsere (1983)címû filmben,de végül Eddie Murphy nyerte el a szerepet.

Játszott a Superman III-ban (1983), az volt az egyetlen film a sorozatban, ahol Lex Luthor nem jelenik meg.Ezért a szerepéért Pryor 4.000.000 $ kapott!
Aztán együtt játszik Kevin Spacey vel a Vaklármában, aki késõbb eljátszotta Lex Luthor szerepét a Superman visszatér címû filmben 2006-ban.

1985-ben John Candy oldalán parádézik a Brewster Milliói címû filmben.
1989-ben újra régi filmes partnerét kéri fel, Gene Wildert, akivel eljátsszák a Vaklárma címû filmet,de nem hozza amerikában a várt sikert.

Ezért még ebben az évben két amerikai legendával játszik együtt. Redd Foxx-szal, aki Bennie Wilson játssza,és Eddie Murphy-vel, aki Quick-et alakítja a Harlemi éjszakák címû filmben. Pryor Sugar Ray-t alakítja a filmben, amiben Amerika legendás afro-amerikai színészei kapnak szerepeket.A film forgatókönyvét és a rendezést is Eddie Murphy jegyzi.

1990-ben súlyos szívrohamot kapott és tripla bypass mûtét hajtottak végre rajta.

Miután diagnosztizálják nála a sclerosis multiplexet 1986-ban Pryor egyre kevesebb szerepet vállal. Barátjával, Gene Wilderrel vállaja negyedik és egyben utolsó mozifilmjét a Zsák a foltját (1991)címû filmben.
Utána már csak rövid epizódszerepeket vállal.
David Lynch felkéri a Lost Highway (1997) címû film egyik epizódszerepére,amit el is vállal,de ezt már tolószékben játssza végig.

Állapota folyamatosan romlik, és 2005 december 10-én Encinoban, Los Angeles- California államban, szívroham következtében halt meg.

Hétszer házasodott, ezekbõl a házasságokból 2 gyereke született.5. feleségét,Flynn Belaine-t 87-es válásuk után 199-ben újra elvette,majd 1991-ben el is vált tõle megint.

Szinte az összes sikeres Stand-up komikus Pryornak köszönheti a sikereit, hiszen õt nézve kaptak kedvet a mûfajhoz, vagy Pryor egyengette a pályájukat.
filmbarbár 2009 okt. 18. - 11:48:22 Előzmény NANU..! NANU..!
(5/13)
Tényleg remek fickó volt. Eddig csak egy filmben láttam, majd pótolom a hiányosságomat. A 'Vaklárma' után már nem lehet nem szeretni ezt a pasast.
'Vaklárma' - ínyenceknek és fanatikusoknak: http://angolmozi.5mp.eu/web.php?a=angolmozi&o=B6SBhWhce4
9/10
NANU..! NANU..! 2009 okt. 18. - 02:37:17 9/10
(4/13)
Óóóó, te jó ég, három filmjét láttam még csak tõle…
Az unhatatlan ’Duttyi-Dilli, ’Vaklárma, & a ’ Szórd a pénzt és fuss ! , ebbõl is csak két film van meg…
De, sajnálom…
Én meg, évek óta vártom, hogy hátha jön újabb filmje/jük Gene Wilder-el… {:(((
9/10
NANU..! NANU..! 2009 okt. 18. - 02:29:09 9/10
(3/13)
A p*c*á*a !
Nem is tudtam róla, hogy meghalt...
A tököm elszáll,… mikor ? miért ? Hogy-hogy ?
Nem hiszem elll...
Ilyen sunyin, lelépett az Öreg... :(

R.I.P...
lorett 2009 jan. 02. - 18:20:51
(2/13)
sajnos egy nagyszerû embert vesztettünk el. jó volt a vaklárma és a harlemy éjszakák c. filmje.
blackman 2009 jan. 02. - 13:00:38
(1/13)
Még senki se indított róla?????? Atya ég! Pedig annyira jó színész volt,Isten nyugosztalja!Vaklárma,Dutyi dili,szerintem ezeket mindenki ismeri,de nagyon sok jó filmje van ezek kívül.